Ziarul Unirea

Un nou punct de distracţie pe harta municipiului Alba Iulia – „Le Papion”

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

De curând, pe harta municipiului Alba Iulia se află un nou punct de distracţie. Este vorba despre „Le Papion Cafe Bar”, un local dedicat în special tinerilor.  “Le Papion Cafe Bar” funcţionează, pe timpul zilei, ca şi cafenea, iar de joia până sâmbăta, aici, se organizează diferite petreceri tematice.

Vineri 23 noiembrie, începând cu ora 22.00,  „Le Papion” invită petrecăreţii cu gusturi rasate la o petrecere în stil cubanez. Cuba a fost şi va rămâne mereu o destinaţie exotică, caldă, cu oameni încântători, muzică deosebită şi petreceri ieşite din comun, astfel, pentru că a început sezonul rece, organizatorii s-au gândit să aducă atmosfera caldă din Havana la „Le Papion”. Muzica latino-house, trabucurile cubaneze, dansatoarele pe ritmuri cubaneze, sunt doar câteva dintre elementele care vă vor asigura o petrecere  deosebită şi memorabilă.

ELIT

Cel care se va ocupa de atmosferă este Dj Ser, care va asigura ambianţa latino pe tot parcursul serii.  Pentru o astfel de petrecere, accesorile, precum papioanele, sau hainele cât mai colorate nu trebuie să lipsească, aşadar pregătiţi-vă şi nu rataţi.

Localul este amenajat în sediul Casei de Cultură a Sindicatelor, iar intrarea se face prin spatele clădirii. (Str. Mihai Viteazu Nr. 31, 510010 Alba Iulia)

Mai multe date despre petrecerile organizate  puteţi găsi pe pagina de facebook a localului.

Sursa foto: facebook

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

FOTO| Nicolae Stanciu, internaționalul român, a devenit tată! Andreea, soția lui, a nascut o fetiță perfect sănătoasă

Pentru fotbalistul originar din Alba, Nicolae Stanciu dar și pentru soția lui, Andreea, astăzi este o zi foarte importantă. Cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Neversea 2021 va avea loc între 8-11 iulie | Data festivalului aleasă de fanii din întreaga lume

Fanii celui mai mare festival de pe plajă din România, Neversea, au ales. A patra ediție a festivalului va avea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 11 -17 iunie 2021

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 11 – 17 iunie 2021. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Untold vă prezintă pe cei patru eroi donatori: un polițist, o asistentă medicală, un măcelar și un șofer RATB au salvat 852 de vieți donând sânge!

Untold și Neversea vă prezintă 4 oameni care spulberă mitul vampirului și salvează vieți prin donarea de sânge. Tărâmul lui… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 2-8 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 2-8 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul comercial Alba… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 9-15 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 9 – 15 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Headliners Electric Castle 2021: twenty øne piløts, Gorillaz & Deftones

Acolo unde e dorință și pasiune, există speranță. Iar speranța echipei Electric Castle stă într-un 2021 ce va permite revenirea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Untold Odyssey – 5 zile de festival pe un vas de croazieră în Mediterană!

UNTOLD, unul dintre cele mai mari festivaluri de muzică din Europa, lansează un concept nou de entertainment și le propune… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

22 Comentarii

acritura 21 noiembrie 2012 at 20:26

mda…..
astept si vestile in care se deschid fabrici si uzine……
Pana atunci, traiasca CUBA LIBRE ci copiii de bani gata

franceza de balta 22 noiembrie 2012 at 8:49

Chiar daca clubul are profil cubanez, denumirea frantuzeasca este stalcita; corect ar fi fost „Le papillon”.

cici1800 22 noiembrie 2012 at 9:17

🙂
che sa faci mon cher, asa e cand taranul are bani
O fii invatat franceza de la iliescu(sau altii ca basel, crinel, tonta, etc)

Mihai 22 noiembrie 2012 at 10:20

In loc sa fiti malitiosi (o caracteristica predominant romaneasca) si sa comentati in totala necunostiinta de cauza denumirea, mai bine ati face ceva util cu timpul liber. Pentru cultura dvs generala am postat si raspunsul cu privire la semnificatia denumirii. Tot ce pot spune este ca din pacate oameni ca dvs voteaza acesta este unul dintre multele elemente pentru care tara se afla unde se afla.
O zi placuta!

Mihai 22 noiembrie 2012 at 10:16

Denumirea este total corecta-ea reprezinta un hibrid adica o creatie proprie, cuvantul Papillon inseamna fluture in franceza iar asta nu are nici o legatura cu papionul. Denumirea este un mix a la Caragiale adica o combinatie intre Le provenit din franceza si cuvantul Papion care este un cuvant romanesc.

CrocodilulCuPapion 22 noiembrie 2012 at 11:06

:)))))))))))))PAPIÓN, papioane, s.n. Un fel de cravată bărbătească, înnodată în forma unor aripi de fluture. [Pr.: -pi-on] – Din fr. papillon.Asadar in franceza corect e Le Papillon!..cum n-are nicio legatura fluturele cu pionul, daca dupa forma lui isi trage numele acel accesoriu vestimentar.Bah tu esti mai destept ca Academia romana!:)))))

Mihai 22 noiembrie 2012 at 10:28

Si mai atrebuie sa adaug : 1.clubul nu are profil cubanez, doar in aceasta vineri se organizeaza o petrecere tematica cubaneza.
2.Tematica localului este o combinatie intre stilul aniilor 20 si perioada in care ne aflam , din nou folosesc cuvantul hibrid indemn „criticii” pun semnul ghilimelelor la cuv. pl. critici pentru ca a putea sa faci critica inseamna sa cunosti obiectul pe care il critici ceea ce in cazul de fata persoanele care arunca cu noroi nu au nici cea mai vaga idee in ce arunca cu noroi- e doar o preocupare de petrecere a timpului liber.
Vb lui Caragiale :”Asta e conditia fiintei:viata, nu durata vietii.”

CrocodilulCuPapion 22 noiembrie 2012 at 11:15

Inainte sa dai cu bata in oamenii de pe forum,citeste articolul si vezi ce concluzii tragi!…si retard e tot un cuvant hibrid.:))Toti manelistii se cred profesori de romana.
P.S. Comentariul tau e mult mai bun si explicit decat articolul.Pentru un chelner scri destul de bine!

Horea 22 noiembrie 2012 at 12:22

@ CrocodilulCuPapion

scri sau … scrii?!

In rest, de acord cu cele scrise in comentariu.

CrocodilulCuPapion 22 noiembrie 2012 at 15:21

Verbul acela reprezinta un hibrid!!..am licenta poetica pentru el!:))

Mihai 22 noiembrie 2012 at 13:45

Crocodilul cu papion, oamenii de genul tau imi provoaca repugna, iti insir si cateva elemente si poate, poate mintea ta de cimpanzeu neevoluat le va intelege: 1.Denumirea localului geniule, e o alegere proprie si e scrisa corect.
2.Faptul ca ma incadrezi ca fiind chelner desi nu sti absolut nimic despre mine demonstreaza ca esti un meltean crispat.Eu nu fac asumptii despre persoane care nu le cunosc, nu le pun etichete, etichete pun doar oamenii redusi, in schimb tie iti pot pune o eticheta pentru ca tocmai ti-ai fabricat-o singur- titlu Dobitoc fara ocupatie.
3.Toata lumea e brava si curajoasa pe forumuri, viermi insignifianti ca si tine infunda toate siturile dar eu te invit la o cafea la Le Papion sa povestim lucrurile astea fata in fata sa-mi spui si mie categoria profesionala in care ma incadrez ( sa nu se inteleaga ca am ceva impotriva meseriei de chelner care este o meserie onesta si cinstita ca si orice alta ocupatie de onoare), sa-mi spui si ce stil muzical ascult, sa-mi masori si coeficientul de inteligenta pentru ca tot m-ai facut retardat.E foarte usor sa faci o insiruire de elemente de acest gen pe forum, dar repet te astept la o cafea la Le Papion sa povestim face to face, din ceea ce scri daca ar fi sa-ti fac un rezumat psihologic pot afirma cu un procentaj destul de mare ca esti un cretin frustrat si ca te bat la toate capitolele care ti le poti imagina.
Vb din popor „Doamne apara-ne de prosti pe lumea asta ca sunt multi ai dracu'”

CrocodilulCuPapion 22 noiembrie 2012 at 15:18

Eu nu te-am facut retardat!..iar cuvintele frumoase pe care mi le-ai adresat descriu categoria de oameni din care faci parte.Sa stii ca o sa-ti onorezez invitatia la cafea,dar la alta cafenea, ca nu-mi plac carciumile frecventate de manelisti.Off topic:,,“Ataci parerea unui prost si te trezesti cu prostul intreg in discutie.” Nicolae Iorga

marcu 22 noiembrie 2012 at 14:10

crocodilu este macarena ? :)))))

cici1800 22 noiembrie 2012 at 15:12

@Mihai
relaxeaza-te bade!
Faptul ca folosesti termeni gen „te bat la toate capitolele care ti le poti imagina” spune suficiente despre persoana ta.

Ai deschis o crasma, nu o firma de gen NASA. So fu*k off!

gio 22 noiembrie 2012 at 15:29

prea multe crasme/cluburi/baruri in Alba Iulia, pentru exact aceiasi oameni figuranti care se plimba de la o locatie la alta. inca o crasma in plus sau in minus…tot acolo suntem, ce ti-e Blue Hours…ce ti-e Le Papion…same shit

Andrei 22 noiembrie 2012 at 22:49

Dragi domni, retarzi ( dupa cum zice Mihai ) in cazul in care somnul voastru este tulburat de gandul ca cineva a deschis acest club va doresc cu toata rautatea posibila care-o am fata de voi sa nu mai dormiti si sa veniti in club. Va plangeti ca nu aveti de lucru si vreti fabrici si uzine… asta dovedeste nivelul vostru de educatie, mai exact muncitor intr-o fabrica de caramida ca si asa plangeti dupa fosta… Stiti, uneori se trezesc unii mai destepti decat voi care nu vor sa stea in fabrica si isi fac club! Bravo lor! Nu este nimeni obligat sa se duca acolo daca nu-i place. Foarte bine ca se duc copii de bani gata! Pana la urma conteaza sa se castige si sa se distreze lumea! Administratorii care sutn criticati de retarzi sunt pe profit si se bucura de viata pe cand voi stati in fata la pc si ii criticati, defapt atat mai mult nu putem sa cerem…. Fiecare are dreptul sa-si aleaga locul unde se duce si bravo celor care pot sa se plimbe dintr-un local in altu si au bani! Ciuda e prea mare? daca ei au banii si voi poate ca nu, nu inseamna ca trebuie sa-i criticati! In concluzie! Dragi prieteni retardati si plictisiti de propia voastra viata petrecuta in fata la pc, cel mult in fata blocului, draqu sa va ia pe toti si sa va tina in localul lui! Atunci sa va vad cum sunte-ti destepti si postati aici explicatia cuvintelor din dictionare pe care sutn convins ca nu le-ati utilizat prea des! Daca discutia era fata in fata fara dictionare explicatia cuvantului era aceiasi? Probabil nu era…

Madalina 22 noiembrie 2012 at 23:04

Mediocritatea își face simțită prezența în acest oraș prea des decât ar fi necesar. Păcat ! Păcat de oraș, păcat de oamenii care vor să schimbe ceva și se lovesc de asemenea concepții.
@ CrocodilulCuPapion Sunt curioasă dacă ai călcat măcar o dată în acest local, dar sunt sigură că nu.
Poți critica atunci când te afli în cunoștință de cauză, și când îndeplinești această condiție criticile vor fi constructive, dar până atunci mai ieși prin lume, adoptă noi concepții și vei vedea că Alba Iulia avea nevoie de un asemenea local.
Un local unde nu se „sparg” semințe la meciuri sau emisiuni comerciale și unde nu auzi Kiss Fm sau mai știu eu ce zi de zi. Un local unde poți să mergi să bei o cafea singur fără să te simți aiurea și unde servirea e impecabilă.
A scris cineva, citez ” ce ți-e Blue Hours ce ți-e Le Papion same shit”. Probabil cultura ta generală e plecată în vacanță. Prin definiție cuvântul ” crâșmă” înseamnă prăvălie unde se vinde vin, rachiu și alte băuturi ” de casă”. Ar trebui să pui față în față meniurile celor două localuri și vei avea o surpriză.
Probabil invidia e cauza acestor comentarii. Invidia că cineva a avut inițiativa și mai ales curajul să educe orașul acesta.

Ioana 22 noiembrie 2012 at 23:24

Prea multi frustrati in acest oras din cauza banilor. Care e problema ta ca x sau y sparge ” banii lu taticu” ? Ai muncit tu pentru banii aia? E problema fiecaruia cum isi administreaza conturile si pe ce cheltuie si cat cheltuie. Vrei sa faci parte din grupul celor cu fonduri? Nu te mai gandi la uzine si fabrici, aspira la ceva mai inalt si munceste pentru asta.

Cosmin 23 noiembrie 2012 at 0:12

Ma mira comentariile si polemica despre acest club.
Imi pare rau pt CRITICI ca nu au avut curiozitatea de a vedea clubul
si apoi sa reactioneze SI APARATORUL care a demonstrat
inca odata ca Tacerea este de Aur.
Eu personal nu inteleg subiectul polemici?!?!?
E un club si are un nume.
De unde cum si ce chiar nu vad care ar fi disputa.
Eu am fost la deschidere.
Mi-a placut muzica.
E dragut si clubul daca vrei ceva deosebit.
Va recomand sa il vedeti odata si apoi sa discutam.

Intre timp le doresc succes tinerilor administratori
care au riscat enorm sa isi vada visul indeplinit.
Sper sa aveti clienti nonstop!!!

Rares 23 noiembrie 2012 at 1:12

Daca se ajunge la asemanari intre blue hours si Le Papion, atunci subiectul devine clar inchis. Probabil lumea inca traieste cu impresia ca in toate localurile din oras se poate intra in trening, se poate comporta ciobaneste cu trasul de maneca, ciupituri de fund si asa mai departe. Degeaba 10% din noi tragem spre civilizatie daca restu’ se afunda in noroiul creat chiar de ei. Have fun kids !

Camy 23 noiembrie 2012 at 15:35

Da’le pace ca nu ai cu cine :-j