Volei Alba Blaj, calificată în turul doi preliminar al Ligii Campionilor

Volei Alba Blaj este deja calificată în turul doi preliminar al Ligii Campionilor! Campioana României a câștigat ieri primul meci al turneului de calificare ce se dispută în Cehia, la Brno, 3-0, cu Gran Canaria, iar în această seară a realizat accederea matematică în etapa superioară a competiției continentale, în urma disputei dintre Kralovo Pole Brno și reprezentanta Spaniei, adjudecată de formația din Cehia

Gran Canaria a condus în două rânduri, 1-0 și 2-1, dar a fost egalată de gruparea din Cehia, care a învins în cele din urmă și a realizat calificarea. A fost Gran Canaria – Karlovo Pole Brno 2-3 (25-16, 18-25, 27-25, 23-25, 9-15)

În consecință, partida dintre CSM Volei Alba Blaj și campioana Cehiei nu mai are nicio importanță.

La competiție ar fi trebuit să mai ia parte și campioana Israelului, Hapoel Kfar Saba, care din cauza războiului recent izbucnit în țară, s-a retras.

Primele două clasate se vor califica în faza a doua a preliminariilor, care va avea loc tot în sistemul unui grupe de patru, prevăzut în perioada 22-27 octombrie, programul și locația urmând a fi stabilite săptămâna viitoare. Primele două clasate de acolo vor merge în adevăratele grupe ale Ligii Campionilor. În cealaltă grupă sunt Mladost Zagreb (Croația), OK Gacko (Bosnia), Asterix Avo Beveren (Belgia), OK Herceg Novi (Muntenegru), iar meciurile sunt la Zagreb, în perioada 12-14 octombrie

Din grupa care se desfășoară în Cehia, la Brno, mai face parte echipa gazdă, Kralovo Pole Brno, pe care echipa din „Mica Romă o va întâlni mâine, de la ora 17.00.

LPS Sebeș, eliminată în sferturile de finală la Under 17, după 2-6 cu SCM Zalău!

LPS Sebeș a fost eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Under 17, după eșecul drastic din deplasare cu SCM Zalău, scor 2-6 (0-3). Vizitatorii conduși de Doru Oancea au fost copleșiți de miza jocului eliminatoriu. emoțiile și-au spus din plin cuvântul și după un sfert de oră gazdele aveau avantaj de 3 goluri. Zarurile […]