FC Unirea Alba Iulia – FCM Tg Mureş 2-0 (2-0), într-o partidă de verificare, astăzi, pe „Cetate”
Astăzi, într-o partidă de verificare pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia, FC Unirea Alba Iulia – FCM Tg Mureş, scor 2-0 (2-0), goluri realizate de I. Stan (12), Cl. Oara (31).
„Alb-negrii” au avut adversar o fostă prim-divizionară, pregătită de ex-uniristul Alexandru Pelici, în efectivul mureşenilor regăsindu-se şi fostul căpitan unirist Dâlbea. Graţie acestei victorii, primul succes cu adevărat important al acestei veri, uniriştii şi-au luat revanşa după acel 0-3 de la începutul pregătirilor.
Au fost utilizate formaţiile: *FC Unirea (antrenor Stelian Gherman): Pascal – I. Stan, Potopea, Bumbac, Bucurică – M. Petrescu, M. Găldean, Coţolan, Istrate – S. Mureşan, Cl. Oara; au mai intrat Clipici, Contor, A. Ianc, Benga, R. Moga, Rondac, Al. Man.
*FCM TG. MUREŞ (antrenor Alexandru Pelici): Botoşer – E. Nicu, Apostol, Cr. Pop – Vagner, Dâlbea, Bunea, Szilagyi – I. Szabo, Cigan, Bujor, au mai intrat Caparco, Huiban, Ungur, Pascariu, Şaim, Petriş, Hanca, Kinczel, Dedu, R. Miclea.
*FCM Tg Mureş îl vrea pe Schuller!
Gruparea lui Pelici intenţionează să-l achiziţioneze pe internaţionalul unirist de juniori Eduard Schuller (convocat la lotul naţional în această perioadă). Primele negocieri între cluburi au ajuns undeva în jurul sumei de 50.000 de euro, iar în cazul în care FCM Tg Mureş acceptă propunerea, FC Unirea este dispusă să-l cedeze. „Orice jucător valoros, deci şi Schuller, ne interesează, însă nu depinde numai de dorinţa noastră. Unirea va fi o nucă tare în viitorul campionat„, a declarat Pelici. Altfel, curtat de FC Vaslui, fundaşul Ionuţ Stan (18 ani împliniţi duminică) a marcat întâiul său gol pentru Alba.
*În alt amical, FC Maramureş – Europa Alba Iulia 2-1 (1-0)
Astăzi, la Zlatna, într-o partidă de verificare, FC Maramureş Universitar Baia Mare – Europa Alba Iulia, scorul fiind 2-1 (1-0), au punctat Seydou (25), Hodor (60), respectiv Circov (51).
Au jucat echipele: *FC Baia Mare: Olar, Duruş, Faye, Hodor, De Rosa, Achim, Urs, Negrea, V. Pop, Liutec, Seydou, mai evoluând Apostol, A. Câmpean, Szabo, Deac, I. Grozav); *Europa: V. Răducanu – D. Lupşan, Sg. Oara, Andrea, Arsene, Apetri, Bratima, A. Costan, Circov, M. Cristea, Prodea, au mai intrat Şimeni, Kopandi, R. David, Samoilă, Blaga, Culda, Suciu, Groza.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni