Ziarul Unirea

PDL contestă sondajul USL în Alba

Democrat-liberalii din Alba au contestat sondajul prezentat recent de USL potrivit căruia reprezentanţii PNL, PSD şi PC vor câştiga în 2012 toate funcţiile în conducerea administrativă a judeţului şi a capitalei de judeţ. „Unul dintre fruntaşii PNL zurgălăieşte de zor că în Alba liberalii au depăşit 34% în audienţele electoratului şi scoate pe tavă o listă lungă de liberali, despre care afirmă că sunt iubiţi de public. De cei mai mulţi nu a auzit nimeni… dar campania electorală e pregătită de pe acum, nu?! Toată lumea cunoaşte că sondajele de opinie, cerute de un partid sau altul, fac parte din alfabetul manipulării publicului alegător. Liberalii cred că prin agitarea masei de pensionari, a militarilor şi taximetriştilor din Alba Iulia, prin crearea de false probleme – vezi taxa de acces în perimetrul Cetăţii, câştigă electoral. Pentru actuala conducere a judeţului şi municipiului Alba Iulia vorbesc de la sine rezultatele remarcabile obţinute în reconstrucţia infrastructurii rutiere, de apă şi canal, precum şi accesarea de zeci de milioane de euro pentru acoperirea acestor cheltuieli. Vorbesc faptele, nu gargara politică şi populistă a opoziţiei. Cât despre PSD, acesta aproape a dispărut din peisajul politic al judeţului”, a declarat secretarul general al PDL Alba Alexandru Pereş, la finalul săptămânii trecute. „Dacă cu astfel de oameni precum cei prezentaţi în sondaj se prezintă USL la viitoarele alegeri înseamnă că PDL este condamnat să conducă judeţul şi municipiul încă patru ani”, a mai adăugat Pereş. Acesta a spus că următoarea mişcare a PNL este o campanie de denigrare a directorilor democrat-liberali ai mai mult instituţii din judeţ. „În laboratoarele PNL se pregăteşte în perioada următoare o campanie de denigrare a anumitor directori pe care îi avem la conducerea unor instituţii din judeţ, pentru a demonstra că PDL are deficienţe din punct de vedere al funcţiei publice”, a mai spus secretarul general al PDL Alba. (I.P.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DSVSA Alba: Se SUSPENDĂ activitățile comerciale cu păsări vii, prin mijlocitori, pentru o perioadă de 30 de zile, pe întreg teritoriul național

În vederea prevenirii răspândirii virusului influenței aviare la păsările domestice, pe teritoriul național, Centrul Național de Combatere a Bolilor a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Taranu Nyk 21 februarie 2011 at 9:01

Si de Partidul Poporului voi ati uitat si saracii nici nu concep ca PP SA NU OCUPE MACAR LOCUL DOI in judetul Alba. Jos chiaburii imbogatiti si hai Dan Diaconescu ca nu mai tine cu astia !

HH 21 februarie 2011 at 9:48

DE CE NU CONTESTA PD-L SI CALENDARUL GREGORIAN, STAREA VREMII SI MERSUL TRENURILOR !??
CAT DESPRE PRIMARII CARE „FAC TREABA „ESTE VORBA DESPRE REPARTIZAREA PREFERENTIALA A BANILOR PUBLICI SI MAI MULT LICITATIILE PENTRU EXECUTIA LUCRARILOR LE CASTIGA TOT FIRMELE LOR ( VEZI ELIS LA ALBA IULIA + DIFERIT SRL FIRMA DE CASA A PRIMARIEI CLUJ, CARE LUCREAZA TOT CU MATERIALELE ELIS SI ESTE TOT PORTOCALIE ) !!

vigilante 21 februarie 2011 at 10:25

PP partidul prostilor

alexandru 21 februarie 2011 at 10:51

ideea e ca pdl alba a devenit o organizatie atat de mafiota( aud mai nou ce fac directorii lor in scoli, cum impart normele, cum pastreaza ore pe care apoi apar tot felul de fetite cu parinti in partid), tot ce misca in judet e cu comision pdl-ist, vor fi primele alegeri cand hava si co. vor avea probleme serioase la urne si asta doar din cauza crizei economice si nu a destepatrii publicului larg.toate institutiile publice mustesc de lingai pdlisti, am vazut un tanar ( timis) numit chiar director la dsp desi nu a facut nimic la viata lui ca sa merite acel loc, am vazut razbunari politice la spitalul judetean, oamnei inlaturati pt ca erau din gasca potor.gasca pdl-ista ne priveste de sus din limuzine, sau de la geamurile termopan a institutiilor publice.serviciile de apa si canalizare au ajuns sa aiba preturi imposibile in judetul alba, apa ctta e o regie care grohaie sub greutatea directorilor si a afacerilor de partid.sper sincer ca la alegerile urmatoare acesti indivizi macar sa nu mai aiba consiliile de partea lor, aceste mese tacute de votanti si aplaudaci de partid.da domnule figurant in politica romaneasca-peres, incepem sa fim nemultumiti de prestatia voastra,si dumneata in calitate de parlamentar ai tinut prin votul tau un guvern total incompetent care a ascuns o criza economica sub pres, si apoi a inceput masuri haotice de combatere a ei.rezultatele remarcabile de care vb inca nu se vad, dar oricum ele vor fi( atunci cand se vor termina lucrariile n.a.)rodul sumelor pe care le-ati alocat doar prietenilor de partid.ca dovada ca peres e politician care ne i-a drept fraieri: aduce in discutie reconstructia infrastructurii de apa si canalizare desi lucrarile inca nu au unceput, chiar unele aflandu-se in faza de licitare.domnule peres vorbeste mai bine in indicatori, si iti dau eu exemplu de unul: rata somajului in judet, gradul de refacere a infrastructurii?!, pib per judet,gradul de impartire a banului public doar catre pdl.lacomia voastra( imi aduce aminte de lacomialui nastase din 2004) va va aduce sfarsitul.

rosca 21 februarie 2011 at 11:14

pdl va avea soarta PNTC. Adica nu prea vom mai auzi de ei.
Cum poti sa crezi ca daca ai facut strazi, canale si ai bagat apa si doar pt asta oamenii vor vota ca si pina acum ? Dar oare nu baga nimeni in seama ca oamenii nu mai au ce minca, nu mai au servici, li s’au impozitat pensiile , li s’au redus salariile, nu i’si mai pot plati pretul exagerat al apei – care totusi in judetul asta vine gratuit de la Dumnezeu.. nu mai pot plati gunoiul pe baza caruia unii cumpara masini de epoca si motociclete de lux ?
Un singur lucru s’a facut corect, adica se ajusteaza pensiile speciale, care pe drept nu sunt meritate la un cuantum asa de mare, fata de restul populatiei !
Sa nu fie prea tirziu, cind veti baga de seama ca toate astea sunt adevarate ! De fapt…..e cam tarziu !!!!!

costelus2011 21 februarie 2011 at 12:09

cu parere de regret va informez ca hava, peres,dobra si olar au disparut deplin si definitiv din spatiul public doar dumitrl mai apare foarte firav pe la targurile de animale ;……..se apropie sfarsitul acestei epoci negre si disparitia voastra in anul de gratie 2012. dumnezeu sa ne ajute …ca borduri oricum se mai gasesc….

NECUNOSCUT 21 februarie 2011 at 13:08

D-le Peres chiar nu va dati seama ca populatia judetului nu vrea nici sa mai auda de culoarea portocalie si mai ales de numele vostru acela de pdl, ce a-ti facut ceva bun pentru populatia judetului ca sa va mai sustina dati-mi un argument si promit sa va votez cu toate ca din 2004 de cind sunteti la putere nu v-am votat nicidata. Apropo, Alexandre cum e cu pd-lul te-ai lamurit si tu de ei s-au esti cumva platit pentru a face comentarii.

alexandru 21 februarie 2011 at 14:06

salut, eu fac comentarii la subiect.daca critic pdl nu e bine, daca le laud unele actiuni sunt portocaliu.mai fac odata precizarea: sunt doar un cetatean care isi spune parerea obiectiva pe un forum.nimic mai mult.chiar azi am comentarii negative la acest subiect dar si la atanasiu cu opinia lui.eu militez pentru o clasa politica complet noua.acesta e un vis de al meu. si cum visele nu se implinesc decat in basme raman cu comentariile pe la forumuri.ma bucur ca forumistii auobservat pretul astronomic al apei potabile, un subiect care a trecut neobservat in presa locala, apa ctta e o masina de facut bani pt partid si ar trebui sa fim mai incisivi a lua atitudine legat de acest aspect.cat legat de peres, e un personaj convenabil pt hava et co, un individ usor de manipulat , si de aceea e eternul candidat la parlamentare.

alexandru 21 februarie 2011 at 14:26

nu am nimic in comun cu politicienii locali.daca spun ceva pro pdl sunt considerat portocaliu, daca ii critic sunt platit.sunt doar opiniile unui cetatean fara implicatii politice.incerc sa fiu obiectiv.

costelus2011 21 februarie 2011 at 15:42

luatii pe cei care conduc la nivel judetean partidul 0.Tv si vedeti ca sunt cei care nu au incaput nicaieri……* amu pe dansii*….. ca sunt noi… si probabil ne bagati in rahat pana acum……

Da! 21 februarie 2011 at 16:46

……cati parlamentari,,,lpd mai sunt …in alba ….cine poate se salveaza… corabia ia apa…lpd= iobagi1

NECUNOSCUT 21 februarie 2011 at 19:26

Vezi Alexandru ca incet incet esti convins de spusele mele nici eu nu am facut politica dar acesti portocalii au facut atit de multe abuzuri incit in viata mea nu am sa mai pomenesc vreo data de culoarea portocalie daca as avea putere as scoate aceasta culoare si din componenta curcubeului. O seara buna va doresc.

vigilante 21 februarie 2011 at 19:52

Alexandru are dreptate..si eu sunt apolitic dar apreciez ceea ce se face (cand se face), si eu am sesizat chestunea pensiilor nesimtite, nepotismul de la nivelul institutiilor locale si promovarea in functii pe linie de partid. Cu toate astea daca maine ar fi alegeri nu m-as intoarce la promisiunile fara acoperire ale opozitiei pt ca au solutii concrete si e evident prin declaratiile liderilor lor ca fac opozitie de dragul opozitiei fara sa le pese cu adevarat de cetatenii acestei tari. E trist dar nu exista clasa politica in Romania..doar demagogie, nepotism, coruptie, lipsa de orizont si multa naivitate din partea alegatorilor. Nu e de mirare ca pleca tinerii din tara in continuare desi criza a redus drastic locurile de munca si in Europa de Vest.

blajinul 21 februarie 2011 at 20:13

In sfarsit un forum extraordinar de la ,, subiect,, . felicitari tuturor ca au scris !!! pe bune a fost o placere sa citesc discutiile de la cap la coada !!!

Tudor 21 februarie 2011 at 20:28

referitor la ce spune d. senator cu campania de denigrare a directorilor aceasta a incepur cu d.na Morariu prin articole de genul respingerii proiectelor la OJPDRP. Un tim f ofensat este Adrian Turus, caruia imi permit sa-i raspund cu urmatorul comentariu. „Draga tot rau intentionat esti. Dumneata confunzi comodatul cu concesiunea, In ghid scrie doar de concesiune sau inchiriere si nu de comodat. Vezi de ce nu e bun proiectul. Te discreditezi prin neinformare si necunoastrere de termeni. Vezi de ce ti-a zis d-na Carmen sa gasesti un consultant agreat pentru ca acela stie bine ghidul. Nu la- recomandat pentru ea , cu pentru tine. daca consultantul nu face un proiect eligibil, tu pierzi si ai pierdut. Abordeaza inchirierea sau concesiunea si nu o sa iaba numeni nimic cu tine. Asa ca uite ca stiu cum e cu ghidul si de aceea comentez”.