La Şugag – liberalii au preluat integral conducerea primăriei
Joi, 28 iunie, dimineaţa, la Şugag a avut loc şedinţa de constituire a Consiliului local, în prezenţa prefectului de Alba, Dan Coriolan Simedru. Au fost validaţi toţi cei 11 consilieri locali: 3 PNL – Vasile Ghiorghioiu, Ioan Ştefan, Dorin Catalina, 2 PSD – Dumitru Iulian Grosu, Ioan Catelina, 2 UNPR – Ioan Virgil Muntean, Silvia Muntean (devenită consilier local după retragerea de pe liste a candidatei UNPR la primărie, Gheorghiţa Mihăilă), 1 PP-DD – Ioan Crăciun, 2 PDL – Dumitru Avram şi Ion Cernat, şi independentul Gheorghe Grosu.
Au existat două propuneri pentru postul de viceprimar: Vasile Ghiorghioiu – PNL şi independentul Gheorghe Grosu. În urma votului secret, cu bifarea numelui, Vasile Ghiorghioiu a obţinut 6 voturi, Gheorghe Grosu a obţinut trei voturi, iar 2 buletine de vot au fost băgate albe în urne.
Prin hotărârea Judecătoriei Sebeş din 25 iunie 2012, a fost validat primarul Constantin Jinar (PNL) care a obţinut sub sigla USL 726 de voturi. Acesta a depus jurământul de credinţă, alături de toţi cei 11 consilieri locali. În discursul său, primarul Constantin Jinar – aflat deja la cel de-al 4-lea mandat – a apreciat campania pentru locale din 2012 ca cea mai grea dintre toate celelalte în care a mai fost implicat, acesta acuzând în special atacurile la persoană uzitate de contracandidaţii săi. Trecând peste resentimente, Jinar le-a mulţumit tuturor cetăţenilor comunei pentru încrederea acordată, spunând că va continua proiectele demarate deja în localitate. Totodată şi-a exprimat speranţa şi convingerea că va fi sprijinit în acţiunile sale de noul consiliu local validat.
Nicoleta IDITA-TOMUŢA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Câți urși vor putea fi împușcați fără autorizație, pe județe: A fost adoptată Legea prin care pot fi împuşcaţi 481 de urşi anual
Câți urși vor putea fi împușcați fără autorizație, pe județe: A fost adoptată Legea prin care pot fi împuşcaţi 481 de urşi anual Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, marţi, 23 iulie 2024, decretul legat de promulgarea legii privind combaterea atacurilor urşilor bruni. Legea a fost adoptată în regim de urgenţă, săptămâna trecută, de deputaţi, în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 15 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici