Ziarul Unirea

REFERENDUM (UPDATE): Vezi prezența la vot la nivel local și național

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Prezenţa la ora 10.00 la nivel naţional era de 9,05% potrivit comunicatului emis de Biroul Electoral Central.

Preşedintele BEC, Gabriela Bogasiu a precizat că în mediul urban s-a înregistrat o prezenţă de 9,01% iar în mediul rural de 9,1%. Cele mai multe voturi au fost înregistrate în județul Vrancea (prezență 14,37%) și cele mai puține în Harghita (2,34) Estimarea a fost făcută pe baza datelor din 2.889 de secţii de votare, cu o marjă de eroare de +/- 3%.

ELIT

UPDATE 1: La ora raportării BEC, județul Alba se afla pe locul 32 pe țară în funcție de prezența la vot, cu 6.38%.

Potrivit centralizării făcute de partidele politice la ora 11.00, în localitățiile din Alba alegătorii s-au prezentat  la referendum în următoarele procente: Alba Iulia – 12,5%; Aiud – 12,18%; Blaj – 9,8%; Sebeş – 10,7%; Abrud – 7,67%; Baia de Arieş – 8,2%; Cîmpeni – 12%; Cugir – 17,4%; Ocna Mureş – 12,5%; Teiuş – 14%; Zlatna – 11,3%.

UPDATE 2 (ora 15.35): Datele valabile până la ora 14.00 arată că pe plan național și-au exprimat opțiunea 21,37% din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale.

Județul Alba se menține în partea de jos a clasamentului în ceea ce privește prezența la vot. Până la ora 14.00 se estimează că la secțiile de votare s-au prezentat 16,10 la sută dintre cetățenii cu drept de vot.

UPDATE 3: Prezența la vot în principalele orașe din județul Alba la ora 16.30: Alba Iulia –  19,3 %; Aiud – 21,1%; Blaj – 15,2%; Sebeş – 16,7%; Abrud – 30,1%; Baia de Arieş – 20,27%; Cîmpeni – 28,31%; Cugir – 26,09%; Ocna Mureş – 20,2%; Teiuş – 26,1%; Zlatna – 19,2%.

UPDATE 4 (ora 18.30): Potrivit reprezentanților Biroului Electoral Central, până la ora 17.00, la nivel național s-au prezentat la vot 26,89% din numărul alegătorilor înscriși pe listele electorale.

Alba este printre județele cu cea mai slabă prezență la vot: 19,58%. Doar 5 județe din țară au procente mai mici: Bistrița Năsăud (19,17%); Mureș (18,88%); Satu Mare (16,52%); Covasna (12,39) și Harghita (6,58%).

În județul Alba, până la ora 17.00 în mediul urban au votat 20,56% dintre cetățenii cu drept de vot iar în mediul rural 18,11%.

UPDATE 20.30: Prezența la vot în Alba la ora 19.30:

Alba Iulia –  26,82%; Aiud –  32%; Blaj – 22,48%; Sebeş – 23,39%;  Abrud – 41,27%;  Baia de Arieş – 32,51%; Cîmpeni – 36,48%; Cugir – 35,63%; Ocna Mureş – 28,64%; Teiuş – 36,59%; Zlatna – 29,72%

UPDATE 6 (ora 21.30): Datele valabile până la ora 20.00 arată că pe plan național și-au exprimat opțiunea 37,67% din numărul alegătorilor înscriși în listele electorale.

În județul Alba au participat la scrutin 28,63 la sută dintre cetățenii cu drept de vot.

UPDATE 7 (ora 0.30): Referendumul ar putea fi invalidat, BEC a anunțat rezultatele la închiderea secțiilor de votare care au o marjă de eroare de +/- 3%. La nivel național prezența la vot a fost de 45,92%. În județul Alba au votat 37,00% dintre cetățenii înscriși pe listele de vot.

Surse de la Biroul Electoral Central spun că au votat, în total 8,31 de milioane de persoane.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice

Primăria Sebeș continuă procedurile reabilitarea şi revitalizarea Parcului Arini. Licitația pentru proiectare a fost publicată în sistemul de achiziții publice… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

67 de persoane sancționate de către polițiștii din Alba pentru nerespectarea măsurilor și normelor de protecție împotriva COVID-19. Activățile de verificare ale IPJ Alba continuă

Continuă activitățile Inspectoratului de Poliție Județean Alba în vederea verificării modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| De Rusalii, expoziția “Relații Personale” aparținând cunoscutei pictorițe cugirene Daniela Paleogianni, expusă la Galeria de Artă Alba Iulia

De Rusalii, Galeria de Artă Alba-Iulia va găzdui expoxiția “Relații Personale” aparținând cunoscutei pictorițe cugirene, Daniela Paleogianni. O colecție de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba a fost RENOVATĂ pentru iubitorii de carte, cu dizabilități

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba este instituția publică de cultură care are rolul de a gestiona documente și baze de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

A prezentat polițiștilor un permis de conducere italian, care se presupune că este fals. Tânăr din Lunca Mureșului, CERCETAT de polițiști

Polițiștii din Ocna Mureș au oprit, în data de 11 ianuarie, un tânăr din comuna Lunca Mureșului, care a prezentat… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română, sărbătorit la 98 de ani de reprezentanți ai Armatei Române și oficialități

Veteranul de război Gheorghe Tamaș din Daia Română a fost omagiat la împlinirea venerabilei vârste de 98 de ani de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

13 ianuarie: Exponatul lunii la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia. Depozitul de bronzuri de la Gâmbaș

Miercuri, 13 ianuarie 2021, ora 1100, la Muzeul Național al Unirii Alba Iulia va fi vernisat exponatul lunii ianuarie: Depozitul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Nevoie URGENTĂ de donatori la Centrul de Transfuzie Alba: Ce grupe de sânge au stoc insuficient

Centrul de Transfuzie Sanguină Alba face un apel către cetățenii județului, pentru a dona de urgență sânge, în special cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

58 Comentarii

Costel* 29 iulie 2012 at 12:29

Haideti romani la vot sa scapam de pentru todeauna de … HAHAILA” …

Costita, 29 iulie 2012 at 12:52

de politicieni scapam usor, tu insa de prostie(ca si de umbra) nu vei scapa niciodata,cat traiesti, indiferent ce laptop ai avea…

Costel* 29 iulie 2012 at 14:38

@ Costita, draga, cred ca esti de bou dupa cum impungi … asta e PDL-istii pupinc(#)uristi daca nu este de bou este de vaca si sigur nu peste multa vreme veti fi … „conserva” … in cabuza crucisatorului … „GHELA” …

Status Quo 29 iulie 2012 at 14:58

Doare tare cand te atinge la punctul sensibil?
Desi nu-ti place trebuie sa recunosti… cam are dreptate!

Costel* 29 iulie 2012 at 15:59

@ Status Quo vad ca ai atatea fete asa cam cu cate oi prezenta onorul pe obcinele bucovinene domnul Flutur celui mai iubit fiu al poporului … azi la 23.01 ac. …”FOST” …

gunoaiele comuniste 29 iulie 2012 at 21:02

Nu uita ca la ora 23 te asteptam sa ne faci o suptilitate de ciuda ca ati pierdut inca odata!!!PS-Cum va dormi la noapte adormitu de repetent?!

Cristina 29 iulie 2012 at 12:31

In Sasciori primarul a amenintat tiganii ca daca merg la vot nu mai primesc ajutoare de la stat!

gigi 29 iulie 2012 at 12:49

Pai, ia atitudine, Cristina! Ai dovezi, actioneaza!

Status Quo 29 iulie 2012 at 14:38

Matraguno…! Esti din Sasciori carevasazica. Gușată din Sasciori. Asa-asa. Acu macar stim cu cine avem de-a face.

Mars la clatite!

Costel* 29 iulie 2012 at 14:50

@ Status Quo si eu vreau clatite de si scorul este 7 la 1 pentru dumneavoastra. Mult adevar sunea un „culturnic” care suna cam asa; mult scri, prostii scri, mult scri minciuni scri asa e basistii tot ce scriu, scriu din putul gandirii lui „hahaila” … pentru ca basistii au gandirea celor care stau in strunga si asteapta … mulsul …

Status Quo 29 iulie 2012 at 15:39

Costache… de cand raspunzi tu in locul gusatei? Sunteti neamuri? ”Pretini”?

Costel* 29 iulie 2012 at 16:32

@ Status Quo dumneata esti supusul lui Hava si al Basescului pentru ca aceste personaje nu suporta pretinii numai supusii

gigi 29 iulie 2012 at 16:14

Chiar nu cred ca este nevoie de jigniri, cu atat mai mult cu cat este totusi femeie, are tot dreptul sa isi exprime punctul de vedere ca si mine, ca si tine, ca si oricine!

Status Quo 29 iulie 2012 at 18:27

Daca-i femeie apai atunci sa se poarte ca o femeie. La ea ies in evidenta uratenia mesajelor. E ceva defect la fata asta. Ma rog, daca o fi fata…

gigi 29 iulie 2012 at 18:30

Si cum ar trebui sa se comporte o femeie in cazul asta?

Status Quo 29 iulie 2012 at 18:35

Mi-e greu sa-ti spun. Eu nu-s femeie si nu pot compune mesaje ca o femeie.

Inainte s-o aperi uita-te la mesajele ei. Eu o stiu de catva timp asa ca am o idee ce poate. N-o trag de urechi degeaba…

gigi 29 iulie 2012 at 18:38

Tare sunt curios/oasa (?) daca ti-as spune ca sunt fata ce atitudine ai lua….si nu stiu de ce cred ca ai lua aceeasi atitudine josnica

Status Quo 29 iulie 2012 at 21:42

Ce atitudine sa iau? Esti fata. OK. Nici o problema.

Chestia cu Cristina nu e misoginism e doar o tragere de urechi a unuia care intelege sa se exprime printr-un sir continuu de injuraturi.

gigi- gigica 29 iulie 2012 at 21:49

Nu a fost singura care a reactionat urat la unele comentarii, ai si tu destule

Votare in bikini 29 iulie 2012 at 12:41

Cele 35 secții de votare speciale amplasate în stațiunile de pe litoral au fost vizitate de turiști încă de la primele ore ale dimineții. Pentru prima dată în istoria scrutinelor din România, vezi alegători în slip și alegătoare în costum de baie minuscul, intrînd și ieșind din cabinele de votare, cu buletinul de vot pe care îl introduc apoi în urnă.
Probabil sunt cei pe care „criminalul regim basescu” i-a lasat in fundul gol…

Dan Turturica 29 iulie 2012 at 13:13

Singurul mod în care poate fi evitată prăbuşirea tarii este ca un eventual eşec al suspendării preşedintelui să fie urmat de o debarcare urgentă a lui Ponta şi Antonescu din fruntea partidelor lor iar conducerea să fie preluată de către puţinii oameni rezonabili care au mai rămas în aceste formaţiuni. Doar o revoluţie politică în interiorul partidelor de la putere mai poate readuce România pe linia de plutire.

Dacă marea fraudă pregătită cu minuţiozitate pentru referendum reuşeşte, situaţia va fi dramatică. Tot ce aţi văzut în ultimele trei luni din partea USL şi a complicilor lor din toate celelalte partide va fi fost doar o inocentă avanpremieră în comparaţie cu ce urmează.

P.S. Duminică nu merg la vot. Nu pentru că aşa îndeamnă Băsescu şi PDL, ci pentru că mi se pare împotriva spiritului civic să încurajez parlamentarii să încalce legea. Voi merge la referendum când îl vor suspenda pe preşedinte, oricare ar fi el, potrivit Constituţiei. Adică, vor aduce probe solide că a încălcat grav Constituţia.

ion 29 iulie 2012 at 13:20

Da, da… conducerile PSD si PNL sa fie preluate de oameni loaiali lui Basescu si mai apoi aceste partide sa fuzioneze prin absortie cu PDL pentru a creea o constructie politica suficient de solida pe care marinarul mafiot sa se poata baza in a schimba constitutuia dupa bunul plac si sa isi acorde mandate prezidentiale nelimitate, parlament unicameral dupa modelul rusesc etc, etc, etc.

Status Quo 29 iulie 2012 at 14:45

Singura varianta este la toamna. O sa urmeze un val de scumpiri – cauze:curs + agricultura – unde rumanu o sa ia contact direct si brutal cu ce inseamna sa te duci la vot si sa votezi ca prostu.

Sa vedem la toamna. Daca la toamna USL incaseaza un 20-30% din voturi atunci probabil ca lucrurile pot fi indreptate. In timp insa si cu costurile de rigoare.

Desi imi e greu sa cred ca prostanii din fiefurile PSD (est+sud) sunt capabili sa realizeze cum stau lucrurile si sa nu inghita minciunile cu care sunt alimentati in campanii.

Cristina 29 iulie 2012 at 14:48

Am auzit ca iti place sa ii masezi piciorul de lemn a lui Prigoana.Este adevarat?

Status Quo 29 iulie 2012 at 15:01

Gusato, e mult mai bine sa ai picior de lemn decat cap de lemn. Te-ai prins la cine ma refer?

Alex Danila 29 iulie 2012 at 16:36

Cristina,am auzit ca gandire iti ia razna.Ia-ti medicamentele!

gunoaiele comuniste 29 iulie 2012 at 21:45

Am ceva de masat pentru tine „Cristinel-pasta de dinti” ,nu-i de lemn dar este „lemn-tanase” ti-l „prezint” dupa ora 23 in loc de condoleante!!!

Plici ! 29 iulie 2012 at 14:14

Am aflat din surse sigure, ca pe 29 iulie, cu ocazia Referendumului, Base si “septelul lui” au organizat un STAUL in care sa fie lasati “in stabulatie libera” toti cei care se vor lasa convinsi sa nu voteze (adica sa nu aiva nici o opinie, DA sau NU).Staulul va fi izolat bine fonic, sa nu “razbata” afara nici un “behait”. Cu aceasta ocazie va fi desavarsit “spiritul de turma” si va fi oficializat noul Stat al lui Base – STATUL IN BANCA -!(dupa modelul PDL din Parlament) Peste un an, doi, toti cei din staul se vor plange ca tara nu merge bine, se traieste rau, nu au salarii, nu au pensii, nu au spitale, sunt furati, sunt mintiti, dar acum stau cuminti, nu voteaza, sunt disciplinati pasivi si creduli… Si in timp ce toate astea se intampla, Base isi „croieste” ditamai daraboiul de viloaca, de peste 3 milioane euro, din banii poporului (Aici sunt banii dumneavoastra !)ca sa-si asigure o batranete linistita si odihnitoare, cand nu va mai fi presedinte…P.S. Viloaca tocmai a fost prezentata la TV, la „Ziua portilor deschise”. Mi-amintesc cat de scarbit eram dupa Revolutie, cand tot la astfel de emisiuni, erau prezentate „locatiile” in care a vietuit Ceausescu…Asemanarea este izbitoare si la fel de desgustatoare…

Cristina 29 iulie 2012 at 15:05

Dintre mine si tine tu ai cap de lemn , nu este o surpriza deoarece voi toti din PDL sunteti la fel.Intelegi „scumpule’?

micul pd-l-ist 29 iulie 2012 at 15:26

Io nu ies din casa azi ca daca domnu presedinte o dat ordin apai ordinu traba respectat , ce daca mor pus astia di la partid membrun comisie , stau acasa taticu si mai bine pazasc sa vad cand vine tata si cu fratemio de la vot si le ieu buletinele ca asa neor zas de la partid sa adunam care cate buletine putem. Poate mai cata sara cand nu sa mai asteapta estia di la usl sa dau o fuga sa pui si io un NU ca io nus deacord sa fiu deacord sa nul demita no pe domnu presedinte

"micule..." 29 iulie 2012 at 15:58

Greu cu adevarat ti-ar fi fost sa fi scris corect postarea, nu sa te scalambai. Calculatorul nu face oamnii mai destepti, dar poate arata foarte usor micimea lor, mai mult decat impresia pe care ti-ar lasa-o daca i-ai vedea pe strada.

Horea 29 iulie 2012 at 17:44

Te salut „micul pd-l-ist”

Unde ai fost atata vreme de nu ti-ai mai dat cu parerea pe aici?
Nu cumva ai hoinarit prin tarile democratice si acum te-ai intors in concediu?!

Eu unul sunt de acord cu Plesu: „mereu sunt pus sa votez raul cel mai mic. Si ce sa votez oare intre un berbec si doua gaste?”. Asa a zis!

Noi ne-am prins 29 iulie 2012 at 15:49

Cap de lemn are Costel care e var primar cu Cristina; pe amandoi ii da de gol gusa; precum in bancul cu puradelul care recunostea ca e tigan numai dupa mama si doi frati de-a lui tac-su…

Alex Danila 29 iulie 2012 at 16:38

Corect! de fapt,cred ca acest Costel este ori sotul Cristinei,ori Cristina posteaza sub doua pseudonime:”Cristina si „Costel*”

Costel* 29 iulie 2012 at 16:37

Si @ Noi ne-am pris ca postacii PDL-isti au cap de oaie de aceea stau cuminti in strunga ca sa fie mulsi baseste iar dupa acea se balega in sustar

Alex Danila 29 iulie 2012 at 16:42

Imi pare rau.Oile sunteti voi,useleii,ca va lasati condusi si dusi de nas de catre tatucul vostru,Cr(et)in!A iesit la iveala o marsavie de-a useleilor din Alba:au facut scrisori false, in care se dadeau drept Mircea Hava.Ii da in judecata,pe buna dreptate,pentru infractiunea de folosire fara drept a titlului de primar!

alegator 29 iulie 2012 at 16:46

Fugi de-ti pupa ‘n kur stapanii cat mai ai timp !

Are timp inca 29 iulie 2012 at 17:27

Crin isi va da demisia de-abia maine seara,dupa ce CCR va invalida referendumul, iar Ponta poimaine…

alegator 29 iulie 2012 at 18:31

Da, da… ti-am mai spus ca asta se va intampla la pastele cailor portocalii. Ghici ghicitoarea mea cine va fi fortat de UE sa isi dea demisia daca se adevereste ca 90% sin cei care au venit la vot au votat DA si se prezinta > 5.300.000 (de votat l-au votat in 2009 ~ 5.200.000).

Aurelian 29 iulie 2012 at 18:16

Avem vesti bune pentru pupincuristii lui basescu, chiar daca referendumul nu va fi validat el nu mai vede Cotroceniul decat pe dinafara.Usl este pregatita pentru toate variantele , asa ca puteti sta acasa linistiti , de acum o sa lucram noi pentru voi , si vom lucra atat de bine incat o sa o constatati fiecare nominal.Lupta va fi om la om pe tot terenul si daca tot suntem majoritari o sa va aratam ce inseamna duiosia majoritatii care va incerca sa scoata din tampiti ca voi , oameni adevarati chiar daca veti primii binele cu mici dureri intocmai ca pe o injectie.

Aiurelian,ai mentalitate bolsevica 29 iulie 2012 at 19:38

De ce? Doar bolsevicii sunt cu lupta de clasa, lupta om la om, distrugerea adversarului. Intr-o democratie exista doar lupta ideilor spre binele comunitatilor, nu a idiotilor care sar la gatul celorlalti. Am insa vesti bune, puscariabilii din usl sau alte partide,vor ajunge incet,incet langa Adelu: de ce le e frica nu scapa,indiferent ca pierde sau nu Basescu,Cotroceniul.Justitia a prins curaj si incredere…

alegator 29 iulie 2012 at 18:25

Conform sondajelor de opinie de la iesirea de la urne, peste 90% dintre românii care au iaşit la vot până în momentul de faţă au votat pentru demiterea lui Traian Băsescu. Dacă se continuă pe acest trend, preşedintele suspendat va suferi o înfrângere devastatoare, lucru ce-l poate costa funcţia.

Liderii PDL, alarmaţi de scorul de 9 la 1, au decis s­ă-şi schimbe strategia pe ultima sută de metri. Chiar dacă oficial PDL susţine ca simpatizanţii lor să nu se prezinte la vot, pe surse circulă informaţia că s-a luat decizia ca activiştii PDL să scoată nişte oameni la vot pentru a diminua distanţa dintre cei care au votat pentru demitere şi cei împotrivă.

Sezi bland,alegator, 29 iulie 2012 at 20:15

Daca mai putin de 50% nu se prezinta la vot,CCR invalideaza referendumul iar visul Uslevicilor ca, vezi Doamne, romanii nu-l vor pe Basescu presdinte in proportie de 80-90% se prabuseste, se dovedeste un mare Fass. Si-atunci Ponta trebuie sa ne lamureasca cu plagiatul ,iar Crin sa plece din politica „invartindu-se”(coform propriilor cuvinte). Restul penalilor vor continua „vizitele”la DNA si apoi stagiul la Jilava.Partea proasta e ca din toata ambitia si zbaterea uslasilor ne alegem doar cu saracie,guvernul numai de masuri economice n-a avut timp.

Băsescu nu mai este în acest moment un președinte legitim 29 iulie 2012 at 20:14

Pâna la ora 19:00, cu patru ore înainte de închiderea urnelor, datele arată că au votat peste 6 milioane de oameni. Totodată, cifrele înaintate de institutele de sondare a opiniei indică un scor dramatic, de peste 88% voturi pentru demiterea lui Traian Băsescu.

Un calcul simplu ne arată că, până în momentul de față, sunt mai mulți oameni care au votat împotriva lui Traian Băsescu la acest referendum decât oameni care au votat pentru el la prezidențialele din 2009 (aproximativ 5,25 milioane de voturi).

Prin urmare, Traian Băsescu este în acest moment un președinte nelegitim, un președinte care, deși a fost respins de 90% din votanți, de mai mulți oameni decât cei care l-au pus în funcție, se va mulțumi să câștige la „masa verde”.

Status Quo 29 iulie 2012 at 20:21

Asa carevasazica…!

Deci daca nu se valideaza magaria USL Basescu saracu’ nu mai poate fi presedinte. Ca n-are legitimitate ai? C-asa zice USL?

Ce-o fi ma in capu’ vostru? Nu v-a ajuns porcaria facuta pentru a ajunge la referendum?

Pai bine bai USL ati ajuns sa mergeti cu urna la spitalele de glumeti sa faceti pragu’. N-ar fi rau sa mergeti si la niscaiva ferme de outoare sau la cateva crescatorii de porci. hai ca nu-i greu. Va tineti putin de nas si gata.

Petrica 29 iulie 2012 at 20:25

La porci nu s-au dus ca llla porci a fost interzisa participarea la vot de catre don sef.

Status Quo 29 iulie 2012 at 20:31

Bravo ma Petrica! Nu te-ai uitat la Antena 3 degeaba. Tot inainte!

Status Bous Quoius 29 iulie 2012 at 20:31

Valea trantorule ca la ora 20 s-a depasit 40% participare ! De luni la munca de jos cu tine !

Status Quo 29 iulie 2012 at 20:36

Qoius-Bous, matraguno,

nu-i frumos sa plagiezi! N-ai tras invataminte de la cazul Ponta? Ah, pardon, tu te-ai uitat la Antena 3 si acolo nu s-a prezentat…

Daca ai sange in instalatie ia-ti un pseudonim al tau nu mai parazita pseudominul altora.

gunoaiele comuniste 29 iulie 2012 at 21:27

Ora 23-prezenta la vot 150%…repetentu se duce-n delta si plagiatorul la raliu in coasta!!!PS-De maine te astep la munca,sus,sus si numai sus ca-ti place!!!

Băsescu nu mai este în acest moment un președinte legitim 29 iulie 2012 at 20:16

Situatia e foarte incinsa la sediul de campanie al presedintelui suspendat si in Modrogan (si 1 si 22). Evolutia prezentei la vot din ultimele ore a pus pe jar echipele de campanie din cele doua locatii. Surse la varf din PDL au declarat pentru pesurse.ro ca presedintele a decis sa renunte la iesirea programata la Restaurantul Pescarus si sa stea alaturi de echipa de campanie si sa monitorizeze votul. „E deranj mare la noi. Se stia ca asa va fi si nu au luat nici o masura pentru dupa-amiaza. Era vorba sa scoatem oamenii si sa mergem la vot sa nu pierdem rusinos ca mai greu si cu probleme dar USL va face peste 50%. Acum ii scoatem… dar avem dificultati in a lecomunica ce sa faca pentru ca nu putem sa o facem la televizor dupa ce o saptamana intreaga le-am spus sa stea acasa!”, a declarat pentru pesurse.ro un membru al staff-ului PDL.

Se vorbeste de asemenea de o eventuala demisia a presedintelui Traian Basescu in cazul unei prezente in zona lui 50% si cu un vot masiv impotriva.

daca tot esti asa de bine informat, 29 iulie 2012 at 21:03

poate ne dai si ultimele directive ale lui Dragnea, pt ca peste 50% dintre romani sa para ca au „votat”. Nu de alta dar la ora 8 seara doar 35% participasera la vot si agiatia la sediile uslevicilor da in clocot. Puscariabililor psd-pnl-pc,le miroase tot mai rau a catuse!..

ion 30 iulie 2012 at 13:57

Vad ca ti-ai insusit repede vocabularul chiorului(PUSCARIABILI)…ca sa stii, noi ce-i ce-am votat suntem mai mult de 50% se va vedea asta dupa ce vor fi validate rezultatelor recensamantului.Si ca sa jubilezi in continuare tu care ai stat sub fusta lui basescu, o sa trebuiasca sa mergi la referendum pentru regionalizarea Romaniei !!L-ai auzit aseara pe presedintele UDMR despre modificarea constitutiei??..a fost primul lucru cu care a iesit pe post ..crezi ca neparticiparea maghiarilor a fost gratis??? Nu , a fost contra tinului secuiesc…si-acum bucura-te de ce-ati provocat voi cei care sunteti roboti si nu puteti gandi singuri..si cand va fi referendum pentru modificarea constitutiei, printre altele si pentru independenta tinutului secuiesc sa stai din nou acasa daca-ti spune basescu!!!

gunoaiele comuniste 29 iulie 2012 at 21:11

Alo,alo tovarasu uslas ai uitat sa-ti „servesti” pastilele si nu mai viziona programele motanului ca-ti curata gramul de cerebel cel mai aveti in „cretinel”!!!

ion 30 iulie 2012 at 14:09

eu am fost civilizat si chiar sincer daca ai o farama de creier gandeste-te cand au facut ceva UDMR PENTRU TARA ASTA AMARATA FARA SA NU CEARA CEVA??FII rational macar o secunda si judeca putin!!Fara patima si resentimente1

Aurelian 30 iulie 2012 at 21:03

Sa taceti acum gunoaielor USL-iste, ca ati mai luato inca o data in freza!

Petrica 30 iulie 2012 at 23:06

Iar voi ati ramas tot oi basiste care veti mulse, tunse si cu cacareze in sustarul cu lapte.

gigi 30 iulie 2012 at 23:09

Ce zici aiurel? Vorbim zilele urmatoare cine a luat-o-n freza