Primarul Cugirului în dialog cu locatarii
Lăudabilă iniţiativa primarului Cugirului, Adrian Teban, de a invita la dialog mai mulţi cetăţeni ai localităţii care locuiesc în blocurile de locatari din unele zone ale oraşului. Edilul şef al urbei i-a convocat miercuri seara la sediul organizaţiei PNL din Cugir pe o parte din preşedinţii asociaţiilor de proprietari şi şefii de scară, în dorinţa de a le prezenta mai multe proiecte privind dezvoltarea infrastructurii locale, dar şi cu gândul de a primi propuneri şi a răspunde celor prezenţi în legătură cu starea oraşului. Însoţit de consilierul judeţean Nicuşor Mihai şi de reprezentanţi ai unor societăţi locale de interes public, primarul le-a vorbit localnicilor despre necesitatea creşterii numărului de parcări, în special în spaţiile dintre blocurile cu referire la str. Victoriei sufocată de numărul mare de maşini parcate pe carosabil, dar şi despre greutăţi întâmpinate din cauza bugetului redus. Aici s-a referit la străzi nereabilitate din lipsă de fonduri, iluminatul stradal, alte obiective nefinalizate sau întârziate din cauza crizei financiare. Un loc distinct în cadrul dezbaterilor l-a constituit apa potabilă plătită, în opinia celor prezenţi în cantităţi nejustificate, de mulţi consumatori din blocuri. Conform promisiunilor făcute, primarul este hotărât să cheme la dialog şi alţi reprezentanţi ai asociaţiilor de proprietari şi de scări din toate zonele oraşului. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)