Sâmbătă, ora 14.00, duelul suferinței: Sănătatea Cluj – CS Ocna Mureș, luptă pentru evitarea “lanternei roșii”!
Disputa suferinței pe “Clujana”, sâmbătă, de la ora 14.00, între ultimele două clasate din Seria 9 a eșalonului terț: Sănătatea Cluj (locul 10, 8 puncte) și CS Ocna Mureș (poziția a 9-a, 9 puncte), în joc fiind evitarea deținerii ‘lanternei roșii” până în martie 2023!
Dezamăgite, debusolate și apăsate de griji se prezintă cele două combatante la ora meciului direct: “virușii verzi” – 5 insuccese la rând (inclusiv un 2-9 cu Corvinul la precedentul joc intern) și 11 partide în care au luat două puncte, iar ocnamureșenii viin după un umilitor 0-6 acasă cu Metalurgistul Cugir și o serie de 10 întâniri în care au realizat doar două remize! Cu șanse reale de a realiza o performanță istorică, o calificare în sferturile Cupei României, în primăvară (meciul decisiv, miercuri, la ora 17.00, la Zlatna, cu Minaur Baia Mare), “Soda dragă” este prăbușită în campionat și nădăjduiește să dea lovitura în fieful contracandidatei, grupare unde au activat Roman, Ceaca, Căt. Creț, Al. Țăranu, D. Mic sau Bucșa.
“Trebuie să strângem rândurile înaintea unui meci de “care pe care” în care vrem să luăm puncte. O confruntare de 6 puncte, un joc dificil, suntem răniți în orgoliu după eșecul dur cu Metalurgistul și încercăm să ne organizăm cât mai bine. Ar trebui să-i putem surprinde pe adversari și să nu plecăm cu mâna goală din acest ultim joc din Liga 3”, a spus Dan Roman.
Vor reveni Al. Giurgiu și Cimpoieșu, după suspendări, dar lipsesc, din motive medicale, Kiraly și Al. Țăranu. Oponentele au remizat alb la Ocna Mureș (1 octombrie) și au cele mai modeste defensive ale seriei (45 de goluri încasate de gazde, cu 5 mai puțin – oaspeții).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)