VIDEO. Consilier local, discuții cu proprietarii din blocul Turturica din Alba Iulia: ”Mă vor da afară ca pe un câine”
Proprietarii care au rămas în blocul Turturica din Alba Iulia sunt nemulțumiți, în continuare, de sumele oferite, în medie 3.000 de euro, pentru locuințele lor de 11 metri pătrați.
Majoritatea nu vor bani, pentru că sumele oferite sunt prea mici, însă în schimb așteaptă o locuință similară de la primărie, un acoperiș deasupra capului.
Consilierul local Mircea Trifu a participat la discuții cu mai mulți dintre aceștia, pe care le-a filmat.
El opinează că din punct de vedere imobiliar, zona aceasta este una dintre cele mai scumpe din oraș, iar prețul la apartament e în jur de 800 de euro metrul pătrat.
Un proprietar susține că a fost manipulat și nu i se pare normal ca un anumit consiliu să îl scoată afară ”ca pe un câine”.
Oamenii spun că le convin condițiile în care trăiesc că au ”unde să pună capul jos”.
”Suntem de acord să evacuăm, dar să ne dea casă, altceva nu dorim de la dânsul (n.r. primarul Mircea Hava). Să nu ne bage pe toți în aceeași oală că nu suntem la fel, chiar dacă suntem romi”, a spus o femeie.
”Adevăruri cutremurătoare despre ” Turturica”. Am decis să fac acest material, obligat de ceea ce am promis cum că voi fi consilierul tuturor albaiulienilor. M-au emoționat dramatic viețile acestor oameni și voi fi alături de ei, chiar dacă voi pierde simpatia unora dintre voi. Astăzi am decis să ne adresăm instituției „Avocatul Poporului” și să apărăm dreptul constituțional, prin care în România proprietatea este garantată!! Vreau să precizez, încă odată, că mi-am propus în mandatul meu să respect întocmai legea 215 și dincolo de orice, să fiu alături de albaiulieni în orice situație s-ar afla. Merită văzut filmulețul cu toate mărturiile”, a scris Mircea Trifu pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari