VIDEO: Silviu Ponoran, primarul oraşului Zlatna: „Sunt convins că sunt atacat şi vreau să mă apăr în instanţă” 1
Silviu Ponoran, primarul oraşului Zlatna, consideră controalele de care are parte în ultima perioadă administraţia pe care o conduce drept un atac ţintit asupra sa. Este vorba despre controalele Curţii de Conturi, sesizări făcute la Prefectura Alba şi corecţiile financiare aplicate pentru investiţiile efectuate în localitate.
Edilul şef din Zlatna, prezent într-o conferinţă de presă a PDL Alba a ţinut să aducă în atenţie problemele cu care se confruntă administraţia locală cu privire la finalizarea lucrărilor pe care le are în desfăşurare. Acesta susţine că ducerea la bun sfârşit a principalelor lucrări este mult îngreunată de controalele şi corecţiile financiare aplicate în ultimul timp.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/hqaVkRPSI4I/hqdefault.jpg)
Una din problemele stringente pe care le are primăria din Zlatna o reprezintă arieratele, în valoare de 110 miliarde de lei vechi. Acestea sunt cele mai mari datorii acumulate în judeţul Alba de către o administraţie locală. Primarul susţine că s-a ajuns la o sumă atât de mare în urma implementării proiectelor prin Programul Operaţional Regional şi cele 7 proiecte de mediu începute la Zlatna, din care doar două se apropie de finalizare, şi anume reabilitarea albiei râului Ampoi şi proiectul privind salubrizarea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)