Unic Piatra Neamţ – Volei Alba Blaj 0-3 | Formalitate şi a 16-a victorie consecutivă a campioanei

Campioana României merge ceas în Divizia A1 la volei feminin, echipa condusă de Darko Zakoc câştigând astăzi restanta exterVolei Alba Blaj - Schweriner CEV 63nă cu Unic Piatra Neamţ, scor 3-0 (25-10, 25-13, 25-18). Formaţia din „Mica Romă” este invincibilă în competiţia internă, având numai succese pe linie.

A fost o partidă fără istoric, setul inaugural fiind la discreţia vizitatoarelor, ce au condus în permanenţă, la al doilea time-out tehnic fiind 16-4.

În al doilea set, începutul a fost echilibrat, dar Blajul a apăsat pedala şi imediat s-a distanţat pe tabelă.

În ultimul, replica formaţiei moldovene a fost mai dârză, Unic ţinând aproape de mult mai valorosul adversar, până la 12-13. De aici însă, campioanele au realizat 6 puncte consecutive, iar disputa s-a încheiat în 62 de minute.

Volei Alba Blaj a evoluat în formula Adina Salaoru, Jelena Alajbeg, Ana Grbac, Ioana Nemțanu, Adriana Bobi, Dubravka Djuric, Marina Vujovic (libero); Denisa Viloiu, Jovana Vesovic, Vali Rusu, Ana Maria Berdilă, Leticia Boscacci (n-a prins lotul Ivana Plchotova)

În urma acestei victorii, Volei Alba Blaj acumulează 47 de puncte în clasament, din 48 posibile, având 16 victorii, din tot atâtea posibile, în sezonul regulat al Diviziei A1, iar în runda viitoare se va deplasa sâmbătă, la Târgu Mureş pentru „derby-ul Ardealului”