(P) Mugurel Sârbu, primarul Sebeşului acţionat în instanţă de radiourile locale!

Mircea Trifu - Primar Alba Iulia

    De curând, într-o conferinţă de presă, însuşi noul decan al Baroului Alba, prestigiosul avocat Ioan Rus, a declarat că jurnalistul albaiulian Florin Soare a câştigat procesul ce-i fusese intentat de către primarul Sebeşului, Mugurel Sârbu. De fapt, de-a lungul timpului, toate demersurile pe care Mugurel Sâbu le-a întreprins împotriva presei (pe căi mai mult sau mai puţin legale), au fost sortite eşecului. În acest context, devine cât se poate de clar că instanţele cărora li s-a adresat, imparţiale şi în respect faţă de lege, au avut argumente întemeiate pentru a nu-i da câştig de cauză. Lucru demn de apreciat, pentru care Justiţia merită respectul nostru şi o evaluare pozitivă din partea forurilor internaţionale juridice, precum şi a celor de apărare a libertăţilor cetăţeneşti, printre care libertatea de exprimare şi libertatea cuvântului. Pentru democraţia românească acestea sunt mari câştiguri!
Dar, în pofida eşecurilor sale repetate înregistrate până acum, Mugurel Sârbu continuă presiunile. Cea mai recentă „iniţiativă” în acest sens din partea primarului Sebeşului este, după cum ni s-a confirmat din surse oficiale, o acţiune civilă îndreptată împotriva cotidianului „Unirea” şi a ziaristului Ioan Hănţulescu, pentru nişte presupuse „articole cu caracter calomnios şi insultător”. Fireşte că şi în acest caz, ca şi în altele similare, instanţa de judecată e suverană, ea fiind aceea care va decide de care parte este dreptatea. Aşadar, nu dorim să anticipăm nicicum rezultatul final, chiar dacă ştim că argumentele profesioniştilor de la „Unirea” se înscriu printre cele permise legal, moral şi deontologic. De asemenea, nu dorim să anticipăm nici rezultatul unui alte demers în instanţă, chiar dacă, de asemenea, este foarte bine justificat şi argumentat. Este vorba despre plângerea penală pe care noi (Radio Star şi Radio Orion, din Sebeş- n.red.) am înaintat-o Parchetului de pe lângă Judecătoria Sebeş în data de 16 februaie 2012 (vezi facsimilul). O plângere penală îndreptată împotriva primarului Mugurel Sârbu care, după părerea noastră, a săvârşit mai multe infracţiuni ce intră sub incidenţa Codului Penal. Nu intrăm, deocamdată, în detalii cu privire la motivele ce stau la baza acestei acţiuni, dar printre ele se află atitudinea discriminatorie şi abuzivă de îngrădire a libertăţii presei, faţă de jurnaliştii noştri, încercarea de condiţionare (şantajare?) a posturilor noastre radio prin contracte de publicitate restrictive etic şi profesional, respectiv încercarea de a ne impune o atitudine favorabilă faţă de dânsul sau cel puţin de a ne cenzura materialele de factură critică. Posturilor noastre radio li s-a îngrădit în mod sistematic accesul la informaţiile de interes public, deşi acesta este garantat de Legea nr.544/2001 pentru orice cetăţean, deci cu atât mai mult pentru reprezentanţii presei!  Toate acestea în timp ce noi, în nenumărate rânduri, l-am invitat pe domnul primar să ne onoreze cu prezenţa în studio. Am reînnoit această invitaţie aproape zilnic, pentru a-i da posibilitatea de a răspunde la întrebările pe care cetăţenii doreau să le transmită administraţiei locale prin intermediul nostru, dar am fost categoric refuzaţi, ceea ce ne-a determinat să le facem publice, prin intermediul presei scrise.
În aceste condiţii, activitatea editorială şi economică a posturilor noastre radio a fost grav prejudiciată, s-a alimentat un climat de concurenţă neloială între mediile de informare în masă, libertăţile cetăţeneşti şi profesionale ale redactorilor şi reporterilor noştri au fost încălcate, şi chiar au fost cauzate prejudicii de imagine acestora, atât personale cât şi profesionale, ţintind intimidarea şi decredibilizarea noastră în faţa publicului.

Biroul de Investigaţii Radio Orion

Pro România - Ține cu ALBA
ELIT

PMP - Alegeri Locale 2020
USR-Plus - Oameni ca tine schimbă Alba în bine

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Must de Jidvei

13 Comentarii

dragu 18 februarie 2012 at 20:40

hantulescu …sluga de serviciu la unirea ,un servitor de interese …adica i se servesc subiecte …

iulian 19 februarie 2012 at 1:32

staţi liniştiţi!

hantulescu 20 februarie 2012 at 3:00

Baaaai, frate! Care-i legatura cu mine? Ce ai tu la ranza impotriva mea? Crezi ca nu-mi fac datoria? Vino in locul meu, ca aici e ca la fotbal: toti se pricep… de pe margine! Servit(or) e tac’tu, dragule. Si sa te tragi de bretele cu aia de seama ta, care isi fac documentarea pe net, din buletinul de stiri al politiei si din comunicatele institutiilor si ale partidelor.

corfu 19 februarie 2012 at 8:11

E’ tare Primarul asta al vostru din Alba
Nici Traian Basescu nu ne scoate afara (cat il iubeste pe D-ul Voiculescu) … si totusi este Presedintele tarii !
E’ „BAZAT” primarul vostru , adevarat MOGULAS
Am sa urmaresc subiectul…de curiozitate sa vad daca scapa (sau daca nu ) de „LEGIUITOR”

DAKO 19 februarie 2012 at 8:28

???????????
La noi daca un politician scotea un jurnalist „afara” ….functiona FAMILIA jurnalistilor
La voi ce sa intamplat ???
Primare , imi permit sa-ti dau in sfat : Sa nu mai faci asa ceva , NUMAI TU ai de pierdut
Nu stiu cine te consiliaza asa prost dar in jurul nostru mai sunt si „jucatori”la DOUA capete. Ochii deschisi in jurul tau

Frat 19 februarie 2012 at 8:38

Eu (personal) il credeam mai destept pe Mugurel
Cum sa scoti din Primarie (din spatiul public) jurnalistii (sau orice cetatean) ???
Mare este gradina Ta Doamne !
In cazul acesta au procedat corect si legal cei de la radio , doar sunt cetateni ai Sebesului
Chiar nu inteleg acest gest (si repetat !!!)

Viorel 19 februarie 2012 at 8:53

Corect Frat
Acum sa ne asteptam ca daca unui Primar sau oricine detine o functie publica nu ii place de ochii cuiva are acest DREPT ????
Daca nu au tulburat linistea publica ce a avut ???
Chiar atat de mult risca ??? Si de ce ??? Chiar , nici eu nu il inteleg de ce „sa legat la cap daca nu la durut”
Ar fi trebuit sa stie ca LEGEA este ACEESI pt TOTI , mai mult el care trebuie de multe ori sa o puna in aplicare ?
Sa intelegem ca aplica LEGEA dupa bunul dumnealui plac ?
Un gest de onoare ar fi fost, sa-ti fi cerut public scuze d-le Primar Mugurel Sarbu (nu ar fi nici o rusine , orice om mai greseste,nu este nimeni perfect,nici macar d-voastra d-le Primar)

Viorel 19 februarie 2012 at 14:45

Daca a fost si Prefect , atunci cu atat mai mult nu trebuia sa faca un asemenea gest (gesturi), sa scoata afara din conferinta de presa ,dintr-un spatiu public jurnalistii !!!.
D-le Primar de Alba , colegii de acolo au procedat corect ca sau adresat justitiei , d-voastra ati gresit iar sfatul meu este sa va cereti scuze acestori oameni , nu numai ca sunt jurnalisti dar am inteles ca sunt concetatenii d-voastra
Totusi ultimul meu sfat esste urmatorul : cineva ,cred ca va sfatuieste prost sau are interes sa intrati in asemenea scandal(de neconceput totusi)
In jurul nostru (si al d-voastra sigur) sunt multi oameni cu 2 (DOUA) FETE. Identificatii si va va fi mult mai bine

Costel* 19 februarie 2012 at 15:56

Doresc domnului Mugurel fost PSD-ist de baza si bun PDL-ist acum, vorba Dumitrelu-lui multe „sucesuri” in procesul cu ziarul Unirea. Ma gandesc ca avocatul va fi un PSD-ist sau un PNL-ist de vaza. Vorba domnului av. Campeanu … cand iti iei avocat trebuie sa ai o buna … „orientare politica” …

boxi 19 februarie 2012 at 19:22

Comportamen DICTATORIAL are Primarul asta Gainat Sarbu
Ba , nu esti la grjdurile tale de gaini de la Pian

tracu 20 februarie 2012 at 17:56

Este incalificabil ce a facut aceasta caricatura de Primar Sarbu Mugurel
Atata timp cat este platit (primarul) din bani publici si isi desfasoara activitatea in spatiul public , nu are nici o scuza , in schimb are OBLIGATIA sa raspunda in fata jurnalistilor si al cetatenilor , ca de aceea il platim si nu la OBLIGAT nimeni sa fie functionar public
Culmea tupeului este ca se lauda ca : nu-i face nimeni nimic ca are „pile sus puse”…
Asteptam cu interes ANCHETA , acheta de care sunt interesate tot mai multe organizatii de jurnalisti atat interne cat si externe

Gogu 20 februarie 2012 at 18:02

Asa este tracule .
Galbenel Mugurel Sarbu se lauda cu relatiile speciale pe care le are cu Adrian Nastase si cu George Maior (seful SRI) , dar eu nu il cred . Cred ca minte ca de obicei, ca nu degeaba porecla lui este PINOCHIO

Gogu 20 februarie 2012 at 18:35

Primarul asta al vostru chiar are tupeu
Cred ca ar tebui sa se „controleze” la …