VIDEO: Promisiuni pentru CSU Alba Iulia. Rectorul Daniel Breaz “îl traduce” pe Florin Roman, vicepreședintele Consiliului Județean Alba
Ieri, echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia s-a bucurat de vizita surpriză a rectorului Universității “1 Decembrie 1918”, Daniel Breaz, și a vicepreședintelui Consiliului Județean Alba, Florin Roman.
Sportivele se aflau în timpul antrenamentului, dar au făcut o mică pauză pentru întâlnirea cu cei doi oaspeți de seamă, chiar cu o zi înainte de plecarea la un turneu internaţional, la Zenica, în Bosnia. Debutul oficial în Cupa României pentru CSU Alba Iulia va fi miercurea viitoare, în deplasare cu SCM Craiova.
Rectorul Daniel Breaz aflat la prima întrevedere cu o parte din baschetball-iste, le-a asigurat pe sportivele CSU de tot sprijinul său și al instituției pe care o conduce, îcurajându-le să obțină cele mai bune rezultate pentru Alba Iulia în noul sezon.
Florin Roman, le-a vorbit și el fetelor, promițându-le că împreună cu președintele CJ Alba, Ion Dumitrel, vor găsi resurse pentru a sprijini clubul pentru a face performanță.
“Am discutat cu domnul rector, care este un om foarte insistent, despre posibilitățile acestui oraș mic de a da o mână de ajutor în continuare clubului CSU. Noi avem un proiect de colaborare și finanțare pe care l-am respectat până acum la punct și la virgulă. Astăzi domnul rector m-aprins la cotitură și mi-a spus că este nevoie de o suplimentare a finanțării, față de înțelegerea inițială. O să discut cu domnul președinte Ion Dumitrel și vom găsi resursele necesare ca să venim în sprijinul echipei de baschet așa cum facem și în cazul voleiului la Blaj și a handabalului feminin la Sebeș”, le-a spus Roman, tradus de Daniel Breaz, fetelor de diferite naţionalităţi, care formează echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia.
La întâlnire au fost prezente Eniko Tarţa, Bianca Voica, Tereza Brantlova (Cehia, Cadi La Seu Spania), Jovana Vukoje (Serbia, BCM Danzio Timişoara), Laura Drăgoescu (ICIM Arad), Alexandra Uiuiu (CSM Târgovişte), Amanda Thompson (USA, BC Habikka Israel), Becca Tobin, Ildiko Nagy (ICIM Arad), Ekaterina Abramzon, Zenta Melnika (Letonia, Taranto Italia) şi Andreea Beldian., alături de antrenorul Tomas Bilek şi de directorul sportiv Peter Eleș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)