Vânzarea Transilvaniei pentru ciolanul puterii

Dacă Iuliu Maniu, Ştefan Cicio Pop, Vasile Goldiş, Alexandru Vaida, Ion Raţiu, Vasile Lucaciu, Ion I.C. Brătianu şi alţi corifei ai Marii Uniri din 1 Decembrie 1918, ar vedea în ce situaţie dramatică au ajuns Transilvania, Banatul, Crişana şi Maramureş, cred că s-ar răsuci în mormânt. Am ajuns iarăşi ce am fost şi mai mult decât atât, adică să fim la cheremul politicienilor unguri care ne-au subjugat de-a lungul istoriei. Azi, în ţara noastră sfântă şi străbună legile le fac UDMR-iştii şi alţi minoritari, conduşi de Marko Bela, Pambuccian ori Vosganian, care au ajuns să dicteze în politica românească şi să hotărască soarta românilor. Ei, minoritarii, au pecetluit în ultimii 20 de ani, toate legile ţării şi au înclinat balanţa puterii după cum le-au dictat propriile interese. Cea mai mare greşeală pe care a făcut-o Ion Iliescu a fost faptul că a admis înfiinţarea UDMR-ului şi l-a adus la putere, alături de alte minorităţi, pentru a-şi asigura o clientelă politică pe care să o poată manevra în bătălia lui pentru jilţul de la Cotroceni. El însuşi minoritar, fiu de ţigan, Ion Iliescu ne-a pus pe cap o belea de care, iată, nu mai putem scăpa şi care a adus atâta necaz, suferinţă şi jale în ţară. Cea mai recentă dovadă este noua Lege a educaţiei făcută cadou UDMR-ului de Băsescu şi Boc, în schimbul unor voturi care-i menţin la ciolan. Practic, noua Lege a educaţiei este un act nu numai de trădare a limbii române, pe care noi, românii, am preţuit-o ca pe cea mai scumpă comoară, chiar mai mult decât viaţa ci şi de vânzare a Transilvaniei. Pentru că iată, limba noastră, cheia de boltă a statului naţional este practic batjocorită şi tratată, în propria ţară, ca o limbă străină! Unde s-a mai pomenit aşa ceva în Uniunea Europeană? Există în Germania, care are milioane de minorităţi, numai turci vreo şase milioane, altă limbă oficială decât cea germană? Ori în Franţa, ţara care are cei mai mulţi africani, inclusiv în echipa naţională de fotbal, se vorbeşte altă limbă oficială decât franceza? Cine vrea să trăiască şi să muncească într-o ţară nu are decât să şi înveţe limba statului respectiv după cum corect procedează nemţii şi francezii. Ca să nu mai vorbim de americani sau de englezi. Numai la noi s-au pus, iată, bazele unei noi limbi oficiale, aici, chiar în leagănul românismului, în Transilvania lui Burebista şi Decebal, a lui Glad şi Menumorut, pentru că practic, în câţiva ani, dacă se va aplica noua lege, limba română va fi tratată ca o limbă străină, la fel ca germana ori franceza, dacă tot am dat exemplul lor. Trist, mult mai trist şi mai periculos este şi faptul că istoria şi geografia ţării noastre, adică materiile de bază ce ţin de fiinţa neamului şi de educaţia patriotică ce stau practic la temelia conştiinţei şi a apartenenţei unui neam, vor fi predate în limba maghiară, fapt ce atentează la însuşi caracterul şi fiinţa poporului român. Este pur şi simplu o blasfemie la adresa acestui popor, a celor care de 2000 de ani trăiesc aici, în Ardeal, ca popor românesc. Pentru că limba noastră românească ne este nouă, ardelenilor, mai scumpă decât viaţa şi gata suntem a muri cu toţii pentru ea şi dorim să spunem acest lucru şi guvernanţilor noştri în frunte cu Băsescu şi Boc. Sperăm ca şi parlamentarii de Alba care au votat această lege ruşinoasă, adevărată crimă împotriva limbii române, a viitorului acestei ţări, să-şi facă „mea culpa” şi să ceară preşedintelui să nu promulge o asemenea lege odioasă, ce-i desfiinţează practic pe românii din Transilvania. Ori să-şi dea demisia şi să lase locul unor români patrioţi, demni şi luminaţi ca Horea şi Avram Iancu. O „contribuţie” la această lege a maghiarizării a avut-o şi opoziţia şi în special PNL, ca partid naţional, care refuză mereu actul guvernării uitând că politica este arta compromisului în interes naţional, aşa cum au procedat şi Brătienii! Prin aplicarea legii maghiarizării, în câţiva ani vom avea un mare ţinut unguresc pe pământurile vechii Dacii. Poate că asta doresc şi cei care nu se mai satură de ciolan şi în numele căruia au pus la cale cea mai ruşinoasă tranzacţie de distrugere a României. Jos cu trădătorii neamului!
Gheorghe CIUL

ELIT

Mihail David - 2020

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

15 Comentarii

gaspar 1 noiembrie 2010 at 11:42

citez din articol

„Iliescu a fost faptul că a admis înfiinţarea UDMR-ului …
…El însuşi minoritar, fiu de ţigan”

domnul ciul a scris acest articol sau altcineva???

greu de crezut.

e prea multa vorbarie in acest articol, prea multe jigniri, prea multa frustrare. daca l-ar citi marko bela sau lazlo tokes, maine ziarul unirea ar fi dat in judecata.

om trist 1 noiembrie 2010 at 17:55

PTR FLORI
Daca asa te si comporti precum te afisezi in randurile de mai sus , sa nu te miri ca nu te baga in seama nimenea in Ungaria , bucura-te daca nu te inchide ptr obscenitati .

marco polo 1 noiembrie 2010 at 14:42

de ce stergeti comentariile cititorilor? atata vreme cat sunt la obiect si cu un limbaj nelicentios? este oare aceasta o atitudine jurnalistica decenta?

admin 1 noiembrie 2010 at 18:13

parca am mai avut discutia asta, nu mai departe decit ieri… te-am inteles, ti-am acordat o a doua sansa!
se pare ca azi, acum, ti-o acord pe a treia!

INTELEGE-MA: personal, NU ACCEPT NICI UN FEL DE ATAC! nici macar contra unei clone spammer.
daca nu injuri, nu inseamna ca nu inciti la flame! insulta e insulta, de orice fel ar fi ea!

marco polo 1 noiembrie 2010 at 21:25

stimate admin. este alegerea dvs daca banezi sau nu, daca stergi sau nu. insa de data aceasta faci o mare greseala. ce am facut acum cateva zile a fost un lucru extrem recunosc, insa altcumva nu mai puteam sa citesc acest ziar fara sa vad toate invectivele acelui sinedru si ghita piata (vezi ultimul comment al meu din articolul cu locuri de munca al lui albani). daca va face placere sa ma banati nu aveti decat.insa in cazul articolului de fata ati sters commentul meu din exces de zel. cu ocazia noului format de site incepeti sa moderati commenturile, este foarte bine acest lucru, insa de la moderare la cenzura este mare diferenta. daca v-ati luat aceasta responsabilitate de admin, am rugamintea din postura de cititor care pune umarul la counterul site-ului (counter care va aduce venituri din advertising pana la urma), sa fiti impartial cu adevarat. multumesc

dan bortes 1 noiembrie 2010 at 15:39

Tema e actuala,articolul e bun si indraznet( apropo s-ar putea sa pierdeti publicitatea din bani publici)cu unele erate:domnul Vosganian nu conduce minoritari e vicepresedinte PNL,iar pentru informarea d-lui Ciul,PNL NU A REFUZAT GUVERNAREA,POPORUL ROMAN PRIN VOT L-A TRIMIS IN OPOZITIE DUPA CEL MAI BUN CICLU DE GUVERNARE DIN PERIOADA POST-DECEMBRISTA,cu ajutorul si a unor ziare ca cel condus de d-voastra ,unde politica editoriala e dictata de sumele venite de la politicieni.

om trist 1 noiembrie 2010 at 16:23

D-le Ciul, sant convins ca la varsta pe care o ai , este f greu de trecut de la a fi marginit in gandire la cea Europeana , imi raspunzi la cateva intrebari?
1 In Belgia de ex cate limbi oficiale sant/?
2 In Belgia ./desi pot da si alte tari ca exemplu/ in cate limbi se invata in scoli?
Nu vreau sa ocup pagina toata cu cele scrise de mine dar NU MA MIR CA ACEST ZIAR ARE UN TON SOVIN IN GENERAL DACA SI D-TA ASA EXEMPLU ARATI
Astept un raspuns tot aici daca ai curaj si esti un om corect , altfel ,,,,,

Groza P 1 noiembrie 2010 at 16:55

De mult si in fiecare nr.de ziar trebuia facut front comun ptr.excluderea UDMR-lui din rindurile partidelor politice.Ma intreb ,unde sunt adevaratii romani,chiar in comentarile de mai sus sunt prezenti numai unguri.Unde-i patriotismul,unde-i C.V.TUDOR iar situatia pusa in fata noastra si descrisa cu multa competenta de acest curajos ziarist ,este reala si trebuie facut ceva,iarGh. Ciul, trebuie felicitat.Orice tara conditioneaza intrarea in ea ,acordarea cetateniei ,de cunoasterea,limbei,istoriei si geografiei tarii respective,iar de job nu poate fi vorba,In secuime sunt angajati la primarii care nu cunosc l,romana deloc,iar in scoli se invata istoria si geografia dupa manuale editate la Budapesta.Pe cind avem un A. Iancu in parlamentul Roman?

om trist 1 noiembrie 2010 at 17:50

D-le Groza , sper ca nu esti un tanar ca ar fi trist , aceste observatii sant facute doar de oameni mai sclerozati , retardati, si, sper ca nu faci parte dintre ei.Sovinismul, xenofobia , ura de etnie, aspectele fizice etc au dus o lume intreaga in durere, vezi nazismul fascismul comunismul , un om cu o gandire civilizata nu admite ura fata de semeni bazata pe limba vorbita , cultura etniei, sau dif de religie , dar aceste sentimente urate au fost exploatate mereu de politic iar rezultatul a fost mereu grav , cu urmari tragice ptr umanitate .

tuhutum 1 noiembrie 2010 at 20:34

….”Orice tara conditioneaza intrarea in ea ,acordarea cetateniei ,de cunoasterea,limbei,istoriei si geografiei tarii respective,iar de job nu poate fi vorba,In secuime sunt angajati la primarii care nu cunosc l,romana deloc,iar in scoli se invata istoria si geografia dupa manuale editate la Budapesta.Pe cind avem un A. Iancu in parlamentul Roman?…” Stimabile, te informez ca primarii se aleg si nu se angajeaza. Te mai informez ca atunci cand romanii ardeleni traiau in Ungaria Mare (pana in 1918) nimeni nu le-a conditionat acordarea cetateniei de cunoasterea limbii maghiare, a istoriei, etc. Iar geografia, ca si matematica, ca o inveti in romana, maghiara sau coreeana, tot aia e. Iar in final, te rog sa aduci dumneata la redactia acestui minunat ziar patriot UN SINGUR manual din ala din care invata copiii in secuime, ok? (In caz ca stii pe unde e secuimea). Cu stima.

Avram Iancu 1 noiembrie 2010 at 21:47

Avram Iancu, era avocat de profesie, nu bataus, seful corpului militar, era unu la care ii spuneau „Aiudeanul”. Ei au luptat pentru a mentine ordinea in numele imparatului impotriva revoltei ungurilor-rase asiatice, la fel ca moldovalahii-rase turcotatare (cumani,pecenegi,innobilati cu greci) care si-au atribuit identitate dacica(rase celtice si gotice).

romanism 1 noiembrie 2010 at 21:29

Românismul este un sentiment cultural naţional al anumitor români care se consideră patrioţi, şi care se referă la etnogeneza poporului român, descendenţa latină, continuitatea şi permanenţa românior în teritoriile locuite de ei, inclusiv în cele aflate temporar sub sceptrul unor state vecine. Această noţiune a fost introdusă de Vasile Alexandrescu Urechia în 1858. Această noţiune este opusă naţionalismului. Are o legătură puternică cu pretenţia apartenenţei neamului românesc la creştinismul de rit ortodox, de unde ar rezulta câteva caracteristici morale şi spirituale.
Vasile Alexandru Urechia (nascut la Piatra Neamt) a preluat identitatea Scolii ardelene si a folosit distorsionat argumentele.

Halva cu praz 2 noiembrie 2010 at 0:54

Am citit articolul si nu-mi venea sa cred . Un ziarist , un formator de opinie, nu poate scrie asa ceva intr-o tara europeana . Transilvania nu a fost adusa in „halul asta ” de unguri , ci a fost rezultatul politici duse de la Bucuresti in ultimi 90 de ani. Maniu si-a dat seama ca are de-a face cu oameni fara cuvant si fara noima. A regretat toata viata cea ce a facut si nu s-a dus sa semneze tratatul de la Trianon. A murit ca un caine, impuscat de cei pe care ii socotea frati.
Dn. Ciul confunzi minoritatea etnica autohtona cu emigranti, daca tot faci referire la Franta sau Germania.

romanism 2 noiembrie 2010 at 9:40

nota 10 pentru comentariu halva cu praz !!!

Sandor baci 2 noiembrie 2010 at 1:32

D-le Ciul, este adevarat ca acum doi ani ati vrut sa vindeti ziarul UNIREA la o firma din Ungaria? Si ca nu ati vandut pentru ca n-au dat pretul cerut?