Știrea TA: Aer irespirabil și praf în Bărăbanț. Aproape 70 de camioane care lucrează la autostrada Sebeș-Turda încărcate cu piatră trec zilnic pe lângă casele localnicilor!
Aer irespirabil și praf în Bărăbanț (Alba Iulia). Aproape 70 de camioane care lucrează la autostrada Sebeș-Turda încărcate cu piatră trec zilnic pe lângă casele localnicilor!
Mai mulți locuitori din Alba Iulia, cu domiciliul pe strada Stejarului – Bărăbanț, sunt nemulțumiți că din momentul în care au început lucrările la Autostrada Sebeș – Turda s-a decis ca ruta de transport al pietrișului și al pietrei pentru această investiție să treacă pe strada Stejarului, prin fața caselor în care au domiciliul.
Citește și: FOTO/ VIDEO: Pe Autostrada Sebeș-Turda, Lotul 1, se va putea circula cel mai devreme la sfârșitul lui 2019
Este vorba despre o porțiune relativ scurtă, de aproape 500 de metri. ”Mașinile vin de la Șard, pe lângă Ampoi, peste câmp, pe sub podul de la «Mecanica» și ajung la autostradă. Necazul este că la câțiva metri de drum sunt casele noastre, iar la fiecare ploaie drumul se strică și mai mult, astfel că devine greu practicabil pentru autoturisme. Când nu mai plouă e praf mare și aerul devine irespirabil! În 12 mai 2017, toți vecinii am făcut o plângere la primărie și ni s-a promis că situația se va rezolva.
Au venit reprezentanți ai Poliției, au făcut poze și au spus că o să facă tot ce se poate pentru a se pune capăt acestui necaz. Am un unchi care e grav bolnav și are nevoie de asistență medicală tot timpul. Luni, 3 iulie, mama a chemat salvarea, dar mașina nu a putut să ajungă până acasă la el pentru a-l duce la spital, pentru că drumul era într-o stare foarte rea. A fost nevoie ca cei de la ambulanță să vină până acasă pe jos, cu targa în mână, iar apoi să-l ducă la mașină.
Din păcate, șoferii care veneau pe drum cu mașini mari nu s-au deranjat să oprească, chiar dacă au văzut că un bolnav este transportat cu targa până la ambulanță! În ziua de 4 iulie, la orele serii, a venit o persoană cu un buldoexcavator pentru a repara drumul și până la urmă a umplut gropile cu piatră. Zilnic, pe acest drum trec între 40 și 70 de mașini mari, așa că gropile vor apărea din nou în scurt timp. Necazul este că dacă nu vine ploaia prea curând, nimeni nu vine pe-aici să ude drumul – pentru a mai scăpa oarecum de praf ar fi nevoie ca zilnic să fie udată această porțiune de aproape 500 de metri. Nu e un efort prea mare!
Ar mai trebui spus că în zonă nu este nicio limită de viteză, așa că șoferii nu sunt obligați să meargă mai încet, iar praful acoperă tot mai mult casele familiilor care locuiesc în această zonă”, ne-a spus un localnic din acea zonă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]









