PSD Alba - Alegeri Locale 2024

Talentata tenismenă Brândușa Dumitru (TC Sun Alba Iulia) confirmă: trei turnee câștigate în acest an, la doar 10 ani!

AUR - Alegeri Locale 2024

Brândușa Dumitru (foto, stânga), o veritabilă speranță a “sportului alb” din România, a reușit noi rezultate de apreciat, câștigând, de curând, două turnee de tenis de câmp la care a luat startul.

Tenismena albaiuliană, legitimată la TC Sun Alba Iulia și antrenată de Călin Moldovan, este la treia competiție adjudecată în acest an, prima fiind Cupa de Iarnă a Râmnicului, turneu organizat în Râmnicu Vâlcea. Au urmat Cupa Dinamo, la Brașov, și Trofeul Marc-Cupa Swisspor, la Cluj-Napoca, în ambele situații fiind învingătoare, plus o finală disputată la Rm. Vâlcea, Cupa Damila. În acest moment, albaiulianca se poziționează pe poziția a 9-a în ierarhia națională la categoria de vârstă 10 ani, cu 1800 de puncte, fiind în urcare.

La Cupa Dinamo, Brândușa Dumitru și-a confirmat statutul de principalul favorit și a câștigat finala disputată cu Ana Maria Cîmpan (CS Văideanu Brașov, cap de serie nr. 2 și locul 13 pe țară), scor 4-2, 4-1. Până la acest meci, Brândușa a trecut de alte două adversare, Alexia Ioana Stroe (CS Văideanu Brașov), scor 4-1, 4-2, și Anastasia Chiuhrii (ACS Nitech), scor 4-2, 4-1.

La turneul din Ardeal, Trofeul Marc – Cupa Swisspor au fost 8 jucătoare, împărțite în două grupe valorice. În Grupa 1 s-a impus Sara Nicole Sitar (Sport Club Călin), iar în Grupa a 2-a prima a fost Brândușa Roxana Dumitru, cu trei succese: 4-0, 4-1 cu Antonia Iulia Simon (ACS Orizont); 4-0, 4-0 cu Antonia Maria Biro (Palatul Copiilor Zalău) și 4-0, 4-0 cu Thea Alexia Borbora (Siderurgica Hunedoara). Învingătoarea turneului la categoria 10 ani feminin a fost decisă în urma partidei dintre cele două, iar la capătul unui meci strâns și extrem de disputat câștigătoare a fost Brândușa Dumitru (cap de serie nr. 2), victorie cu scorul 4-5 (3), 4-1, 10-8 (super tiebreak – decisiv).

“Brândușa și-a demonstrat potențialul, impunându-se în fața jucătoarei clasată pe prima poziție la această categorie de vârstă, chiar dacă, deocamdată, nu o poate detrona din fruntea ierarhiei naționale”, a transmis Cristina Moldovan, reprezentanta TC Sun Alba Iulia.

În concluzie, talentata jucătoare Brândușa Dumitru (TC Sun Alba Iulia) are la activ în 2021 participări la 5 turnee, câștigând trei dintre acestea și disputând o finală, un palmares mai mult decât meritoriu, în compania unor adversare mult mai bine cotate. Reamintim faptul că Brândușa Roxana Dumitru (va împlini 10 ani în 16 martie) a încheiat anul precedent cu un alt concurs câștigat, finala la simplu a turneului Trofeul Aqua Carpatica Brașov.

FOTO: Familia Pașca-Igna, din Albac, a câștigat „Fotbal în familie” | 16 echipe participante la turneul organizat de AJF Alba Familia Pașca-Igna, din Albac, a câștigat a treia ediție a turneului „Fotbal în familie”. Asociația Județeană de Fotbal Alba, în parteneriat cu Federația Română de Fotbal, Consiliul Județean Alba, CSM Unirea Alba Iulia și Primăria […]