Sâmbătă, ora 15.00, Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj |Duel inedit sub Drăgana între vecinele de pe podium
Sâmbătă, la penultima reprezentație a turului Seriei a 9-a din eșalonul terț, sub Drăgana, de la ora 15.00, este o dispută interesantă între vecinele din ierarhie, Metalurgistul Cugir (locul secund, 17 puncte) și Viitorul Cluj (poziția a 3-a, 13 puncte).
Ambele combatante traversează momente prolifice: neînvinși în acest sezon “roș-albaștrii” au bifat, ce-i drept cu emoții, a treia victorie la rând, 3-2 acasă cu Sticla Turda (totdodată trei succese consecutive pe propria arenă), iar vizitatorii au acumulat 7 puncte în ultimele trei partide, având un singur eșec în precedentele șase partide (0-1 la Bistrița, în 18 septembrie, etapa a 4-a).
Tânăra formație de pe Someș, pregătită de Marius “Papi” Popescu (originar din Totoi) și debutantă la acest nivel, reprezintă surpriza acestui sezon până în prezent. Primită la cerere în Liga a 3-a, și formată pe scheletul formației ce a devenit în vară campioană națională la Under 19, Academia de Fotbal Viitorul este pe treapta a treia a podiumului, deși a început cu un 1-6 acasă cu CS Hunedoara. Mai mult, clujenii, aflați la prima descindere în Alba, au trecut celelalte examene pe teren propriu contra ‘albanezelor”, 1-0 cu Unirea Alba Iulia (10 septembrie, etapa a 3-a) și 2-1 cu CS Ocna Mureș (24 septembrie, etapa a 5-a). La al doilea joc succesiv în fața fanilor, un preambul înaintea derby-ului de săptămâna viitoare cu CS Hunedoara, cugirenii nu contează pe Al. Rus (suspendat) și Andriuc (în carantină), revenind L. Contra. “Nu ne gândim la partida de la Hunedoara, important este acest duel cu un adversar incomod. Ne așteaptă un meci de luptă, împotriva unei echipe ce depune mult efort. Vom avea de tras împotriva Viitorului, o grupare cu rezultate surprinzătoare, chiar suntem puși în gardă de acest parcurs neașteptat”, a precizat antrenorul Lucian Itu. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)