Incidente în Liga a IV-a, la Baia de Arieş *Spectatorii au pătruns de două ori pe teren la partida Arieşul Apuseni – Arena Alba Iulia

După incidentul de săptămâna trecută, când după bruscarea unui asistent, Ilie Petaca (Arieşul Apuseni) a fost suspendat 16 etape, din nou s-au petrecut evenimente regretabile la Baia de Arieş, la partida de Liga a IV-a, dintre Arieşul Apuseni şi Arena Alba Iulia, întreruptă în minutul 76 la scorul de 1-2 (oaspeţii vor câştiga la „masa verde”, iar amfitrionii vor fi sancţionaţi drastic în şedinţa de astăzi a Comisiei de Disciplină a AJF Alba). Totul a plecat de la al doilea gol înscris de vizitatori, în minutul 72, la o fază controversată în care asistentul Andrei Benke (Alba Iulia) n-a semnalizat un ofsaid, spre nemulţumirea spectatorilor, dintre aceştia un număr de 7-8 pătrunzând pe teren pentru a-i cere socoteală arbitrului asupra deciziei eronate. Jocul s-a reluat, după trei minute, însă totul a degenerat când Cioropar (Arieşul Apuseni) a fost eliminat şi din nou suporterii locali au pătruns, furioşi, pe gazon!

*Benke lovit de M. David şi Hădărugă

Cum, conform regulamentului arbitrii n-a mai dorit să reia confruntarea, nervii s-au încins la maximum, iar în drum spre vestiare Benke a fost împins într-un gard de rezerva Marius David şi lovit cu piciorul de portarul Ştefan Hădărugă. „Din păcate, antrenorul Marius Dup a incitat publicul, cerând ajutor din tribune pentru a se continua meciul într-un fel sau altul. Alţi suporteri au dorit să ceară socoteală arbitrilor la cabină, a ajuns şi un echipaj de poliţie, în plus oficialii Arieşulului au refuzat să mai plătească baremul de arbitraj şi nici nu au restituit chitanţa aferentă. Până la urmă situaţia a reintrat la normal şi am plecat, sub protecţia poliţiei, după aproximativ o oră şi jumătate”, a precizat observatorul Ioan Moldovan din Aiud. Sunt şanse foarte mari ca terenul moţilor să fie suspendat câteva etape, însă oficialii Arieşului ameninţă cu retragerea din campionat.

Știri recente din categoria Actualitate

Reduceri de 20% pentru călătoriile cu trenul în mai multe ţări europene: Anunțul CFR Călători

Reduceri de 20% pentru călătoriile cu trenul în mai multe ţări europene: Anunțul CFR Călători CFR Călători a anunțat joi că se acordă reduceri de 20% în perioada 4 – 18 iulie celor care cumpără Interrail Global Pass sau One Country Pass, abonamente pentru călătorii cu trenul în ţările europene, cu valabilitate începând din 1 […]