Scorul campionatului: Olimpia Aiud – Arieşul Baia de Arieş 16-0 (6-0), în prima etapă a returului Ligii a IV-a Alba
În meciul ce a deschis returul Ligii a IV-a Alba, pe stadionul „Metalul”, Olimpia Aiud a făcut scorul campionatului, câştigat net, cu 16-0 (6-0) în compania „lanternei roşii” Arieşul Apuseni Baia de Arieş, scor.
Pentru echipa lui Rareş Gânscă şi Remus Ţălnar au punctat V. Drăgan (18, 38, 44, 68, 73, 76) – un record al campionatului, cu 6 reuşite, Felindean (20, 79, 87), C. Iepure (39), R. Bălan (45), Ponoran (48, 53, 55, 57), Horvat (90).
Cu 26 de puncte, Olimpia a urcat pe poziţia a 5-a a ierarhiei, în vreme ce moţii rămân ultimii, fără victorie de la începutul campionatului, Arieşul acumulând numai două puncte. „Ne-au lipsit mulţi jucători şi sunt dezamăgit total. A fost dezastru, îmi vine să intru în pământ de ruşine. Decât să ne facem aşa de răs, mai bine desfiinţăm echipa”, a spus Marius Dup (Arieşul)
În această după-amiază mai sunt programate de la ora 16.00 confruntările: Cuprirom Abrud – FC Cugir (R. Lazea Aiud, L. Neagu Teiuş), Sportul Sebeş – Metalul Aiud (V. Rodină Alba Iulia, Şt. Borsos Ocna Mureş), CS Ocna Mureş – Rapid Teiuş (N. Marcu Alba Iulia, I. Moldovan Aiud). Runda inaugurală continuă astfel: *duminică, 10 martie, ora 11.30: Performanţa Alba Iulia – Energia Săsciori (M. Domşa Aiud; D. Danciu Alba Iulia); ora 16.00: Dalia Sport Daia Română – CSO Cugir (Fl. Potora Turda; Aug. Damian Blaj), Inter Ciugud – Arena Alba Iulia (V. Costin Alba Iulia; Ov. Bocai Blaj); Viitorul Sântimbru – stă.
Fotbal din Alba traversează în această primăvară momente critice, rămânând fără echipe în primele eşaloene, după ce Unirea Alba Iulia s-a retras din Liga a 2-a, iar Europa Alba Iulia s-a mutat în Arad, la Chişineu Criş.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)