VIDEO ȘTIREA TA| De criza gunoaielor din Alba Iulia mai scapi, dar de năravul unor cetățeni cu greu. Între administrație precară și obiceiuri proaste
VIDEO ȘTIREA TA| De criza gunoaielor din Alba Iulia mai scapi, dar de năravul unor cetățeni cu greu. Între administrație precară și obiceiuri proaste
Nu au fost deloc puține dățile când un cetățean din Alba Iulia, ce locuiește pe strada Gheorghe Pop de Băsești ne-a semnalat, în timpul crizei gunoaielor, că mai mulți cetățeni de la case aruncă gunoiul în tomberoanele ce sunt destinate blocurilor.
Albaiulianul ne relata la vremea respectivă cum a solicitat în nenumărate rânduri ajutorul autorităților locale, dar situația „urât mirositoare” era într-atât de critică atunci încât nu au fost găsite soluții, iar pe undeva chiar și dânsul a înțeles, chiar dacă nu era normal ca cetățenii ce locuiesc la case să depoziteze deșeuri în fața blocului său, și-ar fi fost normal să întocmească un contract propriu.
Scandalul și criza gunoaielor, pare, pe undeva, că a trecut, dar năravul unor albaiulieni ce locuiesc în zona precizată a rămas același, iar un alt cetățean mai dibaci tehnic l-a surprins pe un concitadin cum cară cu roaba gunoiul acolo unde nu ar trebui să o facă și profită de un tomberon ce nu îi este destinat.
Drumul către reciclare selectivă, atât timp cât și depozitarea de bază a gunoiului menajer pare un lux, are să fie un drum pavat cu multe eforturi, ce ar trebui să vină atât din partea locuitorilor cât și din partea autorităților locale și pare că are să fie un drum plin de obstacole.
Fotografie cu caracter ilustrativ din arhiva ZiarulUnirea.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea Ta
Accident rutier în Alba Iulia: Două mașini s-au ciocnit pe Calea Moților Un accident rutier soldat cu pagube materiale a avut loc vineri dimineața, în Alba Iulia, pe Calea Moților. Două mașini s-au ciocnit, după ce nu și-au dat prioritate. Citește și: UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteiu de Târnavă: Un bărbat de 46 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)