Rundă intermediară la juniori: LPS Sebeş a ratat calificarea la juniori B, Unirea Alba Iulia şanse doar teoretice la juniori A
Etapa intermediară a Campionatelor de juniori A şi B de astăzi a adus conjudeţenelor o unică victorie din 4 meciuri, LPS Sebeş pierzând în „Arini” calificarea în play-off la juniori B, după eşecul cu Gloria Bistriţa. La juniori A, deşi a câştigat la Tg. Mureş, Unirea Alba Iulia are dezavantajul rezultatelor directe cu Gaz Metan Mediaş (Gloria Bistriţa e lider) şi mai are numai şanse teoretice pentru play-off.
Ultima rundă, duminică, 6 aprilie: Unirea Alba Iulia – Grup Şcolar „Lucian Blaga” Reghin, Gaz metan Mediaş – LPS Sebeş.
Uniriştii sunt neînvinşi în primăvară la juniori A (6 victorii şi un egal) şi au suferit întâiul eşec la juniori B. Rezultate:
*juniori A: LPS Sebeş – Gloria Bistriţa0-3 (0-1): Antrenorul Daniel Popa i-a folosit pe Szekely – Suciu, Urîtu, Sav, Asinipean, Ludvig, Morea, Sava, Comănese, Al. Varga, Wainer (Ilie, Grigorie, Trif, Haneş)
şi FCM Tg. Mureş – Unirea Alba Iulia 0-1 (0-0), gol înscris de Rodean (67). Mihai Dăscălescu a mizat pe Clipici – Stoica, Şandru, N. Rus, Iancu, Buda, Ioani, Schiau, Rahovean, Lăsconi, Matei (Rodean, Tamaş, Boamfă);
*juniori B: LPS Sebeş – Gloria Bistriţa 1-3 (0-1), a înscris Buligă. Doru Oancea a mizat pe Pop – Oltean, Mihalţan, Cucea, Miş, Horeiciuc, Reti, Bedelean, Marcu, Lăcătuş, Tomescu (Cândea, Buligă, Voinea, Gombocz)
FCM Tg. Mureş – Unirea Alba Iulia 3-1 (1-1), pentru oaspeţi a înscris Biro. Baba – Olar, Goguţa, Scrob, Boancă, Oancea, Varga, Biro, Iacşa, Ştef, Dup (au mai intrat Uţă, Onacă, Constantin, Nicoară, Oţoiu)
La juniori A, Unirea Alba Iulia are 44 de puncte (68-15) şi este pe doi la egalitate cu Gaz Metan Mediaş, lider Gloria Bistriţa cu 46, iar LPS Sebeş este pe 6 cu 34 (47-30).
La juniori B, LPS Sebeş a coborât pe trei (47 p, 52-17), întrecută fiind de FCM Tg. Mureş , iar Unirea Alba Iulia este a 5-a, cu 34 de puncte (46-27).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României