Veniţi duminică în Parcul Unirii, la o sesiune de lecturi urbane!
Asociaţia “Never too young” a demarat în primăvara acestui an o campanie de colectare de carte, ce s-a derulat până în data de 9 iulie 2011, urmând ca în data de 10 iulie, ora 17.00 (duminică!), să aibă loc o sesiune de câteva ore de lecturi publice. Locaţia aleasă este Parcul Unirii (cel din faţa Catedralei Reîntregirii), unde sunteţi aşteptaţi cu toţii, iubitorii de literatură. Acolo vor fi expuse cărţile colectate, iar trecătorii (ORICINE AR FI EI !!!), fără deosebire de vârstă, sex, religie, etnie, convingere politică etc., vor fi îndemnaţi să se alăture celor ce vor sta acolo, relaxaţi, să citească. La încheierea sesiunii de lectură, participanţii vor putea lua acasă cartea preferată, o vor putea înapoia, eventual vor putea aduce o carte de acasă, la schimb! Dar pentru a vă edifica asupra oportunităţii acestui proiect (care este, de fapt, replica unui proiect care deja se derulează în marile oraşe ale ţării), redăm mai jos comunicatul de presă pe care l-am primit de la Asociaţia “Never too young”, cu rugămintea de a-l publica şi de a sprijini acest demers.
l“Comunicat de presă – Lecturi urbane!
Personajele cărţilor citite ne devin modele, ne ajută să umplem golurile din viaţa noastră, ne ajută să ne recăpătăm energia după o zi petrecută în cotidianul îmbâcsit de “micisme”, ne prezintă universul spre care tânjim în adâncul sufletului nostru. În acest context, noi, membrii Asociaţiei “Never Too Young”, ne-am dorit să aducem şi în capitala Ardealului, Alba Iulia, LECTURILE URBANE. Prin urmare, pe voi, iubitorii de carte, vă aşteptăm în 10 iulie undeva în Alba Iulia, să citim, să ne cunoaştem, să ducem povestea mai departe. Bucureştiul, Sibiul, Timişoara, Constanţa, Suceava deja CITESC! A venit şi rândul nostru, al celor din Alba Iulia să ne alăturăm acestei mişcări şi SĂ CITIM. Până când ne vom întâlni, puteţi dona cărţi la Biblioteca Judeţeană “Lucian Blaga”, Biblioteca Universităţii “1 Decembrie 1918”, Librăria Humanitas şi Art Cafe (în cele două locaţii ale sale). În povestea noastră, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Alba, Biblioteca Judeţeană “Lucian Blaga” şi ziarul “Unirea” iau chipul partenerilor. Fie că îi iubeşti pe clasicii literaturii universale, sau frunzăreşti cu plăcere ultimele teorii despre management, este important să transmiţi, împreună cu noi, mai departe, mesajul că lectura îmbogăţeşte omul, iar impactul unei educaţii potrivite legată de preţuirea cărţilor poate fi măsurat de-a lungul generaţiilor.
Ne găseşti la http://albaiulia. orasulciteste.ro/ şi pe Facebook. Persoană de contact: Elena (Ela) Vîrdea, Tel: 0744/825643, e-mail: ela_ [email protected], respectiv Radu Voina,Tel: 0743/763061, e-mail: [email protected].”
La cele de mai sus alăturăm şi noi îndemnul nostru de a face donaţii de cărţi în locaţiile amintite (Biblioteca Judeţeană “Lucian Blaga”, Biblioteca Universităţii “1 Decembrie 1918”, Librăria “Humanitas” şi “Art Cafe”) iar în data de 10 iulie, la ora 17.00, vă aşteptăm pe toţi, cu mic, cu mare, în Parcul Unirii, să citim împreună, să ne cunoaştem, să schimbăm idei…
Ioan HĂNŢULESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)