Pe piramida din Piaţa Cetăţii ar putea fi inscripţionat numele proiectantului, beneficiarului şi constructorului Cetăţii Alba Carolina

Paul Voicu - Primar 2020

Piramida Piata Cetatii11În Piaţa Cetăţii din Alba Iulia a fost construită o piramidă din piatră, amplasată între Monumentul – Clopot şi Sala Unirii, faţă în faţă cu cafeneaua Carolina. Pe surse am aflat că astăzi, în Comisia de urbanism a consiliului local se va stabili dacă pe acea sculptură din arta egipteană va fi inscripţionat numele constructorului Cetăţii proaspăt reabilitate, a beneficiarului şi a proiectantului.

Propunerea arhitectului Lăncrăjan Franchini Gheorghe este mai exact ca pe latura de nord a piramidei să fie inscripţionat numele constructorului, beneficiarului şi a arhitectului care au realizat Latura de Nord a Cetăţii Alba Carolina, şi aşa mai departe. Propunerea poate fi modificată, iar sursa noastră a fost confirmată de reprezentanţi ai Primăriei Alba Iulia

ELIT

Neoficial am aflat că peste piramidă vor fi puse plăcuţe de sticlă, iar pe acestea vor fi trecute numele antreprenorilor şi a societăţilor comerciale care au contribuit la procesul de reabilitare a Cetăţii Alba Carolina, precum şi a beneficiarului, adică Primăria Alba Iulia.

Mihail David - 2020

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

25 Comentarii

olah 27 martie 2014 at 11:48

prostu nu-i prost destul daca nu e si fudul…..

HH 28 martie 2014 at 9:37

ACEASTA INITIATIVA DEPASESTE ORICE LIMITA A BUNULUI SIMT, ORICE URMA DE DECENTA !
VREI SA SE CUNOASCA NUMELE CELOR CARE AU RENOVAT ( NU RESTAURAT) CETATEA TRECEI PE UN ZID, UNDEVA INTR-O ZONA A ACESTEIA DAR, SA FIE TRECUTI PE O PIRAMIDA IN CENTRUL UNEI PIETE ESTE SUPRA REALIST O MITOCANIE ORDINARA !
CINE A AVUT IDEEA AMPLASARII UNEI PIRAMIDE EGIPTENE CEL CARE A „GANDIT ” SI CETATEA AUSTRIACA ! CULMEA RIDICOLULUI !

HH 28 martie 2014 at 9:45

SPER CA TOTI CAINII CARE TREC PE LANGA SA O ” MARCHEZE” ! RIDICOL.

w1 27 martie 2014 at 12:01

Ce treaba are piramida cu Cetatea din Alba Iulia ? Pe cand si o statuie a lui Budha in Piata Cetatii ? Nu de alta dar sa se intregeasca seria de kitschuri pentru dobitoci…

VM 27 martie 2014 at 12:17

trecand peste estetica si alte probleme oraganizatorice, cand am vazut poza cu piramida mi-am adus aminte ca pe o carte de „Statica Constructiilor” (explicatie scurta: introducere in principiile care guverneaza comportarea structuriilor sub actiunea fortellor exterioare) era scris un citat:

„Timpului ii este frica doar de piramide”

A.B. 27 martie 2014 at 12:23

Vrem un Turn Eiffel si o Lady Liberty pentru a completa lista de „ornamente” de prost gust din CETATEA MEDIEVALA! Si cat despre Piramida, cred ca au vrut sa fie in ton cu Templul Grotesc a lui Tutankamon din capatul Bulevardului Transilvania.

Besnik 27 martie 2014 at 13:03

Sincer, ce treaba are o piramida cu cetatea ? Nici macar nu se integreaza in decor. Sunt epoci diferite si nici macar culturi apropiate. Cat despre inscriptionatul numelui, mi se pare ca deja se creeaza un cult al personalitatii. Mai degraba rusine pentru aruncarea banului public pe fereastra.

vivendus? 27 martie 2014 at 13:43

BUNA ZIUA

SI-NAUNTRU CINE-I?

giratoriu-n purgatoriu 27 martie 2014 at 13:49

inauntru poate intra radu lancrajan franchini..ca in sensul giratoriu de la turda a intrat deja cu masina

PERSONNE 27 martie 2014 at 15:24

=))
prea tare

Dentina 28 martie 2014 at 8:25

Vaii ce am mai ras e cea mai tare faza..Buna si-nauntru ce este sau cine-i asta e cea mai tare VA FI HIT…

alice 27 martie 2014 at 14:30

e vorba de ocultism..piramida nu e intamplatoare

dariana 27 martie 2014 at 14:32

cetatea cu care ne mandrim atat de mult a devenit un ,,chici,, ca sa nu zic c….. Pacat!! Statuietele sunt chiar frumoase, dar acum deja parca e marfa chinezeasca. Se arunca cu banii si se vede ca astia…care lucreaza la acest proiect nu au nimic de facut cu istoria si cultura. acum avem o adunatura de marfuri… talcioc!!!

PERSONNE 27 martie 2014 at 15:28

Cum plm sa corcești aerul istoric cu piramida asta? Ca sa îl mai imbogățim pe Lăncrănjan ? E pe pile sau cum ? Iar ???

Daca ar fi existat Dumnezeu, pe unii, cred ca i-ar fi fulgerat stând în picioare!

seriosu 27 martie 2014 at 16:11

Domnule Dragos, articolul despre sponsorul Popa de la spital de ce nu poate fi comentat? Voiam sa le spun doar ca sponsori au, doctori ba.

Alexander. 27 martie 2014 at 19:28

aceasta piramida amplasata strategic simbolizeaza faptul ca Dan Sabau ( presedintele Sc. Corint Grup,proprietarul Hotelului Medieval 5*,mason de rang inalt) este pur si simplu proprietarul acestei cetati…totul se rezuma la masonerie si la Grupul Rotary

Cosmin 30 martie 2014 at 22:48

Piramida aia e masonica.Asta e clar.Iar Sabau sa ne lase in pace…ce proprietar???Cetatea e a noastra,a albaiulienilor.Pacat ca primaria se asociaza cu astfel de specimene…ca aia e pana la urma..ocultism si satanism,oameni fara Dumnezeu.Referendum pentru DEMOLAREA piramidei…mai bine puneau o CRUCE imensa,zic eu.

Status-Quo 27 martie 2014 at 20:04

Piramida avem faraoni ne mai lipsesc 🙂

Frumos ”monument”! Brancusi ar muri de invidie daca l-ar vedea. Poate trebuia scris pe el: in onoarea marilor producatori locali de kitsch-uri.

Costel* 28 martie 2014 at 8:44

Piramida se pare ca va fi locul de veci pentru Principele Hava si Groful Szabou !

Maxim 27 martie 2014 at 20:36

Totusi eu cred k faraoni avem de mult, piramida mai lipsea.

unu 27 martie 2014 at 21:31

Minunat in varful piramidei faraonul Lancranjan in strampi cu pojartiere.Pe ce arunca si mustaciosii banii.

Vladi 28 martie 2014 at 1:36

@Alexander, oare te simti bine ?! Nu stiu ce frustari ai contra actelor filantropice derulate de Rotary si nici nu-mi pasa. Insa esti total deplasat si neinformat.
In rest, niste nesimtiti daca-si doresc numele imortalizat 🙂

rococo 28 martie 2014 at 13:50

MAI LIPSESTE CEVA ! In Alba iulia, trebuie neaparat ridicat un monument imens, de cateva zeci sau sute de metri, care sa aiba forma unei PAVELE si care sa aiba semnatura tuturor care s-au imbogatit de pe urma figurii !

ELLE 29 martie 2014 at 21:08

WTF?? no comment.

FBI 29 martie 2014 at 21:39

Eu consider ca ar trebui sa existe o comisie de evaluare a interventiilor in siturile istorice, care sa intervina in astfel de cazuri !! Piramida aceea ar trebui demolata, iar autorii acestei grandomanii amendati pe masura – fiindca, prin acest gest specific cocalarilor, au f**ut cultura + fonduri Europene !