Ne-a părăsit un intelectual autentic
S-a stins un om şi odată cu el o generaţie de intelectuali autentici, care a lăsat urmă pe pământ într-un mod remarcabil.
Născut la Sebeş, dr.Radu Cărpinişianu şi-a aşezat povestea vieţii în vârstele oraşului său, cu un ataşament exemplar în profesie şi activităţi ştiinţifice sau literare, primele preocupări pe tărâm cultural-spiritual manifestându-se încă din adolescenţă.
A fost preşedintele Societăţii culturale ” Octavian Goga ” din Sebeş (1938-1942), în 1944-1946 preşedinte al Frăţiei Ortodoxe Române Studenţeşti (FORS) de la Sibiu şi Cluj, între 1980-90 preşedinte al Cercului de ştiinţe medicale Sebeş, din 1992 preşedinte fondator al Fundaţiei Culturale „Lucian Blaga” Sebeş dar şi membru al Comitetului Societăţii Române de Istorie a Medicinii, al Societăţii de Istoria Farmaciei şi al Comitetului de Istoria şi Filosofia Ştiinţelor, pedinte de Academia Română.
Crescut şi format într-o familie de elită a vechiului burg, cu rădăcini genealogice (pe linie maternă) în acelaşi arbore din care s-a ivit în lumină gânditorul din Lancrăm, dr.Radu Cărpinişianu lasă în urmă rezultatele unei munci asidue în profesie dar şi de cercetare sau de implicare în restituiri istorico-literare ale Sebeşului şi ale ilustrului cărturar Lucian Blaga: peste 130 de titluri de lucrări ştiinţifice, trei cărţi de specialitate (Natura izvor de sănătate, Sănătate şi longevitate prin gimnastică, 2 ed.), lucrări de memorialistică şi câteva titluri care adună preocupări bio-bibliografice Lucian Blaga şi, mai ales, un interes susţinut de donaţii importante pentru Casa memorială a acestuia.
A fost mentor profesional şi spiritual pentru multe generaţii, model de viaţă morală, de modestia care înnobilează spiritele înalte, de decenţă şi muncă susţinută în folosul semenilor.
Şi dacă prima şcoală românească din Sebeşul săsesc poartă numele ilustrului său părinte, Silviu Cărpinişianu, poate că într-un mâine, nu foarte îndepărtat, vom regăsi amintirea domnului doctor Radu Cărpinişianu şi pe o stradă din acest oraş, care să-i poarte numele.
Dumnezeu să-l ierte şi să-i aşeze sufletul generos în lumina îngerilor !
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)