Ziarul Unirea

Surprize, surprize la Sebeş. Mugurel Liviu Sârbu se retrage din cursa electorală pentru primărie

Primarul municipiului Sebeş, Mugurel Liviu Sârbu şi-a anunţat public retragerea din competiţia electorală. Urmează ca săptămâna viitoare înainte de începerea campaniei electorale să-şi prezinte realizările din mandatul său. „M-am retras cu o mare dezamăgire, văzând că oamenii nu sunt pregătiţi să se debaraseze de incompetenţă şi prostie. Am avut motive personale şi administrative. Săptămâna trecută, soţia şi copilul meu au fost ameninţaţi telefonic. Luând în considerare toate motivele am decis să fac acest pas”, a declarat primarul actual al Sebeşului – Mugurel Liviu Sârbu. (A.D.T)

ELIT

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

17 Comentarii

ioan 24 aprilie 2012 at 16:16

bravo d-nule sarbu, un gest firesc din partea d-voastra, ca sa aveti liniste in sfarsit…….lasati pe sebeseni pe mana mafiotilor care promit acum ca scapa de kronospan…….veniti la cugir ca aici e mare nevoie de solutii, dar din pacate noi nu avem pe cine sa votam.

Gogu 24 aprilie 2012 at 22:19

Mare mizerie este Gainarul asta de Sarbu.
Cand l-au votat oamenii au fost buni iar acum cand si-au dat seama cu ce om de nimic au de-a face , aceeasi oameni l-au taxat pe MIZERABILUL si INCOMPETENTUL Sarbu , deci nu mai sunt buni
Cine se crede Mincinosul asta de Sarbu de judeca el atatea mii de oameni ?
La Cugir , cu el daca tot vreti un ZERO

albu 24 aprilie 2012 at 16:58

Ce om JOSNIC poate fii acest Sarbu Mugurel
Sa se auto-VICTIMIZEZE bagandu-si FAMILIA (sotia si copilul) la „inaintare” … Doamne , Doamne ….
Tu chiar nu ai Dumnezeu Sarbule ???
Cand ai anuntat politia mai parlitule daca este adevarat ce spui ?
Tu , Sarbule cum de nu ai primit nici o amenintare :(((

debarasarea 24 aprilie 2012 at 17:35

Abea acum oamenii se „debaraseaza de incompetenta si prostia” facuta cand au votat un astfel de om ingamfat.
Sa jignesti oamenii care te-au votat inseamna a avea mari probleme de perceptie, ca de intelegere nici nu poate fi vorba.
Cand nu te mai poti stapini, i-ti dai arama coclita pe fata !

turnesol 24 aprilie 2012 at 17:47

Nu incompetenta si prostia sunt determinante.Acestea duc la greseli ceea ce nu este bine.Mai apar ca determinante furtul minciuna imoralitatea.Minciuna in fata chiulul .Acestea au dus la aparitia de neaccesare a fondurilor europene.Licheaua balcanica bantuie .Interesant este ca ati vizitat vestul pe banii nostrii si ati lucrat in stil balcanic.

Tic-Tac 24 aprilie 2012 at 18:34

Acuze extrem de grave la adresa lui Ciul si Hantulescu sunt in filmul unde Sarbu isi explica gestul de a renunta la candidatura.

Unirea a adoptat o atitudine ostila lui Sarbu, pe fata, intrand intr-un fel de ping-pong al articolelor.

Neelegant si complet neprofesional Unirea. Misia voastra este sa prezentati fara patima implicarii personale si sa lasati cititorul sa decida.

debarasarea 24 aprilie 2012 at 21:46

Acest FOST primar trebuia demult sa renunte la functie si la orice fel de alta candidatura, daca avea un pic de bun simt.
Dovada ? Cine are curaj si vrea sa auda, sa stea macar 5 minute la coada de la biroul noului gunoier din Sebes si o sa constate cate injurii si acuze ale simplilor cetateni din oras merg direct catre LMS si PRICEPEREA sa.
Normal ca daca ti se aduce la cunostinta opinia cetatenilor, cauti sa dai in inapoi, dar sa cauti sa dai vina pe altii pt esecul tau, asta inseamna nemernicie. Astfel, ajungi doar un „ZERO BARAT”!
Noroc ca istoria va duce pe calea uitarii nulitatile.

Tic-Tac 24 aprilie 2012 at 19:36

Care-s insultele ordinare?

Si daca v-ar fi insultat ar fi trebuit sa-i publicati articolul cu insultele si sa ne lasati pe noi sa judecam. Daca era asa doar Sarbu avea de pierdut.

Si ce-i cu tonul asta iritat in text? Cum adica „Serios”? Am deranjat cu pararea mea? Cenzurati-ma.

Administrator 24 aprilie 2012 at 22:03

Ideea e ca Mugurel Sarbu a facut unele lucruri pe care niciun politician normal nu le-ar face in relatia cu presa. In primul rand, acel drept la replica prin care a insultat 2 ziaristi cred ca este o premiera, nefericita, in materie de comunicare a unei institutii. Nu am mai vazut pana la acest „birou de presa al primariei Sebes”, institutii care sa insulte jurnalisti prin intermediul unor comunicate de presa.
In al 2-lea rand, rolul unui politician implicat in administratie, asa cum e domnul Mugurel, e cu totul altul, in niciun caz sa dea telefoane directorilor de ziare si ii ameninte ca „le inchide fituica”.

Tic-Tac 24 aprilie 2012 at 22:55

Rolul lui Sarbu era sa aiba un program anuntat in campanie pe care sa-l realizeze in mandat. Pentru asa ceva trebuia votat nu pentru primul mandat.

S-a antrenat in dispute cand el trebuia sa se concentreze pe administratie iar in cazul in care se simtea impiedicat de cineva sa iasa si sa spune de cine. Ca e Matei, ca e Bogdan, ca sunt consilieri, ca e Unirea, ca e Hava sau mai stiu cine si ce altceva. Scurt si la subiect!

Galagia i-a acoperit – probabil – si putinele realizari cum sunt cele 2 contracte.

Galagia a si ramas ca impresie generala.

Giani 25 aprilie 2012 at 1:23

Bravo ! Tocmai de aceea l-au taxat DEFINITIV cetatenii sebesului pt ca a avut promisiuni electorale dintre care nu a realizat NIMIC
Acele doua contracte facute in baza unui caiet de sarcini si a unei licitatii puteti spune ca sunt realizari ? :)))
Nu si-a respectat nici macar JURAMANTUL pe care l-a depus la investitura de primar , uitand ca este reprezentantul cetatenilor , el crezand mereu , chiar a afirmat-o in nenumarate randuri ca este „acolo” ca reprezentat al statului (acela este , in teritoriu , prefectul)
Chiar spre sfarsitul acestei caricaturi de conferinta de presa (fie vorba intre noi , nici presa nu-l mai crede , dovada ca nu mai vin la conferintele lui decat 3-4 jurnalisti) sa comportat ca un „procuror” amenintand ca va „superviza” el activitatea in primarie :)))
Nu vi se pare ca este …aproape de paranoia ?

B.I.R.O. 24 aprilie 2012 at 22:06

Cu acordul d-voastra va pun o intrebare : De ce oare Primarul Sarbu nu a raspuns la NICIUNUL din articolele noastre si nici la intrebarile CETATENILOR ?
Menirea noastra a mass mediei este sa punem intrebari iar OBLIGATIA primarului era , sa raspunda (este platit de noi , din bani publici).
Si acum judecati d-voastra.
O seara buna.

Tic-Tac 25 aprilie 2012 at 11:21

Menirea voastra e si sa fiti mai independenti decat sunteti. Cu mult mai independenti.

B.I.R.O. 24 aprilie 2012 at 21:57

Primarul Sarbu a mintit si astazi cand a spus ca: „nu dau bani la radio Orion si lui Matei” in conditiile cand nici radio Orion si nici Matei nu i-au cerut NICIODATA bani , ci din contra a fost invitat GRATIS in nenumarate randuri (avem dovezi atat pe pe suport hartie cat si pe suport magnetic) sa spuna ce avea de spus.
A fost optiunea dumnealui sa refuze sa se adreseze cetatenilor (avem dovada refuzului).
Deci cu atat mai mult este cel putin PENIBILA si tendentioasa afirmatia de astazi.

Tic-Tac 25 aprilie 2012 at 11:15

BIRO=Biroul de Investigatii Radio Orion 🙂
Cati oameni sunteti voi de toti la Orion? 2? 3? 4?
Si dintre astia, cati sunt in BIRO?

Dupa ce ai creat o situatie conflictuala cu Sarbu nu poti sa spui „stiti, noi l-am invitat dar el n-a vrut sa vina”… A refuzat sa se adreseze cetatanilor.

Radio Orion pare a fi un fel de Antena 3 sau Realitatea TV a Sebesului. Ce credibilitate pretindeti voi ca aveti in formatul asta? Radio Orion si Star FM detinute de aceeasi persoana. Intamplator in conflict deschis cu Sarbu.

Acum Sarbu a iesit din carti. Sunt alti cativa care trebuie analizati.

Robespierre 25 aprilie 2012 at 11:46

Tic Tac, in buna masura sunt de acord cu dvs.
Are Mugurel Sarbu pacatele lui… Nu putine si, unele, chiar mari…
Dar de acolo pana la a-l anatemiza, a-l transforma in „esenta raului” iar pe altii ( recte Matei, zis Nichi Ardeal)a-i face curati ca la Nufarul, e o cale lunga…
Am mai afirmat-o si cu alte ocazii: ambii sunt pusi pe capatuiala, ambii au desfasutat activitati oneroase, unele chiar impreuna, iar cearta dintre ei nu s-a facut in numele binelui public ci in numele banilor si a setei de imbogatire…
Or, in conditiile de mai sus, pozitionarea ziarului Unirea pe fata, cu toate armele, impotriva Sarbului, nu e deloc corecta, deontologica, morala. Dar nu-i de mirare, pt ca acelasi ziar a dus o politica pe fata in sprijinul unor diferende teribile( vazi Rosia Montana, Rosia Poeni, cazul Jidvei, preamarirea Olarului sau a lui Hava, Corint, s.a.)
Aveti dreptate, Sarbu a iesit din carti, iar multe din manevrele sale vor iesi la iveala dupa alegeri… Dar, intreb, nu dau cu parul, ce facem cu ceilalti care raman, care se vor plia pe noua putere ce o sa vina, care pot duce la nasterea altui Sarbu? Ce vor face Nichi Ardeal Gotea, Oprean si multi altii? Iar raspunsul e unul singur: vor linge viitoarea putere, o vor corupe, cumpara, se vor da luptatorii darji impotriva ciumei portocalii si vor acumula noi averi, sa le ajunga la a zecea spita….
Timp in care Sarbu isi va urmari linistit de clocitori, de oua si gaini,va furniza pui Curtii regale, va poza in dizident si se va pregati sa revina in triumdff peste patru ani.

Tic-Tac 25 aprilie 2012 at 12:17

Sarbu si Matei au fost (nu stiu daca mai sunt sau nu) parteneri de afaceri. La un moment dat relatia s-a stricat, au luat „armele din dotare” si au inceput sa traga unul in altul. Sarbu a inceput sa-l faulteze pe Matei de pe functia lui, Matei a luat cele 2 posturi de radio devenind un mic Voiculescu local. Mai sunt credibili? Nu.

Cat priveste viitorul primar al Sebesului:
eu cred ca ar trebui sa alegem intre programe (viziuni asupra ceea ce trebuie facut la Sebes in urmatorii 4 eventual 8-12 ani).

Corelat cu bugetul si cu termene precise.

Candidatii ar trebui sa ne spuna cum s-a cheltuit bugetul pana acum si cum il vad ei in continuare. Cum vad organigrama primariei si ce trebuie schimbat sau optimizat acolo.

Daca alegem un primar + consiliu dupa 1-2 fituici cu 10 puncte aruncate-n posta atunci dam unora mana libera sa faca ce-i taie capu dupa ce se vad alesi. Asta si vor: flexibilitate maxima.

Primarul si consiliul trebuie sa execute ce au ales cetatenii ca program.

N-o fac in termenii stabiliti? Alegeri anticipate la primarie. Dupa un astfel de exercitiu probabil ca n-o sa mai avem atatia inghesuiala la candidaturi.

Transparenta la sedintele de consiliu. Filmate si postate pe siteul primariei.
Sa stim cine ce a vorbit sau votat si daca a fost sau nu prezent.