Ziarul Unirea

Poveste cu prințese și cavaleri la Alba Iulia

În ultima perioadă Cetatea din Alba Iulia a făcut obiectul mai multor articole apărute fie în mediul online fie în publicații din alte orașe, fiind prezentată ca unul din locurile cele mai frumoase din România și care impresionează vizitatorul prin frumusețea și spectaculozitatea ei. Sezonul turistic care tocmai se încheie a adus în orașul nostru foarte mulți turiști, iar fortificația bastionară a constituit din nou punctul de atracție maximă, aceasta în ciuda șantierelor existente în zona istorică. Toți cei care au scris despre Cetate s-au arătat încântați de ceea ce au văzut, cu toate că sunt oameni care călătoresc destul de mult și au văzut multe. Ei au dorit însă ca toți cititorii lor să afle de Alba Iulia, orașul unde respiri aerul istoriei.

Printre cele mai frumoase relatări despre Alba Iulia se numără “Povestea cu prinţese şi cavaleri la Cetatea Alba Iulia”, scrisă de Narcisa de la Travelgirls.ro. Iată câteva rânduri: “…îmi fac curaj şi mă apropii de una dintre porţile Cetăţii Alba Iulia. Ferdinand şi Maria mă întâmpină fără să schiţeze un zâmbet şi mă poftesc în curtea interioară. … Am impresia că am intrat pe poarta greşită şi am nimerit în alt film. Unul din secolul 18, cu gărzi pedestre şi călare. Soldaţii sunt îmbrăcaţi în uniforme militare austriece şi par că păzesc ceva. Scot harta şi verific, ceva pare în neregulă. Mai merg puţin pe cărare şi sper să găsesc cuprinsul poveştii în care tocmai am intrat. O domniţă îmi iese în cale… E clar, încă nu m-am trezit. Visez prinţese, soldaţi şi, sper eu, cavaleri. … în fiecare sâmbătă, la 12:30 execută câte o salvă de onor în cinstea drapelului municipiului Alba Iulia, arborat pe zidul cetăţii Alba Carolina. … am ajuns la grajduri. Acolo caii sunt pregătiţi pentru defilarea zilnică între porţile cetăţii începând cu ora 11:30 în cadrul ceremonialului de schimbare a gărzii. Asist la spectacol fără să clipesc. Nu e un vis, cetatea Alba Iulia este una dintre cele mai bine conservate fortificaţii de acest gen din Europa şi cea mai mare din România. Mergi acolo într-o zi ca să trăieşti o poveste. Una cu prinţese şi cavaleri.”

ELIT

Despre Alba Iulia au scris cu multa admirație și fără niciun interes ascuns și Dragoș Mone, Nebuloasa, Somnulescu, CristinaTM și Tara Duveanu, bloggeri cunoscuți la nivel național și cu o influență deosebită în mediile de socializare online. Un merit deosebit îl au însă cei patru tineri albaiulieni: Andrei, Liviu, Marius și George care provovează cu consecvență Alba Iulia și Cetatea Alba Carolina, atât prin concursul de tip treasure hunt, Comoara din Cetate, cât și prin alte concursuri și articole pe blogurile personale. Mediul virtual este una din căile cele mai importante de promovare a orașului nostru și a Cetății. Potențialul deosebit al promovării online a fost simțit cu precădere după vizita făcută de echipa “Redescoperă România”, ai cărei membri au situat Alba Iulia în topul celor mai frumoase atracții turistice din țara noastră. Haideți să încercăm și noi să mai simțim emoția pe care acești oameni o trăiesc atunci când fac cunoștință cu Alba Iulia și cu istoria care a prins viață aici.

(A.N.)

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

26 Comentarii

Ceausescu 8 septembrie 2011 at 19:24

O domnita i-a iesit in cale??????? Tovarasi, asta este deviationism. In garda Cetatii sint doar soldati ( ma rog, caricaturizati oarecum) dar tovarasele imbracate in straie de epoca nu am auzit sa fie in organigrama.
Sigur domnita respectiva nu era Emanuel Dragusin?
Lasind gluma la o parte, felicitari celor care promoveaza cetatea „fara ganduri ascunse” si celor care promoveaza cetatea cu „ganduri ascunse”. (evident, daca unii fac ceva fara ganduri ascunse trebuie sa existe si antiteza)
As sugera oricui promoveaza Cetatea, incepind de la primarie si pina la bloggeri care se citesc intre ei, sa explice ca Cetatea noastra nu este castel. Este o diferenta majora intre o cetate militara si un castel cu domnite si cavaleri. Macar sa stie si turistii ce vad aici, sa nu creada ca sint niste turisti rataciti la Curtea regelui Arthur.
Trebuie sa ne educam si turistii…Daca nu am fost in stare sa ne educam „arhitectii” care au trimis verdeata si parculetele din cetate la Auschwitz, macar sa explicam coerent ce inseamna Alba Iulia. Sa nu lasam domnitele contemporane sa se creada intr-un castel marca inregistrata „barbie”..nu de alta, dar ar fi in stare.

Makavelis 8 septembrie 2011 at 19:33

Oricum Emanuel Dragusin e platit! si daca exista un Dumnezeu, o sa-l bate. tare!

gogu 8 septembrie 2011 at 19:40

Un articol fara sens. Nu stiu de ce trebuie sa ne spuneti in fiecare zi ce extraordinara este cetatea, ca noi parca am fii orbi, sau poate ne imputati ca nu suntem noi vrednici de maretele impliniri ale lui Sabau&Hava?

Cam penibil domnilor corinteni, sa ajungeti la SOMNULESCU si NEBULOASA sa va laude pe infernet!

ezio 8 septembrie 2011 at 19:53

o poveste cu investitori, parcuri industriale, locuri de munca, productie, dezvoltare economica nu aveti pentru Alba Iulia? sa va ia naiba cu domnitele si cavalerii vostri cu tot!!!

Misu 8 septembrie 2011 at 22:36

CE ARTICOL PENIBIL, MAI RAR, PARCA AR FI SCRIS DE” O ADMIRATOARE ” A LUI UDREA !

Ceausescu 8 septembrie 2011 at 22:50

este articol platit de catre Corint pentru a aparea in Unirea. Jumatate scris de o domnisoara care a venit in Alba Iulia invitata de grup Corint si a vizitat locuri pe care albaiulienii nu au voie sa le vada inca iar cealalta jumatate de eternul Emanuel Dragusin, „domnita” de la Corint

vigilante 8 septembrie 2011 at 22:56

„Sezonul turistic care tocmai se încheie a adus în orașul nostru foarte mulți turiști”..cati pana mea? Ar trebui sa vad undeva beneficiul acestei afluente de turisti care au venit sa vada..domnite (sper ca nu e vb de turism sexual). Deci fratilor au bagat turistii bani la bugetul local in fericire. Eu ma astept sa-mi dea inapoi Hava o parte din banii platiti ca impozit, sa scada pretul metrului cub de apa, a transportului in comun, a pretului de parcare. Suntem cei mai fericiti dintre pamanteni vb lui M. Preda.

daniela 9 septembrie 2011 at 8:56

super articol! ptr cei care au zis mai sus ca cetatea noastra nu e un castel, le aduc aminte ca in cetatea Alba Iulia sunt mai multe Palate! viata de la curtea de la Alba Iulia era grozava, baluri, muzica, printese … se stia de ea la vremea aceea in toata europa …ar trebui sa reinviem atmosfera aceea, pe care o gasim descrisa in cronicele vremii

Costel 9 septembrie 2011 at 8:59

Cu cine ?

gluma 9 septembrie 2011 at 9:08

@daniela
habar nu ai ce vorbesti. Iti inchipui ca pe vremea aia erau „baluri, printese.muzica” in traducere „cluburi, pitzipoance,discoteca” ….maturizeaza-te daniela…..
Si de care cronici ale vremii vorbesti? tu nu ai citit decat catalogul de la oriflame. Cand o sa citesti o „cronica a vremii” am sa imi scot palaria in fata ta.
Rau a ajuns Corintul si cu Hava, sa prosteasca pitzipoancele cu baluri si palate.

vigilante 9 septembrie 2011 at 9:25

Mall nu era pe vremea aia? Iti cumparai o armura de fite dintr-un magazin de vestimentatie sau o sabie sau arc de „firma” din magazinul sportiv, cavalerii mergeau in cluburi unde dadeau pe gat cupe cu vin de vita nobila, pitipoancele erau conduse acasa cu trasurile trase de cai parcate in parvarea Mallului.

dojo 9 septembrie 2011 at 14:35

Eu sunt unul dintre pierde-vara de bloggeri, asa cum va place unora sa ne spuneti. Traiesc de pe online (lucrez ca web designer) si am vazut destul din lumea asta. Ultimele 6 luni le-am petrecut la New York si am scris zeci de articole despre acest oras. DA, campania asta de pe ‘bloguri’ m-a facut atat de interesata de acest oras, incat voi veni acolo. Voi plati drum, voi plati mancare, deci voi aduce si niste bani, chiar daca nu stau decat o zi sau doua, ceva tot voi cheltui. Bani ce vor intra in conturi in orasul vostru.

Si voi scrie despre ce vad, voi face probabil cateva sute de poze, la cat de frumos imi pare chiar si de la departare Cetatea. Nu am avut pana acum niciodata atractie sa vin pana acolo, dar am citit atat despre cetate si am vazut atatea poze, incat TREBUIE sa va vizitez orasul.

Campaniile astea, chiar daca vi se par inutile, aduc turisti. Iar acestia fac poze, scriu recomandari, le spun si altora. Si pas cu pas veti castiga ceva mai mult din turism. Hai sa invatam sa ne bucuram de chestiile bune care se intampla. Cu orice rahaturi ce se intampla si la voi in oras, asa cum se intampla si in Timisoara, de unde sunt, pana la urma ati aranjat o zona turistica DE INVIDIAT care poate atrage tot mai multi oameni. In loc sa va bateti joc de cei care o promoveaza, asa cum pot, ar trebui sa spuneti peste tot in lume cat e de frumoasa cetatea voastra.

Da, blogerii, asa penibili cum sunt, pierzatori de vreme pe internet, au si puterea de a aduce in atentie o asemenea zona si de a face un pas spre promovare. Sa ne vedem sanatosi pe acolo in cateva saptamani.

dolfi 9 septembrie 2011 at 16:04

stimata doamna/domnisoara, din afara multe lucruri par frumoase. Lucrand in IT, banuiesc ca aveti cunostinta de principiul cutiei negre. Sa va spun cum vad eu Timisoara, doar din auzite/poze. Mi se pare un oras dezvoltat, cu multe oportunitati, joburi bine platite si un nivel de trai ridicat dar si cu o mica problema legata de o anumita minoritate.
Poate e asa poate nu. Dar cand o sa-mi permit, o sa vin sa vizitez si eu Timisoara. Sper ca e la fel de frumoasa cum mi-o amintesc din excursia de pe clasa a IV-a.

ceausescu 9 septembrie 2011 at 22:47

@dojo
este treaba ta cum iti pierzi vremea pe internet si mai ales ce prieteni iti faci. Pentru ca esti femeie poate ta incinta faptul ca unul dintre bloggeri tai, pe care probabil il cunosti, a jignit femeile in ultimul hal aici, in forumul de la Unirea si tot el a jignit niste tineri care…culmea,citeau.

este treaba voastra a bloggerilor ca va cititi intre voi si asta va face sa va credeti de succes. Tot ce ai scris in postul tau este o suma de clisee…..de fraze usor sforaitoare care culmeaza cu cuvintul „rahaturi”, expresie care probabil te onoreaza.

Nu ai incercat niciodata sa scrii ceva inteligent? Te-a rugat cineva sa intervii pe forumul asta si sa iti dai cu parerea despre ce s-a facut aici DESI NU AI FOST AICI? Ca o sa vii si o sa faci mii de poze este treaba ta si este altceva. Dar sa te apuci si sa vorbesti despre ceva ce nu ai vazut este dovada de ipocrizie

Si daca tot veni vorba, nu ai pic de talent la scris. Mi-am pierdut timpul pe blogul tau:)

Dan Ciulea 9 septembrie 2011 at 16:43

nu’i bai, ca voi prin atitudinea asta, sigur, da sigur o sa atrageti turisti!

Andrei S 9 septembrie 2011 at 22:13

Mai nenea Emanuel, cand esti cu burta plina (ca doar lucrezi pentru stapanii de la Corint), iti da mana sa promovezi astfel de kitsch-uri, asa cum sunt modificarile aduse cetatii Alba Iulia de catre stapanii tai. Eu am circulat putin prin lumea asta, fapt pentru care am tot dreptul sa imi dau cu parerea (de altfel oricine are acest drept), dar nu am vazut niciunde sa isi bata cineva joc in halul asta de o cetatea medievala. Trebuie sa fi orb sau platit de Corint sa nu observi cat de kitch-oase sunt pavajele chinezesti si ce nota discordanta fac cu cetatea medievala. Asta sa nu mai vorbesc de celelalte straturi, dovezi ale existentei legiunii romane, ale continuitatii populatiei pe aceste meleaguri etc, dovezi in care stapanii tai au avut grija sa intre cu buldozerul.
Din fericire cativa indivizi platiti de catre Corint, asa cum esti dumneata, impreuna cu niste bloggeri fomisti care s-au vazut bagati in seamna de individul care in paranoia lui se crede voivod de Alba Iulia (e vorba de Mircea Hava, asa cum banuiesc ca ti-ai dat seama) nu vor mai reusii sa pacaleasca „bastinasii„, locuitorii orasului Alba Iulia. Eu trag speranta ca la alegerile din 2012, Mircea Hava si toate mafia din Alba Iulia sa primeasca un sut in partea dorsala. Tu o sa poti sa iti vezi de blog si de bloggeri pentru ca nu cred ca o sa mai aiba cineva nevoie de serviciile tale atunci.
Apropo, poti sa imi spui cati turisti au adus in Alba Iulia prietenii tai boggerii?? Iti spune ceva faptul ca din datele statistice de primele 6 luni ale acestui an (date pe care chiar te rog sa le consulti), Alba Iulia este pe ultimul loc in Regiunea Centru dintre toate resedintele de judet ca numar de turisti ? Dar nu va doar capul pe voi, ati sifonat de la primaria Alba Iulia (asta pe langa cele 76 milioane de euro pentru reabilitarea cetatii) inca 1,9 milioane pe un contract de promovare a cetatii. Pai ce promovarea lu` peste ati facut, mai nea Emanuele? din moment ce suntem codasi? Ati momit cativa bloggeri sa va scrie la preturi de nimic sau pe moca, iar malaiul mare l-au sutit stapanii tai.

viaRomania 9 septembrie 2011 at 22:42

Am citit de doua ori articolul si tot nu inteleg de unde atatea contre?

a 10 septembrie 2011 at 2:50

Din neputinta de a te bucura cand cineva lauda orasul tau chiar daca e meritul adverasarilor politici. Asta-i varianta light. Cealalta varianta: inculti, toparlani cu ifose de mari domni umblati in toata lumea… si as putea continua, dar nu merita decat ignore! Lasa-i sa latre!

ceausescu 9 septembrie 2011 at 22:49

incearca sa il si termni

ceausescu 9 septembrie 2011 at 22:57

am vazut filmuletul.
Dragut, te izbeste uneori in fata kitchul pavajelor chinezesti si turcesti, te apuca regretul atunci cind in fundal se vad castanii care nu mai sint.
In rest, caii, soldatii si terasele sint interesanti/interesante

gdo 10 septembrie 2011 at 9:55

Ma bucur ca ti-a placut filmuletul sper ca si alti care l-au vizionat sa aiba aceeasi parere….filmuletul prezinta strict cetatea asa cum e ea.. cu bune si rele.. cu lucruri superbe sau lucruri care poate nu sunt tocmai ce si-ar dori cetateanul/turistul….. oricum citind comentariile se pare ca lumea se contreaza foarte tare aicea…

Andrei S 9 septembrie 2011 at 23:36

Cine e A.N.? Au angajat Corintul un nou pupincurist? Parca Emanuel Dragusin facea serviciul asta.

TR 10 septembrie 2011 at 16:28

La cati bani au Hava si Sabaii pot sa isi angajeze sute de pupincuristi, bloggeri etc.

aleluia 10 septembrie 2011 at 17:15

nu numai ca pot sa isi angajeze,,,,dar si-au si angajat. Culmea ca acestor slujbasi nu le tremura obrazul de rusine…..

andrada 10 septembrie 2011 at 19:35

Se vede treaba ca romanul nu stie altceva decat sa improaste in stanga si in dreapta. S-a facut ceva, poate se putea mai bine, dar e ceva. Cetatea asta trebuia pusa in valoare si s-a facut, tarziu, dar s-a facut.

aleluia 10 septembrie 2011 at 19:38

ce ziceam eu…..ca si-au angajat forumisti:)