La Alba Iulia şi Sebeş, PSD a muncit de 1 Mai
La Alba Iulia, social democraţii au lăsat de-o parte petrecerile de 1 Mai şi au participat la o acţiune de ecologizare pe malul Mureşului, în zona Drâmbar – Partoş. Peste 350 de membri de partid au strâns gunoaiele aruncate la întâmplare – PET-uri şi alte deşeuri menajere, la acţiune fiind prezenţi dr. Ioan Dîrzu, preşedintele PSD Alba, Ovidiu Jidveian – preşedintele PSD Alba Iulia, Bogdan Medrea – liderul TSD Alba, alături de alţi reprezentanţi ai partidului: Ioan Florea, consilier judeţean, Marcela Dărămuş, liderul femeilor social democrate din judeţ, jr. Mihaela Mih-Dehelean, Maria David, Victor Negrescu, Dorin Sandea, Horaţiu Clepan şi mulţi, mulţi alţii, din păcate spaţiul nu ne permite să-i amintim aici pe toţi. Declarându-se încântat de faptul că mulţi albaiulieni au înţeles să fie aproape de social democraţi de Ziua Muncii Verzi, liderul PSD Alba, Ioan Dîrzu, ne-a declarat că „acesta este primul pas al unei ample acţiuni prin care opoziţia doreşte să reconstruiască România. Vor fi şi acţiuni de „curăţenie politică”, scopul lor fiind înlăturarea PDL de la guvernare. Au răspuns invitaţiei noastre mulţi albaiulieni care au strâns împreună cu noi mizeria portocalie, cu toţii dorindu-şi să trăiască într-un mediu mai curat”. În total, în zona Drâmbar – Partoş au fost colectaţi peste 40 de metri cubi de deşeuri menajere. La Sebeş, în Parcul Arini, a avut loc de 1 Mai o acţiune organizată de PSD şi TSD din localitate, la care au participat peste 100 de social democraţi. „De Ziua Muncii Verzi, am plantat peste 250 de copaci, am văruit toţi copacii din parc şi apoi a fost ecologizată zona”, a precizat Romi Dragosin, preşedintele PSD Sebeş. (A.D.T.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea