PNL Alba nu a luat încă nicio decizie în cazul lui Nicolae Sântimbrean
În plin scandal public izbucnit în urma informațiilor publicate în presă despre Nicolae Sântimbrean în urmă cu circa o lună, organizația Partidul Național Liberal Alba anunța la 12 februarie că situația colegului lor va fi analizată “în proxima ședință a Biroul Permanent Teritorial al PNL Alba”.
După ce apele s-au liniștit însă, liberalii au dorit să treacă prin acest scandal ca și gâsca prin apă, fără să se ude sau murdărească în ochii opiniei publice. Astfel că au dat uitată povestea colegului lor, după ce acesta a fost respins la concursul pentru ocuparea functiei de director executiv la OIR POS DRU Regiunea Centru, cu sediul la Alba Iulia.
O lună mai târziu poziția PNL Alba în ceea ce privește scandalul Sântimbreanu este încă în aceeași fază de analiză.
“Având în vedere solicitarea dvs de informații si tinand cont de aspectele semnalate de presa va informam ca Biroul Permanent Teritorial al PNL Alba a discutat cazul semnalat de mass media. Deoarece la intalnirea respectiva nu a participat si domnul Sintimbrean, dar nici alti membri ai conducerii PNL Alba, in respectivul caz nu a fost luata nicio decizie. Aspectele semnalate urmeaza a fi reanalizate, in prezenta d-lui Sintimbrean, care va putea aduce, daca va fi cazul, argumente in apararea sa. In momentul in care PNL Alba va lua o decizie in acest caz, va vom informa cu promptitudine”, se arată în răspunsul PNL Alba.
Vă reamintim că scandalul Nicolae Sântimbrean, membru al PNL Alba și vicepreședinte TNL la nivel național, a izbucnit în urma dezvălurilor și documentelor publicate în ziarul “Unirea” despre trecutul fostului polițist. Susținut de partid, Sântimbrean era atunci unicul candidat la conducerea OIR POS DRU Regiunea Centru, o instituție de nivel regional foarte importantă. A picat însă concursul obținând nota 1,99, iar povestea a început să fie dată uitării, fără ca nimeni să mai explice ceva, fără ca nimeni să își mai asume ceva, fără să înțelegem totuși cum sunt promovați oamenii valoroși din PNL în funcții importante de conducere, așa cum ni s-a subliniat în repetate rânduri că se face la PNL.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România
26 iulie 1921 | A intrat în vigoare Tratatul de la Trianon prin care se recunoaște pe plan internațional unirea Transilvaniei, Banatului, Crișanei și Maramureșului cu România Tratatul de la Trianon a fost semnat la data de 4 iunie 1920 între Puterile Aliate învingătoare în Primul Război Mondial și Ungaria, în calitate de stat succesor […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)