Mircea Hava va pleca din Alba Iulia când vine Victor Ponta: ”Cred că vrea să se urce pe Statuia lui Mihai Viteazul”

Mircea Hava nu se va întâlni în 12 septembrie, la Alba Iulia, cu Victor Ponta deoarece va fi plecat din oraș. De altfel, edilul nu s-a arătat interesat de Congresul național PSD, fiind în continuare convins că Alba va fi și de această dată imbatabilă, iar candidatul Dreptei se va instala din toamnă, la Cotroceni.

Întrebat dacă Ponta va fi huiduit în Alba, unde se află un puternic fief ACL-ist, Hava crede că este posibil și nu a ratat ocazia să-i ironizeze sloganul de la alegerile europarlamentare: ”Cred că vrea să se urce pe Statuia lui Mihai Viteazul”.

ELIT

”Nu manifest dezaprobarea ducându-mă să fluier un om care a venit să vorbească. Poate îl vor huidui. În 12 nu e nicio sărbătoare, nu o să fiu aici. Am înțeles că vrea să-și facă lansarea din Sala Unirii, cred că vrea să se urce pe Statuia lui Mihai Viteazul. Și așa ne-a umplut în campania de europarlamentare cu ”Mândri că suntem români”. Nu sunt mândru că sunt român cu el. Eu sunt mândru că sunt albaiulian. Aici avem un motiv de mândrie. De ce să fiu mândru? Că avem cea mai scumpă motorină? Că salariul nu îți ajunge. De doi ani ne tot zice că Băsescu e de vină și el în trei luni pleacă. Acestea merg la oamenii care nu văd. Sunt degajat de chestiile astea. Eu nu o să mor de oameni. Le zic la oameni, pentru voi votați. Și pentru copii voștri. Nu vă uitați la patru lei la pensie, aveți nepoți care trebuie să trăiască. Eu din fericire nu voi fi în Alba Iulia”, a spus astăzi Mircea Hava.

Victor Ponta vine la Alba Iulia unde va fi organizat Congresul național PSD, care va fi transmis pe ecrane uriașe, de toate cele 40 de organizații județene + 6 de sector. Evenimentul precede lansarea candidaturii la din 20 septembrie, de pe Arena Națională.

FOTO Gândul.info

ADEZIUNE PLUS

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

31 Comentarii

5 septembrie 2014 at 22:13

Bai hava nu te dezminti… prosti ca tine mai rar… sincer.

eu 7 septembrie 2014 at 15:14

Ba lingaule funduri pesediste vad ca mai ai mult de lins

Adina 5 septembrie 2014 at 22:30

Intrebarea este cand E HAVA in alba????

HH 6 septembrie 2014 at 0:00

MIZERIA ASTA CA IN 12 VINE PONTA IN ALBA IULIA SI ISI FACE CONGRES N-AM STIUT-O ! INTRE BASESCU SI PONTA NU SUNT DIFERENTE SEMNIFICATIVE ASA CA DACA IN 2012 AM IESIT IMPOTRIVA LUI BASESCU SI A REGIMULUI BASIST PE 12 AR MERITA SA IES IMPOTRIVA HIDREI PESEDISTE CARE CALCA FOARTE APASAT PE URMELE LUI BASESCU !
IN ACEST MOMENT PONTA ESTE ADEVARATUL PERICOL ( ACESTA FIIND SI CEL MAI MARE BASIST AL TARII) !!!

Status-Quo 6 septembrie 2014 at 8:30

Bai HH – litera mare,

singurul motiv pentru care nu va mai place Pinochio este ca ”v-a dat teapa” cat incape. Lege, procese democratice, principii, moralitate? Nimic.

Intre Ponta si Basescu sunt o gramada de diferente pe care, evident, in miopia voastra de caposi n-aveti cum le vedea.

Sunteti aceeasi dinainte de ”despartirea” de PSD (impreuna cu care ati facut prapad) si nimic mai mult. O sa treaca ranchiuna si o sa vina vremea sa va pupati din nou cu PSD la fel cum va pupati acum cu PDL. Fara rusine si fara urma de moralitate.

Niste bieti oportunisti, prost pregatiti, fara principii, fara D-zeu, un stol de grauri in via patriei.

HH 6 septembrie 2014 at 23:33

BAI CETATENE NECIOPLIT IMI SPUI „v-A DAT TEAPA” DE PARCA AI FI IN ALTA LUME, PARCA MI-A DAT TEAPA MIE !!
DA, INTRE PONTA SI BASESCU NU SUNT DIFERENTE SEMNIFICATIVE- MINCINOSI, SEMIDOCTI, HOTI, FESENIST SAU PUI DE FESENIST ! INAINTEA PNL( PROBABIL LA ASTA TE REFERI) PSD A FOST LA GUVERNARE CU PD-L !!!

pinocchio 7 septembrie 2014 at 10:52

HaHalera penala,ai uitat ca ati guvernat Romania cu ajutorul acestui „mincinos si hot”, Basescu, ca voi scursorilor n-ati castigat niciodata nimic,in ce municipii mari din Romania ati avut vreun primar pnl,poate-n?Ti-ai uitat cum il cara „hotul” de Basescu,ca pe-un urs,pe liberalul tericeanu-moliceanu si-l prezenta oamenilor,iar pramatia ajunsa prim ministru a guvernat peste 3 ani cu psd-ul,si-a angajat vreo 200-300.000 de bugetari,si-a vandut „blana ursului din padure”-Insula Serpilor si-a lasat o gaura de 4-5 miliarde € dupa ce „economia duduia”s.a.m.d.Voi gunoaielor,ciocu mic,n-ati avut in marele partid istorie numai ciripitori,mincinosi,hoti si kkrai, daca va „scoateti” la prezidentiale-n noiembrie, va scoateti cu ajutorul sasului un „liberal autentic”de vreo 2 ani..si cu voturile „mincinosului si hotului” de Basescu…ciocu mic si joc de glezna,penalistilor!!!!

Status-Quo 7 septembrie 2014 at 17:12

Vad ca intelegi cam greu HH-ule. Data viitoare poate-ti fac o schema poate intelegi si tu despre ce vorbesc.

Cand traia USL-ul rageai din toti rarunchii pentru USL. Imediat ce s-a crapat dihania ai inceput sa-i iei pe PSD-isti la ciocanit. Pai unde e bai HH dragostea ce va unea? Iubirea unde e? Ai…?

Zise ... 7 septembrie 2014 at 6:57

…zise sughiţând amărât, bombalăul SQ si mai trase un pârţ (băsescian) nevinovat! Duse apoi agale mâna dreaptă spre turul pantalonului si constată surprins că pârţul fu cu stropi… “Of, bătrâneţe (Status) Qoie creţe”, exclamă nemulţumit venerabilul, “iar m-am kkt pe mine”! Si mai scăpă un pârţ (nevinovat), de data asta ceva mai … curat …!

Status-Quo 7 septembrie 2014 at 17:14

Sa-ti trimit niste hartie igienica, toanto. Sa te stergi la gura ca esti maro. Fă reduso, mai schimba si tu placa si, daca poti, si buda din care emiti.

@Status-Quo 7 septembrie 2014 at 18:39

@baiete cei batrani ca matale e de regula vaci si au mare sanse sa ajunga iambori mai tata, ha, ha, ha.

eu 7 septembrie 2014 at 15:16

Nu mai vrem comunisti de rang 2(ponta &co)

tu 7 septembrie 2014 at 16:32

Vrem doar comunisti de primul rang (basescu & co)

escu 6 septembrie 2014 at 4:05

Sa se suie pe statuie ca sa ii dea Alba ….

escu 7 septembrie 2014 at 16:34

Erata : la Alba.

shimon peres 6 septembrie 2014 at 6:01

Cine esti tu, Hava ? Un ovrei smecher, care impreuna cu Blaga, Fenechiu si altii, ati creeat in Oradea un sistem infractional extins si in justitie. Apoi ati purces sa cuceriti tara. Desigur vechii tovarasi de drum ( Base, Elena, Boc…sau astia locali, nu mai sunt buni). Acum te dai ranit. Nu ai batut tu pe la portile PSD ? Nu i-ai iubit cu limba ? Tu esti intotdeauna ala nevinovat si curat. Ala care se trage pe cur. Tu esti sarac si cinstit. Si corect de dai pe dinafara. Pacat ca poporul asta din Alba nu a vazut fata ta adevarata. Salariile sunt mici in Alba si populatia scade ( cu exceptia tiganilor) penrtu ca tu nu aduci firme in oras. Ci le sperii cu comisioanele cerute. A, ca sunt niste tarani imbogatiti de tine, precum Florea, Elis si altii ?!. Astia azi sunt si maine nu. Si probabil sponsorizeaza pe ascuns congresul Psd. Sprijina pe Pontel chinezu’, un alt mare copil batran atins de nulitate. Ptiu.

Ghita 6 septembrie 2014 at 20:26

Mircea Hava este Primarul care a reusit sa fie votat din primul tur de scrutin cam la toate alegerile locale, si asta arata prestanta lui in Alba-Iulia, ca ii pe placul majoritatii Alba-Iulienilor, chiar daca nu ii pe placul tau! Oricum „strigatul magarului nu se aude in ceruri”!

shimon peres 6 septembrie 2014 at 6:28

Hai sa vorbim cu Ponta Chinezu sa ramana in Alba. Poate scapam de Hava. Ptiu. Mai bine un plagiator trombonist decar un duplicitar viclean.

shimon peres 6 septembrie 2014 at 7:12

Cine este Mircea Hava ? Un cetatean model. Harnic si cinstit. Un ganditor profund. E daruit total poporului. Sarac, modest, devotat. Abia traieste saracul. Nu doarme de grija albaiulienilor care nu au locuri de munca. Ajuta firme sarace cum sunt ( stiti voi.. ) sa castige si ele un contract de sute de miliarde, sa aiba ce sa puna pe masa la copii, administratorii. Acest on nu stie cuvantul „imoralitate”. A auzit ca unii se joaca la birou cu unele colege. Ce rusine. El in schimb este canun tata pentru colegele tinere. Le ajuta si le invata cat de greu e sa administrezi. Iar acum se retrage strategic de pe campul de lupta. Nu e lasitate. E strategie. Nu vrea sa fie ranit. Sa il intelegem. E Marele Conducator Iubit. Shalom !

nelu 6 septembrie 2014 at 8:23

Vai mama lui

d 6 septembrie 2014 at 9:02

Locul lui Hava era de mult la bulau dar a cumparat sau a intervenit sa fie numiti mai toti procuorii de la DNA st. ALBA.

ardelean 6 septembrie 2014 at 9:45

daca vine licheaua de ponta in Alba , o sa avem ocazia sa demonstram cat suntem de patrioti . Doar hotii vor fi prezenti la o asemenea intrunire iar romanaii il vor astepta la iesire sai ureze un sincer la mult bun simt si conştiinţa .

albanezu 6 septembrie 2014 at 10:35

daca platesc bine pot sa-si faca congres si in catedrala. Traiasca NEW{3 generation} PCR !-pardon ! sa pun si traducerea : Pile , cunostinte si relatii

ion 6 septembrie 2014 at 20:28

@shimon peres

Suparat mai esti, frate! Ce afaceri ovreiesti ti-a incurcat primarul? Sa arunce cu rahat oricine poate! Tu arunci cu rahatul din jurul tau in speranta ca va scadea nivelul si nu te vei sufoca.

dmc 6 septembrie 2014 at 23:05

votati-l pe ponta ca ,,ne scapa de basescu,,de parca asta n-ar pleca singur si dupa ,, ce ne scapa,, oare ce p…………..a mea o sa faca pentru tara asta. NIMIC cum a facut si pina acum
Da e multi ORBI doamne

andrei 7 septembrie 2014 at 8:09

Te vei urca tu pe statuie sa nu te prinda dan-ul! Rusine sa-ti fie ca nu lasi sa vina investitori pt ca nu-ti dau bani cati vrei, si nu creezi locuri de munca.

nelu 7 septembrie 2014 at 9:38

hava sa plece de tot

Ovidiu 7 septembrie 2014 at 17:53

NOI NU AVEM NEVOIE DE PSD. PUTETI SA JUDECATI SI VOI MACAR ODATA ?

Desigur 7 septembrie 2014 at 18:06

@ Ovidiu – Desigur noi avem nevoie de minunatul PDL, partidul nostru iubit, partidul Albanezilor, partidul care să ne taie iar pensiile şi salariile. Of ce dor ne este de o nouă tăiere ! Sau poate avem nevoie de tânărul şi neprihănitul PMP, visul politicii noastre ! Avem nevoie desigur şi de mult iubita doamna Elena Udrea, speranţa noastră în ce înseamnă telegondolele, parcurile în păduri, terenurile de sport în pantă, bazinele olimpice şi câte altele ! Mă chiar gândeam: ce ne facem noi dacă pleacă “atotştiutorul ”? Va fii vai de noi … Noroc cu Elena Udrea, draga de ea , ce s-a mai angajat ea să ducă mai departe „flacăra democraţiei” aprinsă de minunatul nostru conducător Traian Băsescu ! E bine, că în felul acesta „Zeus” va fii nemuritor ! Ave Bercea, ave Mircea, ave Nana, ave Mihaileanu, ave Flota ! Hă, hă, hă !!

Ovidiu 7 septembrie 2014 at 23:27

@Desigur
Im pare rau, esti irecuperabul. Un produs Antena 3 sau RTV cum esti tu, nu se poate trata decat pe salon, necesita internatere de lunga durata. 🙁

unu 9 septembrie 2014 at 6:43

Shimon Peres adevarat graiesti felicitari Hava asta a furat mult si e sustinut de niste firme care numai ele conduc in Alba cat despre Miky Mouse Ponta vai curu lui e o papusa cu sfori trasa de papusarul Iliescu multa lume nu intelege si se cearta pe tastatura degeaba tara asta Romania e vanduta de mult si furata si bagata datoare asa ca indiferent cine vine la putere nu mai are ce sa faca sau face pentru buzunarul lui simtindu-se bine de pe spatele nostru muncind ca prostii iarei distrandu-se.Daca noi acceptam sa se pise pe noi fiind un popor las atunci ne meritam soarta.Asa ca drum bun Hava dutedeparte si luativa toti primarii parlamentarii popii si tiganii si merge dracului si faceti-va o tara a voastra si furati-va intre voi si votati-va intre voi si pe noi sa ne lasati in pace sa respiram aerul curat ce a mai ramas sa ne bucuram de viata pe care o mai avem si de tara asta frumoasa pe care ati furato si ati distrus bogatiile Tradatori de tara si de neam!