Rapid – Volei Alba Blaj, primul meci al semifinalei încinse | Luptă pentru calificare cu legendarul Darko Zakoč
Rapid – Volei Alba Blaj, primul meci al semifinalei încinse din Divizia A1 se dispută sâmbătă, 6 aprilie, în direct pe TVR 3. Campioana, luptă pentru calificare cu legendarul Darko Zakoč
Volei Alba Blaj, deținătoarea titlului național, va lupta pentru o nouă calificare în finala campionatului cu Rapid București. Primul meci al seriei, care se dispută după sistemul cel mai bun din trei jocuri, va avea loc sâmbătă, 6 aprilie 2024, de la ora 15.00, în Sala „Rapid” din București, și va fi transmis în direct de TVR Sport. Campioana României s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 după ce a trecut de Dinamo București (2-0 la general), în timp ce Rapid București a avut nevoie de meci decisiv cu CSM București (2-1 la general) pentru a accede în această fază a competiției, ultima confruntare fiind una dramatică, 3-2 pentru gruparea vișinie, după 0-2. Meciul doi este programat în „Alba Blaj” Arena, miercuri, 10 aprilie. În cazul în care va fi nevoie de un meci decisiv, acesta va avea loc la București, pe 13 aprilie. În funcție de televizări, datele de disputare ar putea suferi modificări.
Ajunsă pentru al 10-lea an consecutiv în semifinale, formația din „Mica Romă” are în față o echipă pregătită de legendarul antrenor Darko Zakoč, care a preluat-o în urmă cu o lună. Tehnicianul sârb a petrecut 7 ani în Alba, perioadă în care a făcut istorie. Volei Alba Blaj este campioana la zi, cu 7 titluri naționale adjudecate în ultimii 9 ani.
Precedenta întâlnire directă s-a produs în urmă cu 3 săptămâni, mai precis în 17 martie, în ultima rundă a sezonului regular, un final incandescent de stagiune. Un derby incendiar în „Alba Blaj” Arena, o „finală” adjudecată de gazde cu scorul de 3-2, revenind de la 1-2, blăjencele încheind pe treapta a 3-a a podiumului, iar Rapid cu o poziție mai sus. În cealaltă semifinală se înfruntă CSM Târgoviște și CSO Voluntari. În ediția precedentă, Volei Alba Blaj a eliminat Rapid București în semifinale, după o dublă victorie (3-0 pe teren propriu și 3-1 în deplasare), cucerind trofeul după confruntările cu CSM Târgoviște.
Informații: Nicu GOGA, Radio Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)