Minaur Baia Mare – Metalurgistul Cugir 3-2 (0-1), în returul barajului de promovare | Nici măcar remiză de consolare pentru „roș-albaștri”

În Maramureș, s-a disputat returul barajului de promovare în Liga a 2-a, între Minaur Baia Mare și Metalurgistul Cugir, un joc ce nu mai are importanță în economia calificării după  ce trupa lui Ciprian Danciu a câștigat net, 4-0 în Alba.

O partidă spectaculoasă, în care vizitatorii au fost aproape de o remiză de consolare, după ce au condus în două rânduri.

*0-1, MIN. 7: UDREA a deschis scorul cu un șut din întoarcere, din 14 metri

*1-1, MIN. 46: VĂSĂLIE, intrat la pauză a egalat, după ce a depășit doi adversari și a șutat pe jos

!-2, MIN. 74: VLĂDIA, șut din interiorul careului

*2-2, MIN. 75: C. STANCIU, o altă rezervă, a scăpat în dreapta și a tras peste portar

*3-2, MIN. 90+1: C: STANCIU, șut din lovitură liberă de la 25 de metri, prin zid, R. Opric a deviat balonul în plasă

O primă repriză dominată integral de vizitatori, ce au mai avut o ocazie mare M. Lupu (32), singur cu portarul.

O prestație superioară turului, a fost foarte mult ghinion. Sunt foarte mulțumit cum ne-am comportat. Le-am transmis jucătorilor că trebuie să arătăm că la Cugir nu a fost adevărata noastră față”, a precizat Lucian Itu.

Echipe:

Minaur: Băilă – Potcoavă, M. Lazăr, Mondragon, D. Simion – Jucan, Gneba, Donca/ cpt, Chinde – P. Petre, Petran; rezerve Breban, Tand, Văsălie, Lung, C. Stanciu, R. Stănescu, D. Matei, S. Ciocan, Duruș. Antrenor Ciprian Danciu.

Metalurgistul: R. Opric –  Haj (61, Al. Rus), Vlădia, Dohotariu (82, S. Itu), Vitinha – Șaucă/ cpt (82, Andriuc), Udrea, Boldea, Nicula – Selagea (61, L. Contra), M. Lupu; rezerve Perjeriu, Șuteu,  P. Păcurar, L. Itu. Antrenor Lucian Itu.

Arbitri R. Lădar (Zalău), I. Brînză, M. Noroc (ambii Botoșani); rezervă M. Diaconu (Roman) Observatori Șt. Szilaghi (Satu Mare), V. Rad (Arad)

LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită

Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17 LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.  În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită […]