// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

SONDAJ: Cine vreți să fie primar în Alba Iulia, Gabriel Pleșa sau Paul Voicu, în cazul în care Mircea Hava va deveni europarlamentar

Probabilitatea ca Mircea Hava, primarul din Alba Iulia, să-și încheie mandatul înainte de termen, prin obținerea unui loc de europarlamentar, este mare, iar în aceste condiții, potrivit legii, unul dintre cei doi viceprimari îi va lua locul, în urma voturilor consilierilor locali, având în vedere că va fi mai puțin de un an până la viitoarele alegeri.

Surse din cadrul PNL, de la nivel central, dau aproape sigură prezența lui Mircea Hava pe unul dintre primele opt locuri de pe lista liberalilor la europarlamentare, care garantează intrarea în Parlamentul European.

În aceste condiții, până la validarea mandatului de europarlamentar al lui Mircea Hava ar mai dura câteva luni, iar conform legii, în ultimul an de mandat, în cazul vacantării funcției de primar, nu se mai pot organiza alegeri anticipate.

Potrivit prevederilor legale, până la alegerile din 2020, primar va fi ales unul dintre cei doi viceprimari, prin vot secret, de către consilierii locali și își va exercita mandatul până la următoarele alegeri.

Evident, așa cum e de așteptat într-o democrație, consilierii locali ar trebui să țină cont și de opinia alegătorilor!

Astfel, ziarulunirea.ro lansează următorul sondaj:

Care dintre viceprimari doriți să devină primar daca Mircea Hava va fi europarlamentar?

  • Gabriel Pleșa (51%, 1.697 Votes)
  • Nu mă interesează (29%, 943 Votes)
  • Paul Voicu (20%, 668 Votes)

Total Voters: 3.308

Loading ... Loading ...

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

24 Răspunsuri la SONDAJ: Cine vreți să fie primar în Alba Iulia, Gabriel Pleșa sau Paul Voicu, în cazul în care Mircea Hava va deveni europarlamentar

  1. Ciprian Bogdan 05.11.2018 la 20:46

    Gabi Plesa ar fi o alegere potrivita pt Alba

    • Stef 09.11.2018 la 7:36

      Da, Gabriel Plesa este cea mai buna varianta de primar pentru Alba Iulia … cel puțin în acest moment.

  2. Dan 05.11.2018 la 21:47

    Gabriel Plesa

  3. Vasile 05.11.2018 la 21:59

    Dumitrel?

  4. Metesan Ioan 05.11.2018 la 23:00

    Mircea Trifu !!!

    • Dorel 06.11.2018 la 8:16

      Hai sa discutam serios !

  5. Stefan 06.11.2018 la 0:03

    Domnu Dirzu !!!

    • Istvan 06.11.2018 la 8:20

      Domu Darzu nu are cum ca vor fi alegeri.

  6. marius 06.11.2018 la 6:07

    Cine ajunge Euro- parlamentar poate ajunge si leu-parlamentar sau Dolar-parlamentar. In consecinta, credem ca problema primarului se va transa de Craciun.
    Ps. Ultimul venit nu poate, matematic, sa fie si primul servit, asa ca noii liberali vor sta linistiti pe scaunul de primar multa vreme. Tot ceea ce ma intereseaza este daca vremea va fi frumoasa sau nu va fi. Vorba lui Shakespeares : Daca un lucru e putred in Danemarca, poate fi putred oriunde.

  7. toma 06.11.2018 la 12:14

    Mircea Trifu

  8. Rocada mare 06.11.2018 la 12:37

    Dumitrel primar si Rotar la judet

  9. Marius 06.11.2018 la 12:56

    Mai terminati cu Trifu ca va rade lumea !

  10. ciclop 06.11.2018 la 13:19

    da, daca a fost europarlamentar veorica vaselica imunoglobina si multe alte chifle de tot rasul de ce nu ar fi si primarul „Piata Sfantu Asteapta”,are . nevoie de un ciolan mai mare sa roada euroii , s-a saturat de lei .
    Apropo in ce limba va vorbi cu colegii din alte tari, in
    ” hava- leza ” .
    Antonescu stie „cacarau-eza ” !!!! hava ” hava- leza ” .

    Catre cetatenii din Alba Iulia pouteti scapa de hava si in alt mod :
    la vot , nu sa-i dati un ciolan mai mare !!!!

    • Valentina Harbea 06.11.2018 la 18:05

      Gabriel Plesa

  11. Stefan Indrei 06.11.2018 la 17:28

    Cel mai bun in postura de primar, poate fi d-nul Mircea Trifu ! Este singurul din consiliul local , care este interesat de cetatenii acestui oras. A demonstrat mereu acest lucru. Restul …. numai resturi si pleava.

  12. Iulian Blaj 07.11.2018 la 0:35

    Eu il sustin pe Gabi Plesa, il cunosc de cand mi-a fost coleg la Electrica. A facut multe lucruri bune, stie sa comunice si sa colaboreze cu subordonatii si colegii. Si din postura de viceprimar a facut lucruri bune, bineinteles ce a depins de el. Ar fi cea mai buna alegere pentru oras pana la viitoarele alegeri.

  13. xxxx 07.11.2018 la 12:39

    Nu il cunosti destul de bine………

    • Iulian Blaj 07.11.2018 la 22:12

      XXXX Urma 0 (valoarea ta probabil) de ce nu ai curaj sa îți expui numele dacă îl cunoști mai bine pe Gabi Plesa?

  14. Mihai 08.11.2018 la 15:54

    Oare mai poate Mircea trifu sa lase atatea comenturi cu alte nume?:)))

  15. dolfi 08.11.2018 la 20:46

    Angela din Turturica PRIMAR! ca de restu’ ne-am lamurit!
    Presedinte Consiliu Local: „Daca ramane crestine!… O ramas ceva?” ca de restu’ ne-am lamurit pana acum

  16. nick 09.11.2018 la 9:35

    Plesa? ha ha ha!
    Cine stie, va face!
    Cine nu stie, va da sfaturi.
    Cine nu stie sa faca nimic, va intra in politica sa conduca.

  17. -1- 09.11.2018 la 11:08

    Sustin pe domnul Dumitrel la primarie si pe domnu Rotar la judet.

  18. andrei 10.11.2018 la 5:22

    vreti esxemplu de primar priviti putin la comunca ciugud si ganditi inainte de a vorbi ia vedeti cati oameni din ciugud se plang ca nu au de munca sau ca le lipseste ceva au mai multe lucruri decat noi in oras eu unul as alege acel primar dc sa chieltuiesc o gramada de bani pe o statuie care nu imi aduce profit mie ca cetatean repet priviti ce sa construit in acea comuna si de ce si apoi faceti comparatie cu orasul apoi luati o decizie cine ar e cel ami potrivit

  19. mizeria 10.11.2018 la 10:14

    Daca romanii s-ar destepta vreodata, ar evita ca dracul tamaia, sa mai aleaga vreun primar legat de un partid, oricare ar fi acela ! Iaca, sa fi chipurile pe val dar sa alegi sa pleci din oras, nu seamana tot a interes ?