Victorie de lideri

Redactia Ziarului Unirea

Gloria Bistriţa a câştigat partida cu Unirea Alba Iulia, scor 1-0, prin golul lui Keita şi rămâne pe primul loc în seria a II-a. „Alb-albaştrii” au dominat categoric prima repriză. Velcovici are prima şansă de gol, dar şutul acestuia este respins de portar. Gazdele combină bine în faţa unei echipe aliniate ca la handbal, în jurul propriului careu. Predescu este şi el aproape de gol, dar acelaşi portar al oaspeţilor îşi salvează echipa (17). Din nou Predescu îl mai face o dată erou pe Pascal, 10 minute mai târziu, când şutează pe centrul porţii, după un contraatac şi o pasă de la Voinea. Albaiulienii s-au agăţat de fiecare minge şi au fragmentat jocul prin faulturi, reuşind să păstreze tabela neschimbată până la pauză.
Repriza secundă a început în acelaşi registru, cu Gloria la cârma jocului şi cu echipa oaspeţilor încercând din răsputeri să ţină de rezultat. Predescu rămâne cel mai periculos om al bitriţenilor dar golul vine abia după ce Nae Manea schimbă. Curtuiuş, D. Stan şi Keita apar cu ideile şi penetrează apărarea oaspeţilor. După o serie de ratări, golul izbăvitor vine în minutul 76: un-doi Stan-Keita, senegalezul prinde un şut din interiorul careului şi-l lasă fără replică pe Pascal (1-0). Gloria continuă să atace şi lasă garda jos abia în minutele de prelungire, dându-le emoţii spectatorilor. Nu se mai întâmplă nimic însă şi bistriţenii iau cele trei puncte care îi menţine în fotoliul de lider.
Text Sportulbistriţean.ro

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]