Ştirea zilei

VIDEO. Un bărbat, care a plătit pentru a vinde brazi într-o ”piață temporară” din Alba Iulia, s-a ales cu marfa confiscată și cu amendă de 5.000 de lei

Dragoş Suciu

Publicat

în

Toader Rovin, un bărbat din Poiana Vadului, care a plătit 240 de lei Primăriei Alba Iulia pentru a vinde în ”piața temporară” de lângă Casa de Cultură a Sindicatelor (parcarea pentru autocare), s-a ales cu amendă de 5.000 de lei și cu brazii confiscați, după un control al polițiștilor îmbrăcați în civili.

amenda-piata-cetate05Bărbatul a declarat pentru ziarulunirea.ro că a depus cerere la Primăria Alba Iulia să poată vinde pomi de Crăciun, a plătit pentru spațiul închiriat, i s-a spus că ”totul este în regulă” însă, sâmbătă, în urma unui control, a primit o amendă usturătoare. Oamenii legii nu au ținut cont de chitanța pe care acesta a prezentat-o, precizând că piața nu este autorizată.

Toader Rovin a declarat că polițiștii au venit în civili, alături de angajați ai Ocolului Silvic, precizând că îi vor da bărbatului un avertisment, însă acesta s-a trezit cu o amendă de 5.000 de lei, mult prea mare pentru o persoană fizică, spun avocații.

Acesta avea acte pe brazi, pe care le-a și prezentat, însă nu aceasta a fost problema.

amenda-piata-cetate03”A venit un echipaj de poliție, m-a întrebat de acte și mi-a zis că nu e piață autorizată pentru a vinde brazi (n.r. material lemnos). Eu i-am arătat chitanța de la primărie și nu mi-a luat-o în considerare, mi-a confiscat 21 de brazi și mi-a dat amendă de 5.000 de lei”, a spus Toader Rovin.

Cel mai probabil, amenda a fost acordată deoarece ”piața temporară” nu a fost autorizată de către Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic şi de Vânătoare (ITRSV) Cluj, însă bărbatul își caută dreptatea pentru că, susține el, a avut ”girul” Primăriei Alba Iulia că își poate vinde pomii de Crăciun.

În situația lui se mai află un bărbat. Cei doi vor anularea amenzii, cât și restituirea banilor pentru autorizație, dar și a pomilor de Crăciun confiscați.

amenda-piata-cetate02

amenda-piata-cetate01

Contactat telefonic, pentru a cere un punct de vedere despre acest caz, reprezentantul Primăriei nu a putut fi găsit. În schimb, Poliția Alba a trimis, luni, un comunicat de presă în care se precizează că, în acest weekend, poliţiştii Serviciului Ordine Publică din IPJ Alba, împreună cu lucrători ai Direcției Silvice Alba – Ocolul Silvic Alba-Iulia, au făcut un control într-o piaţă din municipiul Alba Iulia, ocazie cu care au depistat două persoane care ofereau, spre vânzare, 64 de pomi de Crăciun, fără ca piaţa respectivă să fie autorizată pentru comercializarea de material lemnos.

”Cei doi comercianţi au fost sancţionaţi contravenţional, potrivit art. 20 lit. d din Legea 171/2010, privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor silvice, iar pomii de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi Ocolului Silvic Alba-Iulia”, se mai arată în comunicat.

Citește și ”Scutul pădurii” în Alba: 255 de pomi de Crăciun confiscați de polițiști în urma unor controale în pieţe, în trafic şi în teren

Citește și Brazii de Crăciun vor putea fi comercializați, la Alba Iulia, într-o piață amenajată de primărie


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]

Citește mai mult