// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Mircea Hava, acuzat că face ”Holocaust politic local” de un consilier de stat în Guvernul Tudose, după cazul Turturica: Face politica partidului rasist. Să îi fie rușine

Consilierul de stat pe problemele minorităților, Dana Varga, a declarat, joi, la Alba Iulia, către romii evacuați din blocul Turturica, că Mircea Hava face politica partidului rasist, precizând că primarul a refuzat să se întâlnească cu ea.

Dana Varga le-a transmis romilor evacuați că Mircea Hava ar fi avut altă atitudine dacă era an preelectoral și i-a îndemnat să nu se mai lase manipulați.

”Domnul Hava face politica partidului rasist, domnul Hava e de atâția ani în Alba Iulia și întotdeauna aici au fost tot timpul probleme cu romi. O dată la patru ani îi pasă de voi. Voi sunteți victimele unei decizii politice că nu le-ați dat voturile. Nici astăzi n-a vrut să vină la întâlnirea cu noi, să-i fie rușine. E politica făcută și învățată de la rasistul Băsescu, care și ăla ne-a discriminat și e foarte greu să lucrezi cu oameni care au concepții înapoiate și care vă văd oaia neagră a societății. Înainte de orice, noi suntem oameni. Nici voi nu mai trebuie să vă lăsați manipulați politic (…) Știți ce salariu are domn` primar? Hai să vă spun eu, 170 de milioane vechi. Și voi stați în stradă. E primarul și al vostru”, a spus Dana Varga.

Ea a afirmat, după o primă întâlnire cu romii evacuați, că este revoltată și a precizat că are o responsabilitate mare față de ei, având în vedere că și ea este de etnie romă.

Citește și LIVE VIDEO: PROTEST la Alba Iulia, în fața Primăriei și a Prefecturii Alba. Romii evacuați din blocul „Turturica” cer în continuare soluții de la autorități

”Nu putem să stăm nepăsători la un holocaust politic local, că asta face domnul Hava. Legea e lege și trebuia să găsească soluții. Din ceea ce mi-au spus ei e o răzbunare politică pentru că nu l-au votat la ultimele alegeri”, a mai spus Dana Varga.

De asemenea, ea le-a mia transmis romilor să nu se lase manipulați de rasiștii din PDL-ul lui Băsescu.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

16 Răspunsuri la Mircea Hava, acuzat că face ”Holocaust politic local” de un consilier de stat în Guvernul Tudose, după cazul Turturica: Face politica partidului rasist. Să îi fie rușine

  1. Lora 12.10.2017 la 19:27

    Basescu avea o problema cu rromii? Dimpotriva cucoana, ala v-a prea respectat, cand nu era cazul. Hai sictir la munca!

    Răspunde
  2. Maria Calota 12.10.2017 la 19:47

    Mai bine ii invata pe romi sa mearga sa lucreze, nu sa se lamenteze ca nu mai traiesc pe banii nostrii, ai orasului. Rusineeee

    Răspunde
  3. Sica 12.10.2017 la 19:58

    Asta nu e tipa care are casa cu 32 de camere si ts-pe mii de turnulete? Basca 8 kg de aur luate de la BNR?

    Răspunde
  4. dolfi 12.10.2017 la 20:00

    Sa faca bine parazitii sa munceasca! cand e vorba sa plateasca ce consuma sau folosesc si nu au de unde e normal sa fie evacuati!
    Tovarasa consiliera de stat are dreptate este vorba de DISCRIMINARE POZITIVA!
    M-am saturat ca din banii mei sa traiasca linistit o gramada de paraziti si plozii lor!
    Sa mearga naibii la munca, sau sa-i iei matale tovarasa, acasa la tne si sa-i tii pe toti pe banii tai!

    Răspunde
  5. ineptul 12.10.2017 la 21:24

    …Nu este facil un astfel de demers pentru nimeni. Pentru nici un om politic oricare ar fi el , si nici pentru Domnul Primar Mircea Hava. Sunt convins de asta, si ca Domnia-sa , este om cu suflet si responsabil. Dar inteleg ca uneori musai te calci pe suflet si mergi mai departe,..Asta este! ,…lumea nu este facuta numai pe convenienta, pe binele meu,…

    Răspunde
  6. Si 12.10.2017 la 21:46

    Cand milogeala nu aduce rezultate se trece la etapa superioara. Se striga DISCRIMINARE! Tiganii au invatat ca asta aduce rezultate imediate. O sa mai sara si Astalos cu o amenda pentru Hava si e gata treaba. Putorile pot trai din nou pe banii altora. Da, situatia e disperata pentru oamenii aceia dar, au avut doi ani la dispozitie sa isi caute altceva.

    Răspunde
  7. HH 12.10.2017 la 23:16

    Primăria și primarul nu au pregătit, așa cum era normal, aceasta evacuare !
    Acei oameni sunt responsabili/iresponsabili pentru viata lor DAR autoritățile locale sunt obligate să fie responsabile pentru fiecare locuitor al orașului fie el inteligent sau prost, prosper sau sărac etc. A fost si este o acțiune prost gestionata , cu cinism si aroganță, din pacate acceptata tacit de mulți albaiulieni !

    Răspunde
  8. Cetatean apolitic 13.10.2017 la 7:18

    Si eu ma simt discriminat in tara mea: trebuie sa muncesc, ca un sclav, zi de zi – sa-mi platesc impozitele si taxele caci altfel incasez penalitati si imi trage statul corupt inca o piele de pe mine!
    Cand merg la spital: nu sunt fonduri pentru analize dar toti asistatii se plimba zilnic pe acolo (ei au timp, nu merg la munca), deci merg sa-mi fac analizele la un centru privat!
    Copiii mei merg la o scoala de stat care nu are sala de sport, deci iarna fac sport in frig, in curte sau … nu fac! Dar lapte si corn primesc toti elevii, pe banii mei, nu conteaza cine sta si cine munceste!
    Deci fraierul care munceste e discriminat, asa ca mai bine asistat sau „smeker” care aduce masini sau politicin corupt!

    Răspunde
  9. Apocalipsa lui Rika 13.10.2017 la 8:03

    Hava cand declari public ca ai oferit banii la romii (tiganii) casa te voteze pe tine si in campanie pentru basescu ?

    ai oferit banii si iai mintit ca le oferi tot felu ! DNA sa te duca !

    Furii o gramada de banii cu Alba Carolina !

    Răspunde
  10. Maria Elena 13.10.2017 la 9:39

    Doamna aceasta habar nu are despre ce vorbeste!
    Nu cred ca exista primar mai bun si mai intelegator decat domnul Hava….intrebati oamenii din jurul blocului G2, cred ca sunt cei mai fericiti oameni de pe planeta acum ca au scapat de acel focar de infectie.

    Revenind la doamna Varga, inainte sa vina la Alba Iulia (ca reprezentant al Guvernului) sa invete putina istorie si sa mai citeasca putin.
    Holocaustul nu a avut loc acum 150-180 de ani asa cum a spus doamna Varga, a avut loc intre anii 1941-1945 (deci acum 76 de ani).
    Cum puteti afirma doamna Varga ca Basescu era rasist cand a fost omul care v-a tinut in spate atatia ani, omul care dadea mana cu orice categorie de oameni, omul care lua in brate in multime orice copil, indiferent de rasa sau culoare.
    De ce il comparam pe domnul Hava cu Basescu? Terminati cu atacurile politice spre PDL-PNL, dumneavoastra nici nu stiti in ce calitate ati venit la Alba Iulia- ba spuneti ca sunteti consilier PSD, ba spuneti ca sunteti Consilier ALDE pe problemele rromilor, ba ca sunteti Secretar de Stat….cine sunteti mai exact? Va spunem noi, un instigator, un om care nici macar nu crede ceea ce spune, veniti cu fituica in mana si cititi de pe ea ca un robotel.

    Se fac demersuri pentru evacuarea acestor oameni de ani de zile, s-au investit bani in geamuri si usi, s-au investit bani sa construiasca parc de joaca pentru copiii, iar ei tot nemultumiti sunt…cum un parc pentru 200 de copiii, cum sa muncim cand nu ne da nimeni, cum sa imi platesc curentul de 4 milioane (eu nu platesc curent atata nici la casa cu 2 etaje si cu o multitudine de elecrocasnice functionale).

    Nu mai aratati cu degetul spre primar, el nu face decat sa puna in aplicare o hotarare judecatoreasca definitiva.

    Răspunde
  11. Ionel 13.10.2017 la 10:03

    In urma protestelor sa vedeti ce mizerie au lasat GAJAII in parcul din fata prefecturii. La munca oparitilor nu la intins mana.

    Răspunde
  12. Nelu 13.10.2017 la 10:07

    Aici hava are dreptate maxima cu talibanii care fura si dau ln cap si violeaza si ce nu fac.sincer are dreptate.

    Răspunde
  13. imparatul iulian 13.10.2017 la 10:14

    Da de ce nu- i iei tu Dana Varga fiica de bulibasa cu averi si zeci de kg de aur sub aripa ta ocrotitoare ??? daca siimti atata revolta …..si compasiune pentru ei…. oamenii obisnuiti ai acesti tari ( si aici pot fi chiar si tigani care au un loc de munca) muncesc ca sa-si poate duce zilele …..nu doar fac copii si apoi asteapta sa aiba autoritatile solutii ….. de ce nu te asociezi tu cu regele cioaba cu imparatul iulian si cu alte'” inalte fete ” ale etniei tale si impreuna sa le oferiti acestor minunati cetateni romi o viata imbelsugata????

    Răspunde
  14. colana 13.10.2017 la 12:01

    Ce or fi votat oare romii la locale ? Parca erau dusi in coloana, la vot !

    Răspunde
  15. CIUFU 13.10.2017 la 17:39

    UNII PLATESC RATE LA BANCI ZECI DE ANI PENTRU CASA, VOI DE CE NU? EI ATUNCI TREBUIE SA SI MUNCITI, CUM MUNCA NU VA PLACE SUPORTATI CONSECINTELE.
    CUM SA II RESPECTI DACA EI NU SE RESPECTA EI PE EI, NU MAI VORBIM DE EI PE NOI.
    DE LA CINCI SASE ANI SUNT TRIMISI LA CERSIT SI PE CE CRESC SUNT TOT MAI AGRESIVI DUPA CUM CRESC.DACA ASA CRESC ALTCEVA NU STIU SI NICI NU VOR,SE TRAIESTE BINE DIN CERSIT SI CONTAINERE,DACA NU AR PUNE MINA LA MUNCA.
    IN SPATE LA CINEMA DACIA VINE O FAMILIE CU CARUCIOR PENTRU COPII, DOI COPII SI PARINTII, PE COPII II TRIMITE IN ZONA BCR UNUL SI CELALALT IN FATA LA BRD.TE INPIEDICI DE EI, IMI E SI MILA DE EI DAR DUPA CE INTRI PRIN GANGUL DINTRE BRD SI ING ESTI ASTEPTAT DE MAMA SI TATA LOR CARE NU TE LASA SA NU CEARA UN LEU.
    PARINTI CARE II GASESTI CU TIGARA SI TELEFOANE PERFORMANTE PE CARE EU NU MI LE PERMIT.
    DACA II COMPATIMITI LUATII ACASA LA VOI, DACA E MOCA VIN SI EU,CE ZICETI?DAR NUMAI DACA PRIMESC FARA SA FAC NIMIC.
    SUCCES.

    Răspunde
  16. Iohann Fleischer 13.10.2017 la 22:49

    Las intreba pe domnul Mare primar Hava de ce pe vremea lui Ceausescu nu au fost problemele astea cite locuri de munca a realizat in 20 de ani sau cite firme a falimentat in 20 de ani unde oameni astia Romi ar fi putut sa munceasca Pina in ani 90 am fost toti egali nu a fost descriminare de ce nu sar putea si acuma de ce nu a lasat o firma numai pentru ei sa munceasaca ,cinei angajeaza? ce sansa au? Da au fost buni pentru vot si asta este rasplata ,de 20 de ani sar fi gasit o solutie de ce Ceausescu a avuto dar intereselesint mai mari in ziua de astazi Fara suparare asta este realitatea

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

NOTĂ: Vă rugăm să folosiți un limbaj decent în comentariile pe care le lăsați. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a comenta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul ziarulunirea.ro nu raspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revine integral autorului comentariului.