Ziarul Unirea

Protest împotriva noului regulament de la Bazinul Olimpic din Alba Iulia – Instructorii de înot și părinții copiilor de la cursurile de inițiere ies în stradă

Modificările aduse regulamentului de utilizare a Bazinului Olimpic din Alba Iulia îi nemulțumesc, atât pe instructori, cât și pe părinții copiilor care frecventează cursurile de înot. Aceștia spun că taxele de intrare mai mari și programul stabilit pentru ei, de Primăria Alba Iulia, vor duce la scăderea numărului de persoane care frecventează bazinul.

bazinul olimpicPentru a atrage atenția autorităților și aleșilor locali care vineri, 20 februarie, vor decide dacă noul regulament va fi pus în aplicare, instructorii și părinții vor să organizeze un miting de protest, acțiune pentru care vor depune, luni, o cerere de aprobare la primărie.

ELIT

Dacă se aprobă modificările, în curând nu vom mai avea elevi”, a spus pentru ziarulunirea.ro unul dintre profesorii de înot care își desfășoară activitatea la bazin. ”Programul stabilit pentru noi, între orele 11.00-17.00 este foarte greu de respectat, deoarece în acest interval copiii sunt la școală iar părinții sunt la serviciu, n-au cum să-i aducă la cursuri. De asemenea, au stabilit niște tarife pe care puțini o să și le permită – au dublat biletul de intrare pentru copii, de la 5 la 10 lei, și au scumpit biletul pentru adulți, de la 12 la 15 lei. În plus au pus o taxă si pe tribună, deci părintele care își aduce copilul la înot, dacă vrea să-l aștepte acolo, trebuie să plătească încă 2 lei. Nu în ultimul rând, sub aparenta facilitate prin care ne scutesc pe noi – 15 instructori – de plata biletului de intrare, se ascunde o taxare mult mai mare, fiindcă ne obligă să plătim închirierea unui culoar – 80 de lei. Se pare că autoritățile au uitat de înțelegerea pe care am avut-o când s-a deschis bazinul și nu mai vor să ia în considerare faptul că noi, până la urmă, le aducem peste 250 de clienți stabili – copiii care frecventează cursurile de înot, plus părinții lor”, a mai spus instructorul.

Acesta a precizat că cei nemulțumiți și-au ales un reprezentant care a încercat să intre în dialog cu primăria, însă ”i-a fost închisă ușa în nas”, concluzia fiind că singura modalitate prin care pot atrage atenția asupra faptului că măsurile ce vor fi impuse sunt păguboase inclusiv pentru bugetul local, prin pierderea de clienți care vor renunța să frecventeze bazinul, este un miting de protest care se va desfășura în fața Bazinului Olimpic, miercuri, 18 februarie, între orele 16.00 – 18.30.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Bărbatul care a fost testat POZITIV cu COVID-19 de 42 de ori și internat de 7. A fost bolnav timp de 10 luni

Un cetățean britanic s-a infectat cu coronavirus la începutul primului val din UK, în 2020. Dar, în timp ce majoritatea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

REZULTATE Evaluare Națională 2021: Elevii vor afla MÂINE ce note au luat

REZULTATE Evaluare Națională 2021: Elevii vor afla MÂINE ce note au luat Notele obținute de absolvenții ciclului primar la Evaluarea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| O furtună a DISTRUS tot ce a întâlnit în Moscova. Imagini apocaliptice din capitala Rusiei

Vremea instabilă a făcut ravagii în capitala Rusiei. O ploaie torenţială însoţită de rafale puternice de vânt s-a abătut luni… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOLIU în media din România. Jurnalistul Florin Condurățeanu a MURIT, în urma unui stop cardio-respirator

Jurnalistul Florin Condurăţeanu s-a stins din viaţă. Acesta a suferit un şoc cardio respirator în cursul acestei zile. Doliu uriaş… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Cum arată noile trenuri care vor circula între Cluj-Napoca și Alba Iulia. Au fost aduse din Germania

În aproximativ 3 luni, primele șase automotoare diesel second-hand cumpărate din Germania de compania privată Transferoviar urmează să circule pe… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Voluntarii ASCOR Alba Iulia, MISIUNE filantropică, în satul din Alba declarat „Muzeu Viu”

ASCOR Alba Iulia, alături de câteva familii cu suflet mare, au organizat o acțiune social-filantropică având ca scop întrajutorarea mai… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Coaliţia ar putea amâna înscrierea Roşiei Montane în UNESCO. Cioloş: „Premierul Cîţu ţine foarte mult la această retragere”

Tema ”Roşia Montană pe lista UNESCO” va fi discutată luni după-amiază în coaliţia de guvernare. Dacian Cioloş lasă să se… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

10 Comentarii

milu 14 februarie 2015 at 16:49

Acum hai sa fim putin obiectivi si sa facem un calcul simplu
daca o sedinta e 20 ron/copil si in grupa instructorul are 20 de copii adica un venit de 400 ron brut/sedinta x 4 sedinte/ zi =???? ce se tot plang atata….
instructorii vor sa castige sute de milioane/luna in timp ce primaria vine cu bani de acasa
daca nu va convine sa platiti nu mai dati ore sau cel mai bine ar fi sa taceti nu sa faceti gura cu boicoturi si proteste

Alex 14 februarie 2015 at 17:41

Sustinem cererile instructorilor de inot, sunt pe deplin justificate.
Cat despre sutele de milioane pe care chipurile le castiga eu zic sa veniti cu picioarele pe pamant sau sa luati niste medicamente pentru „mansarda”.

&milu : socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa, oamenii aia muncesc din timpul lor liber pentru copii nostri.

Mac Morris 14 februarie 2015 at 19:09

Cu părere de rău nu pot sa nu fiu de acord cu primăria bazinul nu trebuie sa meargă pe pierdere adică din taxele mele iar dacă sunt oameni care vor sa le plătesc eu orele de înot și salariile la instructori cred nu numai ca nu trebuie lăsați sa protesteze dar ar trebui duși și la arestul poliției pentru tentativă de furt din banul public.

ducu 14 februarie 2015 at 23:42

Instructorii s au inmultitca ciupercile,castiga o gramada de banipe spatele copiilor,ar putea sa mai lase din venitul lor daca vor sa ii tina pe copii. Preturile sunt mari, si unii si altii vor sa castige depe urma copiilor.de ce nu se fac niste abonamente gratuite ptr spoortivi, ca la pensionari? Pentru ca nu voteaza, nesimtitul de Hava!

Marcel 15 februarie 2015 at 9:08

Auziți domnilor se pare ca nu prea frecventați bazinul olimpic sa vedeți ca instructorii care se plâng își țin orele si cu 1 sau 2 copii…nu stiu câți din voi ar face lucrul asta? Asa este poti face mulți bani de pe spatele copiilor,dar numai calculând din fotoliul de acsa ….Rușine sa va fie !!! Găsiți alternative sa meargă prietenii,familiile si cunoștințele voastre la bazin pt a face mișcare!!! Dupa cum vorbiți nu cred ca a ti intrat de 10 ori in bazin de când s a deschis

calanu 15 februarie 2015 at 12:02

Vreau sa raspund domnului mac „mac” moris si sa-l rog ca altadata sa se abtina de la comentarii inutile sau jignitoare. Daca tu crezi ca din banii tai invata copii sa înoate atunci intereseaza-te la primărie „bănuiesc că e locul tau de munca” si o sa vezi unde se duc banii contribuabililor. Te astept miercuri sa vi la protest si sa le explici copiilor de ce nu pot sa mai practice innotul.

milu 15 februarie 2015 at 14:23

Alex & Marcel, instructori

Va rog dati detalii, veniti cu argumente sustineti cauza, gen, noi am investit atata si vrem sa castigam atat, etc, stim cu totii ca tariful unei sedinte de inot e 20 ron /copil/ un fel de cartel, trebuie sa intelegeti ca nu prin investitia municipalitatii va umpleti voi buzunarele (sau macar aveti bunul simt de a recunoaste) iar cat despre frecventarea bazinului tin sa va anunt ca si inainte de a intra in renovare i-l frecventam de 2-3 ori pe saptamana si mai stiu foarte bine ca erau in medie maxim 5 instructori nu ca acum triplu

calanu 15 februarie 2015 at 18:39

Pe toate canalele de informare se face tam tam cu generatia asta ratată de copii care nu vor sa faca miscare si stau toata ziua cu ochii in tableta si telefon. Uite ca unii părinti sunt constienti de importanta sportului în viata copilului, dar cine ii sustine? …. Nimeni. Corect era ca primaria sa ofere acces gratuit in bazinul olimpic cursantilor la fel ca elevilor de la sportiv. Cat despre cati bani castiga instructorii nu este problema nimanui. Si sa nu ma provocati sa spun cum arunca primăria banii dumneavoastra dl.mac in st.si dr. 😉

inotator 16 februarie 2015 at 11:11

In primul rand titlul de ,,BAZIN OLIMPIC,, NU este echivalent nici in cele mai dulci vise ale primariei cu ,,Baza de agrement,,. Daca se umpla putin prin tara, se participa la concursuri cum am participat si eu o sa se vada ca bazinele OLIMPICE au mai putin agrement si mai multa performanta care ,,polueaza fonic incaperea,, .O spun in calitate de fost campion national, de fost sportiv si de cunoscator al acestui sport. Daca se doreste liniste, recreere si stat pe spate cu burta la bec, recomand un strand sau Talnarul care este intr-adevar o baza de agrement. Cat despre subiectul, bazine de talie europeana,sa se caute poze cu bazinul din Resita, sa se studieze anvergura lui si calitatea produselor, apoi sa mergem la noi la bazin si sa studiem bancile de la geamuri si blockstarturile, ca sa nu mai zic ca a durat 4 ani renovarea unui bazin de doua ori si jumatae mai mic decat cel de la Resita si acum se pare ca intram iarasi in pauza de ,,renovare,, a perceptiei despre acest sport . Bazinul OLIMPIC de inot nu inseamna sa asculti muzica si relaxare, Bazinul OLIMPIC de inot inseamna ore grele de antrenament, inseamna multa straduinta din partea sportivilor. Nu inseamna relaxare pentru adulti. Inca ceva, acesti adultii de care se vorbeste ca vor relaxare si nu stropeala din partea juniorilor, peste 20 de ani nu vor mai frecventa marele si ,,impresionantul,, nostru bazin, vor sta la televizor si se vor uita la stirile locale, nicidecum nu se vor duce sa inoate cum o vor face cei care iubesc acest sport. Dar stai putin, cine va iubi acest sport peste 20 de ani ? copiii. Exact ! cei pe care primaria spune sa nu ii mai bagam la inaintare. Am 20 de ani. 11 ani,i-am petrecut exact in locul unde si acum merg aproape zilnic : Bazinul OLIMPIC ! De ce ? pentru ca atunci cand am fost de varsta copiilor de acum am avut o antrenoare care mi-a trasformat idealul de bazin in mod de viata ! si o sa merg si la 70 de ani la bazin pentru ca am sportul acesta in sange. Si nu fotbalul sau alte sporturi bine platite pentru care nu este nevoie sa se planga cineva deoarece sunt supraapreciate. Dar te intreb, defapt ii intreb pe toti care sunt impotriva instructorilor, sau nu neaparat impotriva lor ci de partea primariei : daca un copil nu creste prin antrenament la bazin, daca nu simpatizeaza cu acest sport foarte benefic, cum se presupune ca il va si prefera?si inca o problema, sunt multi copii speriati de apa. Fara initieri,(=ajutor din partea instructorilor care urla disperati,dupa spusele dumitale) cum se repara acest lucru ?astept raspuns in special la aceasta intrebare.
Si inca o problema, pentru sanatatea copiilor orasului Alba Iulia, ar trebui ca cei mici pana la varsta de 10 ani sa invete sa inoate gratuit ! . Parintii acestor copii platesc taxe si impozite si merita acest lucru.
Nu cred, ca acest fapt ar costa mai mult Primaria decat a costat-o sustinerea financiara in mai multi ani a echipei de fotbal cu jucatori profesionisti(mercenari) Unirea Alba Iulia, iar in prezent sustinerea financiara a echipei de baschet, care se stie prea bine cat de ,,multe,, jucatoare albaiulence are in lot.

bono 16 februarie 2015 at 22:31

Stimate domnule inotator, nu pot sa nu fiu de acord cu pozitia pe care ati luat-o si care e pe deplin justificata. Copiii obezi de azi vor fi asistatii sociali de maine! Cate baze sportive mai avem in Alba Iulia? Ce sporturi de performanta se mai fac in orasul nostru? Poate ne spune „primaria”! Sau burtosii din primarie!

P.S. Sunt un „burtos” care nu frecventeza bazinul si nici nu am copii la cursuri de inot, dar care si-ar dori ca in Alba Iulia sa se incurajeze un stil de viata sportiv.