Ştefan Fogoroşi – antrenor principal la Viitorul Sântimbru
După ce Metalul Aiud a instalat în această iarnă un nou antrenor pe banca tehnică, Radu Andone înlocuindu-l pe Daniel Mif, o altă echipă din Liga a IV-a a purces la modificări în privinţa staff-ului tehnic. Astfel, Viitorul Sântimbru l-a numit la începutul săptămânii în funcţia de principal pe tehnicianul Ştefan Fogoroşi, după despărţirea de Alexandru Rojneai. „Deocamdată îmi propun să evaluez lotul şi să utilizăm partea secundă a stagiunii pentru a ne clădi o echipă competitivă în vederea viitorului campionat când vom avea obiective îndrăzneţe”, a declarat Fogoroşi, a cărui carieră cuprinde bornele Minaur Zlatna, FC Unirea Alba Iulia, Metalul Aiud, Soda Ocna Mureş, Mureşul Deva, CSM Sebeş, CS Zlatna, dar şi AS Cetatea de Baltă, în fapt toate cele cinci eşaloane competiţionale. Tehnicianul în vârstă de 45 ani va fi ajutat de secundul Ioan Pisoiu (şi el fost component al echipei din „Arini”), dar va colabora şi cu Dan Comşa (şi el cu legături cu „roş-albaştrii”).
Echipa din Sântimbru ocupă la finele turului poziţia a 7-a în ierarhie, cu 23 de puncte, la 9 „lungimi” de grupul celor patru formaţii ce-şi împart la golaveraj şefia (CSO Cugir, Europa Alba Iulia, Performanţa Alba Iulia şi CS Ocna Mureş). Cum deja s-au demarat lucrările pentru modernizarea bazei sportive din localitate, este de aşteptat ca în ediţia viitoare, Viitorul Sântimbru să-şi depună candidatura la atacarea promovării în eşalonul terţ. Proximul prilej pentru testarea potenţialului este jocul de verficare programat duminică, 13 februarie, cu Performanţa Alba Iulia, partidă în care este de aşteptat să apară şi atacantul Benga (Dalia Sport Română), dorit de Fogoroşi pentru întârirea atacului „galben-negrilor”. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)