Teodor Atanasiu: ”Nu aveam o problemă să mor cu Ponta de gât…”

Liberalul albaiulian Teodor Atanasiu, prim-vicepresedinte al PNL, a oferit într-un interviu câteva detalii de culise privind reforma și procesul de fuziune al PNL.

Teodor Atanasiu01El se declară un susținător al reformei și al Alinei Gorghiu, și a subliniat că nu a fost înlăturat din funcția de lider al PNL București, ci că a fost o simplă decizie luată prin negocieri și consens în partid. Totodată senatorul PNL de Alba s-a declarat un promotor al oamenilor tineri, din eșaloanele 2 și 3 în partid și a spus că are încredere în candidații PNL pentru București, chiar dacă nu au notorietate, tocmai pentru că nu au deținut funcții publice în repetate rânduri.

Atanasiu a explicat și de ce PNL a refuzat inițial să preia conducerea Capitalei după suspendarea lui Sorin Oprescu. Liberalii au suspectat jocuri murdare din partea Guvernului Ponta.

„A fost o decizie politică a partidului în acel moment. Mulți s-au speriat că, dacă vom construi o majoritate și vom pune Primarul General, Ponta, care era încă prim-ministru, va lăsa bucureștenii fără apă caldă și căldură în mijlocul iernii numai ca să demonstreze că noi nu ne facem treaba. Sincer, eu am susținut încă de atunci că trebuie să ne asumăm responsabilitatea guvernării Bucureștiului până la alegeri. Eu nu aveam o problemă să mor cu Ponta de gât, dacă încerca vreun joc politic pe spatele bucureștenilor. Dar colegii mei așa au decis și până la urma important e că ne-am reparat greșeala”, spus acesta.

Atanasiu a fost protagonistul unei înregistrări dintr-o ședință a PNL în care îi critica pe cei din PDL, dar acum el susține că nu se ferește să le spună în față colegilor săi ceea ce crede, cum ar fi că membrii guvernului care a tăiat pensii și salarii să facă un pas în spate.

„Sigur că mai sunt lucruri de armonizat între noi, dar nu suntem adversari politici. Adversarul nostru comun este PSD. (…) PSD e un partid care nu se va reforma nici în douăzeci de ani de acum încolo. Nu poți să ai ca președinte un om condamnat, chiar în prima instanță și să pretinzi că faci reforma partidului. Românii își vor da seama anul viitor că dintre cele două partide, PNL și PSD, PNL a intrat în secolul XXI, în vreme ce PSD a rămas în secolul XX. Nu mai poți să-i păcălești pe români cu schimbări de fațadă. PSD rămâne un partid al comuniștilor”, a mai spus Atanasiu pentru politicscan.ro. (Z.U.)

Surse: politicscan.ro; stiripesurse.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

17 Comentarii

buna dimineata 8 decembrie 2015 at 21:38

partea nasoala este ca se intoarce in Alba.

Unul 10 decembrie 2015 at 12:15

Nu va lasa Senatorul „Fonfo”, Miticstandul, pentru a devenii in provincie, „nimeni in drum”!

alexandru 8 decembrie 2015 at 22:09

PNL este cel mai corupt si nereformat partid, cu personaje ca Blaga, Olteanu, Berceanu, Videanu (tripleta BVB), Flutur, Anastase, Stoica, Ridzi, Stolojan, Vass, Crinuta, Negoita si alte sute de puscariabili de aceeasi teapa.
Este comparabil la infractiuni cu un alt cancer de partid condus de basescu, udrea, bica si care impreuna au furat tara asta 10 ani.

La puscarieeeeeeeeeeeeeee!

Apropo 9 decembrie 2015 at 9:01

Hai că asta m-a distrat f. mult @ domnule alexandru !
Poate cu una, hai două exepţii, cei nominalizaţi de dvs. sunt toţi foşti membrii marcanţi ai defunctului de tristă amintire PDL ( era să scriu PCR), hoţi de hoţi, cei care, cum bine ziceai, timp de 10 ani au dus ţara asta „pe înalte culmi de progres şi civilizaţie”, desigur în frunte cu „ Secretarul său general”, întâiul hoţ al ţării, toaşu băse !
Acum toţi, dar absolut toţi, vopsiţi precum cioara vopsită, stau ascunşi prin alte partide, doar doar li se pierde urma …
Ce e mai trist e că în perioada lor de glorie, pe la noi prin judeţ erau votaţi „în prostie” … Tot din acea perioadă îmi amintesc că aici pe forum, un bătrânel ramolit,( se ştie el cine) uşor „dus cu pluta”, dar aprig activist băsist, făcea spume la gură şi era înstare să înjure pe toţi cei care îndrăzneau să-i critice idolul … Chiar şi acum, din când în când, chinuit de nostalgii băsiste, mai are câte un „abces” … !

Status-Quo 9 decembrie 2015 at 23:31

Draga aproproasto,

daca n-ar fi gropi pe drum probabil ai da in borduri ori in santuri si pentru tine s-ar schimba probabil si zicala.

Vad ca nu mai poti dormi de grija mea ceea ce indica un anume grad de disconfort psihic (care trebuie fă stimabilo musai si degraba tratat).

Fă:

cum ai clasifica tu, amarato, o sleahta de netrebnici care lipiti de ecranul unui televizor cu un sigur post pe toate canalele (Antena 3) injura de ani buni la PDL si Basescu ca fura (sau au furat mai bine zis) tara?

Cat de ticalos, nemernic, jegos si retradat poate fi un subom de acest tip care repeta vesnic niste clisee invatate, culmea, la postul tv al unuia dintre cei mai mari hoti dovediti ai tarii. Post tv care se ocupa la modul curent din santajul aplicat diversilor politicieni, firme, institutii, etc.

In loc sa va numarati hotii din partid ca babuinii paduchii din cap va ocupati de numaratul hotilor altora?

Putori cu mana intinsa la stat. lipitori de afise cu lipici pe limba de la ultima campanie, pioni cu pancarte-n mana vesnic prezenti la manifestatii ridicole, misei gata sa injure pe cine mai ieri laudau, in fond niste oameni de nimic priponiti la usa unui partid pentru niste firimituri aruncate in dispret.

Cui dati voi ma lectii de cinste?

Apropo 10 decembrie 2015 at 14:44

Cum ziceam
“… Tot din acea perioadă îmi amintesc că aici pe forum, un bătrânel ramolit,( se ştie el cine) uşor „dus cu pluta”, dar aprig activist băsist, făcea spume la gură şi era înstare să înjure pe toţi cei care îndrăzneau să-i critice idolul … Chiar şi acum, din când în când, chinuit de nostalgii băsiste, mai are câte un „abces” … ! “
Am avut dreptate, iată-l el este ! Nenea Qoi Stătut ! Priviţi-l în toată splendoarea lui ! “un bătrânel ramolit, uşor dus cu pluta “ ! Şi zi-i babule, te-ai regăsit în textul meu, ha ? Eşti perspicace, gloabă mică ! Tu erai acel “activist băsist” ! Măi, măi !
Dar vezi băi Pempărs că iar te-ai scăpat pe tine şi dai cu mucii-n
fasole. Hai, marş la coteţ, că puţi !

Unul 10 decembrie 2015 at 12:16

Desigur ca PNL, ii un partid corupt, pana in „maduva oaselor”, dar nu se compara nici pe departe cu coruptia din PSDl!

pilu 8 decembrie 2015 at 22:41

”nu a fost înlăturat din funcția de lider al PNL București, ci că a fost o simplă decizie luată prin negocieri și consens în partid”.
Negocierile si decizia le-au facut altii si tu ai fost in consens. Simplu.

sarbu 9 decembrie 2015 at 8:43

„sa mor cu Ponta de gat” – halal partid reformat. Asa vorbesc dinozaurii. Tase lasa-neeee, lasa-neeee…

Unul 10 decembrie 2015 at 18:59

Nu trebuie mai „Fonfo”, sa mori cu Ponta de gat, vei murii incet, incetut, de frustrare „in suc propiu”!

corint+goronea 9 decembrie 2015 at 9:06

Cunosc vremea cand il sustineau pe Ponta impreuna cu ,,Omul marilor proiecte” si-i dadeau la primarul Hava in gura.
Din Alba PD nu a promovat nici un jmecher in schimb la PNL fara nr.
Nui enumar ca nu are rost. Ce vb? Ne crede prosti?
Oricum in Alba sunt controlate 15000 de voturi.
Primarie,APA,STP,DRUMURI etc.
Inmultiti nr.de angajati cu 2 si vedeti ce isa.
PSD SI PNL ALBA NU EXISTA.
Daca mai ai si protectie la nivel de infomatii esti tare de tot.
Controlezi mediul privat pana la nivel de PF.
Aducetiva aminte de vremea afiselor cand toate vitrinele erau portocalii.
Concluzie . Esti terminat. Generalul Cold.. nu te vrea.

1 9 decembrie 2015 at 9:44

Tase tata… cu toata aroganta lui, Ponta este cu 1000 de clase peste tine ! Asa ca lasa-ne si pleaca intr-o tara care nu are tratat de extradare cu Romania cat mai ai timp.

simi 9 decembrie 2015 at 10:31

De cand te-ai „afirmat” in politica mi-e rusine sa recunosc ca sunt inginer. Tasica nene, retrage-te in palatul tau alaturi de tanara domnita si… scuteste-ne.

IROD 9 decembrie 2015 at 17:58

Lăsaţi-l pe TASE săracul că are şi el probleme cu năduşala şi probabil este sărac i la minte. În rest o umilă târâtură şi el, un fripturist gata să trădeze totul şi să sărute şi-n şezută pt nişte funcţii.

marius 9 decembrie 2015 at 18:19

După ce va demara programul ” Abatorul ambulatoriu” va reveni în forţă, forţa rezultând din efortul făcut la tăiatul porcilor.
Recomandări.
Fii atent să nu te sacrifice alţii.
Contiunuă să ai grijă de Florin. Abia acum vor începe MARILE PROIECTE.
Baftă şi nu uita cei ce i-au săpat groapa lui Crin încep să cadă-n ea.

sonu din cugir 9 decembrie 2015 at 20:54

taselule mai stii in ce colegiu ai iesit senator? de cand nu ti-am mai intalnit alegatorii? crezi ca la anu te mai alegi?

Rajid al Baclava 10 decembrie 2015 at 9:07

ca si altii ”care se respecta” , va candida pe alt colegiu, acolo unde nu-l cunoaste multa lume si va mai nadusi 4 ani pe banii comunitatii- doar nu ati vrea sa -si caute servici ?