La Zlatna, în Liga a 2-a, FC Maramureş Baia Mare – Corona Braşov 1-1 (0-0) *Maramureşenii pleacă, negocieri cu Europa Alba Iulia!
De Zilele oraşului Zlatna, pe stadionul „Minaur”, FC Maramureş Baia Mare a susţinut astăzi jocul cu Corona Braşov, contând pentru etapa a 2-a a seriei vestice din Liga a 2-a, partidă încheiată nedecis, scor 1-1 (0-0), goluri înscrise de Chivoiu (62) şi Leonte (71), la singurele şuturi expediate pe spaţiul porţii.
*Maramureşenii pleacă, vine Europa!
Deşi băimărenii au solicitat FRF să dispute partidele interne din acest sezon la Zlatna, este primul şi ultimul joc, diferendele de ordin financiar dintre autorităţile locale şi controversatul finanţator Dan Hotico, coroborate cu încurcăturile juridice făcând ca mult trâmbiţatul proiect să fie blocat. Echipa lui Romulus Buia şi-a făcut bagajele, părăsind localitatea din Munţii Apuseni, însă Zlatna nu va rămâne fără fotbal. În această după-amiază vor avea loc discuţii între primarul Silviu Ponoran şi reprezentanţii divizionarei terţe Europa Alba Iulia. În cazul în care se va bate palma, urmează să se semneze un contract de asociere, iar nou-promovata să va muta pe Ampoi. Este o variantă extrem de plauzibilă, care s-a vehiculat şi în intersezon înainte de înfierea temporară a echipei FC Maramureş Universitar Baia Mare, pentru aproape două luni. „Primăria nu poate să ne ajute, mergem la Baia Mare şi o să vedem să jucăm, căutăm un oraş, unde să găsim înţelegere„, a confirmat Romulus Buia.
*Ioan Andone la Zlatna
În tribune s-au aflat circa 300 de spectatori, remarcându-se prezenţa de lux a lui Ioan Andone, însoţit de secundul Iulian Mihăescu, cei doi tehnicieni pregătind campioana CFR Cluj, calificată în grupele Champions League, acesta urmărindu-l pe băimăreanul M. Deac.
Au evoluat formaţiile: *FC Maramureş (antrenor Romulus Buia): Olaru – Duruş, D. Toma/ cpt, Hodor (72, Urs), De Rosa – M. Deac, Chivoiu, Faye, V. Pop (76, A. Bălan) – A. Câmpean (46, I. Grozav), Achim, rezerve Danciu – Feraru, Mariş, Dos Santos;
*Corona (antrenor Daniel Bona): Marc – Martac, R. Damian, Forika, V. Avram, V. Munteanu, Leonte (79, Fizeşan), M. Stere/ cpt, Fl. Stângă, Chirciu (89, Pastor), M. Ene (70, S. Marin), rezerve Târziu, H. Popa, Postolache, Marcăş.
Foto Cosmin IANCU, Zlatna
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari