Precizări privind acordarea subvenţiilor pe suprafeţele de păşune în comuna Pianu
Pe adresa ziarului Unirea am primit recent o scrisoare din partea unui cioban din comuna Pianu (semnează Nicolae M.), prin care ne solicita, în numele a 8 ciobani din localitate, lămuriri cu privire la acordarea subvenţiei europene pentru suprafeţele de păşuni. Pentru lămuriri l-am contactat telefonic pe primarul comunei Pianu, Marin Petruse. În legătură cu cele sesizate, domnul primar a făcut următoarele precizări:”În ceea ce priveşte situaţia suprafeţelor de păşune din Pianu, Primăria a făcut cu fiecare cioban în parte, pe fiecare grup de păşune, un contract de închiriere, cu condiţia ca oile pe care le păstoresc să fie de pe raza comunei. Prin contract ei s-au obligat ca subvenţia UE pe suprafeţele de păşune să fie virată, prin Trezorerie, în fondul Primăriei Pianu, urmând ca banii să fie folosiţi integral pentru întreţinerea şi ameliorarea păşunilor, a stânelor şi aducţiunilor de apă pentru animale. Totodată, administraţia locală le-a interzis ciobanilor să încaseze taxă de păşunat de la proprietarii oilor de pe raza comunei, deoarece păşunile comunale aparţin tuturor cetăţenilor şi ca atare toţi au drept egal de folosinţă. În ultimii doi ani, Primăria Pianu a reuşit să cureţe şi să amenajeze peste 2000 de hectare de păşune, a făcut o aducţiune de 5 kilometri de apă potabilă pentru animalele cetăţenilor din satul Purcăreţi şi a amenajat o stână ecologică”.
În legătură cu semnatarul scrisorii, primarul Petruse crede că îşi ascunde adevărata identitate. În realitate este vorba de un cioban care păstoreşte 101 oi proprietate personală, dar care nu deţine nici măcar un metru pătrat de păşune. Acesta, în urmă cu doi ani, s-a dus la APIA, unde a declarat că are înfiinţată o asociaţie de crescător de animale, iar timp de doi ani de zile a încasat sume însemnate de bani în nume propriu din subvenţii. În realitate acesta nu deţine în nume propriu niciun fel de asociaţie de creştere a animalelor. De altfel, potrivit primarului Petruse, în prezent, pe rolul unei instanţe de judecată se află un proces între acesta şi Primăria Pianu. (T.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)