Ziarul Unirea

Meritele primarului Horaţiu Josan, recunoscute de Băsescu

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Prin Decretul nr. 958/8.12.2011, publicat în Monitorul Oficial nr. 883/14.12.2011, preşedintele Traian Băsescu i-a conferit primarului municipiului Aiud, Horaţiu Josan, Ordinul Naţional pentru Merit în grad de Cavaler, ne-a informat Ada Rus, purtătorul de cuvânt al municipalităţii aiudene. Decoraţia preşedintelui vine ca semn de apreciere faţă de 21 de primari „pentru eforturile depuse în vederea dezvoltării infrastructurii urbane, în interesul comunităţilor care le-au încredinţat, de-a lungul timpului, mai multe mandate de primar”.    Din judeţul Alba, doar Mircea Hava, primarul municipiului Alba Iulia, a mai fost decorat prin acelaşi decret de către preşedintele Traian Băsescu, pe lista celor 21 de primari apreciaţi de preşedintele ţării regăsindu-se conducători ai unor localităţi importante, cum sunt municipiile Sibiu Timişoara, Piteşti, Deva sau Târgu Mureş.     „A fost o surpriză totală pentru mine să aflu că am fost decorat de însuşi Traian Băsescu, în primul rând pentru că este vorba de o înaltă distincţie pe care o acordă preşedintele ţării şi care mă onorează, dar şi pentru că din punct de vedere politic, şi asta doar din cauza atitudinii lui Traian Băsescu, aprecierea vine din partea unui adversar.
Faptul că meritele unui primar liberal care îşi duce mandatul într-o ţară condusă de Guvernul Boc, prin intermediul aceluiaşi preşedinte, în contextul în care proiectele Aiudului au fost în această perioadă ignorate, iar Consiliul Judeţean Alba al PD nu şi-a întors deloc faţa către municipiul meu şi în condiţiile în care administraţiile locale non-PD au fost «carne de tun» pentru guvernanţi, acest Ordin Naţional pentru Merit în grad de Cavaler e cu atât mai important. Îi mulţumesc preşedintelui pentru că m-a decorat, cu atât mai mult cu cât sper că a fost informat de «prietenii» din teritoriu că nu voi înceta să denunţ public faptele domniei sale şi ale celor care îl servesc”, a arătat primarul Horaţiu Josan.

Robert GHERGU

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Radu Tuhuț: PSD a pregătit și va promova un proiect de lege pentru sprijinirea familiilor cu copii

Partidul Social Democrat a pregătit și va promova un proiect de lege pentru sprijinirea familiilor cu copii, în contextul în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

25 Comentarii

costel* 14 decembrie 2011 at 16:05

Ce ma zici, doamna scumpa si draga, Oana Badea.Asta e … Felicitari domnule primar … strigatori se mai gasesc …

Horea 14 decembrie 2011 at 16:18

Sa fie oare astazi … 1 Aprilie?

Citez: „A fost o surpriză totală pentru mine, …, aprecierea vine din partea unui adversar.”

Nu domnule Primar, intr-o tara democratica, Presedintele nu este un „adversar”.

Horea 14 decembrie 2011 at 16:20

Asta-i culmea!
Trimit de doua ori un comentariu si nu stiu de ce nu-i acceptat!!!

cati 14 decembrie 2011 at 18:06

Mai greseste si presedintele cateodata.

Tetea 14 decembrie 2011 at 18:23

Intrebarea mea este pt care merite a primit domnul Josan decoaratia cu pricina ?…pt ca dumnealui are intradevar unele merite si anume ca a adus Aiudul in decursul mandatelor sale in moarte clinica din punct de vedere economic,locuri de munca zero ,straziile orasului arata groaznic ,investitori straini in Aiud zero,locuri de munca pierdute mii(sa luam doar cazul Metalurgica unde lucrau in trecut peste 12.000 de oameni) si toate astea sunt reflectate de ultimul recesamant prin faptul ca Aiudul a pierdut cel mai mare numar de locuitori din judet ,de bine ce le era aiudenii au migrat pe alte meleaguri.Care proiecte au fost ignorate de domnul Basescu&Boc domnule Josan?aveti curajul si recunoasteti ca sunteti un mare mincinos si nimic mai mult,sa fie vb oare de proiectul parcului industrial care de 8 ani de zile il tot creati sau de baza sportiva Olimpia care va fii cea mai moderna din judet dar nu stim din care judet.Acum 4 ani cine era priministru in Romania domnule Josan?din cate imi aduc eu aminte era dl Tariceanu care este membru din partidul din care si dv faceti parte de ce nu ati facut nici atunci nimic pt Aiud sau si atunci dl Basescu&Boc va ignorat proiectele,de fapt dv nici nu aveti proiecte sau poate chefurile pe banii cetateniilor le numiti dv proiecte.RUSINE si dv si domnului Basescu pt ca sunteti o noua specie aparuta dupa lovitura de stat din 89 si anume omul politic meschin ,incompetent,fara merite si fara caracter ieri in PNTCD,azi in PNL si maine cine stie poate in PDL.Vorba lui Bart Simpson: multiplicate cu zero domnule Josan 🙂 ,ca nu esti decat personaj de desen animat!!!

Ana 15 decembrie 2011 at 9:56

Cu permisiunea Dvs. doresc sa mai adaug ceva. Corect tot ce ati scris referitor la ceea ce nu a facut d-l Josan pentru Aiud, eu vreau sa va amintesc ce a facut d-l Josan, le-a permis brunetilor din Tiglarie sa taie padurea cu sprijinul politiei binenteles (candva la Poligon era padure, acum e o imensa poiana), l-a sprijinit si il sprijina pe d-l Godorogea ( un alt personaj important al orasului) sa polueze orasul si sa isi bata joc de amaratii care muncesc pe plantatia lui si de Beni nu mai zic nimic ca stie tot Aiudul cu ce fel de afaceri se ocupa. Cum sa ramana Aiudul pe linia de plutire cu asemena capuse?

Gogu 14 decembrie 2011 at 19:13

De care tara democratica e vorba? Sigur nu de Romania. Cam anemica reactia, ba ca a gresit tovarasu, ba ca Josan a omorat Mtelaurgica. @Tetea de mai jos o da cu parcul industrial si se face ca nu stie ca Dumitrel a ingropat parcul doar nu era sa-i dea bani liberalului de la Aiud. Portocaliii nu mai stiu ce sa zica. Ce mai poti zice? V-a dat-o chioru!!!

Gogu 14 decembrie 2011 at 19:14

@Tetea da-mi voie sa corectez: „@Tetea de mai sus”

Tetea 14 decembrie 2011 at 19:49

…domnule Gogu corecteaza cam tot ce ai scris mai sus pt ca daca citesti cu atentie eu am criticat si PDL nu doar pe domnul Josan (PNL) asa ca treaba cu portocalii este cam in plus ,poti sa imi zici acum ca sunt din PSD si te vei insela din nou pt ca nu am o culoare politica ,singura mea culoare politica este ADEVARUL si daca nu esti ipocrit (nu te acuz ca ai fi) iti vei aduce aminte ca parcul industrial a fost promis dinainte de ultimul mandat al domnului Josan cand PNL&PDL faceau echipa la guvernare deci discutia care il implica pe dl Dumitrel este iarasi in plus pt ca dl Josan nici atunci nu a fost capabil sa dezgroape parcul industrial cum dv afirmati ca l-ar fi ingropat dl Dumitrel…toate astea duc intr-o singura directie si anume spre incompetenta si nimic altceva,aveti curajul si fiti corect si spuneti lucrurilor pe nume nu va ascundeti pt ca stiti ca ,comentariul meu este unul la subiect si nu bat campii pt ca toate sunt in favoarea mea si a adevarului (vezi recesamantul),da-ti exemplu de 2 investitii majore care sau facut in Aiud in epoca dl Josan si au creat minim 400 de locuri de munca sau si mai usor 200 de locuri de munca….
In rest sa auzim numai de bine domnule Gogu!

Gogu 14 decembrie 2011 at 21:40

@Tetea nu trebuie sa ai o anumita culoare politica sa poti vorbi cum o faci tu despre primarul din Aiud. Cu locurile de munca,sa iti spun cum o vad eu: un primar poate sustine mediul de afaceri cat ii permite legea si in felul asta sa sprijine crearea de locuri de munca. Ca nu are primarul fabrici si uzine sa faca personal angajari. Asta e una. Ia uita-te tu cate locuri de munca s-au creat in ultimii ani in toata tara. Pai la ce masuri s-au luat impotriva mediului de afaceri la cum au fost distruse firmele,tot mediul privat, ce locuri de munca? Iti dau 2 exemple de lucruri facute de Josan: cladirea unde e cresa din Aiud si blocul nou de locuinte de langa spital. Pe astea le stiu chiar daca nu-s din Aiud.

Tetea 14 decembrie 2011 at 22:06

@Gogule numai bine iti doresc ca de vb imi dau seama ca vb degeaba,argumente(care bloc?langa care spital si ce primar la construit) impotriva la ce am zis eu nu ai adus nici macar unul asa ca nu are rost sa mai polemizam,tinand cont de ce ai zis mai sus si anume ca nu esti din Aiud concluzia este ca nu cunosti problemele reale ale orasului si ale aiudenilor asa ca eu nu mai am ce sa iti zic decat sa iti urez sa fi sanatos .

Ioana 15 decembrie 2011 at 0:19

Foarte bine Domnule Tetea.Sustin cele zise de dumneavoastra.Sa speram ca intr-un viitor mai apropiat ne va fi mai bine noua,aiudenilor.Cred si sunt convinsa ca exista aceea persoana care sa ridice Aiudul si sa creeze locuri de munca pentru noi tinerii studenti,dar nu numai.Tin sa precizez ca nu am nimic personal cu Domnului Horatiu Josan,dar avand functia de primar si dovedind in primul sau mandat ca nu a putut face prea multe pentru Aiud,trebuia sa cedeze locul altei persoane,care probabil reusea sa faca mai multe.

adrian 15 decembrie 2011 at 7:53

Oameni buni!Nu va suparati degeaba. Exista motive si motive. Pentru Josan acest gest are semnificatia urmatoare: daca tot nu mai iese primar, sa nu plece trist de la primarie. El chiar crede ca merita decoratia.

Al rau 15 decembrie 2011 at 9:09

Stimabililor…datorita mandatelor „magnifice” ale acestui primar Aiudul e in „buda”. Fara locuri de munca, fara strazi, fara bunastare. D-nule primar: Aiudul arata ca dupa razboi!!! Ati facut podul ala de zici ca e Golden Gate. Pentru ce??? Ca sa dea bine? Metalurgica putea fi relansata, cred ca inca mai poate fi relansata dar trebuie oameni competenti. Basescu vrea el ceva, sau poate criteriile nu ne sunt comunicate…In fine: Jos primaru!!! sa vina altul!!! poate se va face ceva!!! Macar …putin, dar sa se faca. Fonduri europene sunt dar nu am vazut unul sa ajunga la Aiud. Ca poate au ajuns si nu se vad…asta o cred.

Badia 15 decembrie 2011 at 9:14

Ajunul sarbatorilor este perioada in care se intampla mari minuni. Iata ca s-a intamplat si laAiud asa ceva. Din cele citite mai su si din ceea ce stiu eu se pare ca presedintele Basescu a luat-o razna. Omul acesta a recompensat incompetenta, minciuna si prostia. Asta este. La asa tara asa conducatori. Pardon. Din cate stiu, domnul Josan nu a stat degeaba pe fotoliul de primar. A construit, si a construit bine. A construit un pod peste garla Aiudului, pod pentru care a dat aproape 23 de milierde lei vechi. A mai dat Metalurgica pentru doar 3 milioane de euro, ce e drept ca nu singur ci cu seful lui de partid Atanasiu de la AVAS si cu cel mai „competent” director, domnul Oprita. Nemtii de la Star Transmision care au ofertat 12 milioane de euro nu au fost luati in seama. Probabil ca nu au corespuns din punct de vedere al peschesului cerut , sau au refuzat, asa cum fac ei deobicei. Despre acest lucru nu spune nimeni nimic. Tace toata lumea inclusiv marea si „eficienta” DNA.In alta ordine de idei, oare cum se simte PSD-iastul Rusu, fostul primar cand vede ca proiectele initiate de el i-au pus lui Josan medalia pe piept? Cum se simte domnul Rusu acum, cand dusmani de moarte fiind cu Josan la celelalte alegeri, este silit de un pact de alianta hotarat la varf, sa faca propaganda pentru „prietenul sau cel mai bun” Mihai Horatiu Josan? Apropo, de chestia cu parcul industrial, din cercetarile mele, se pare ca a fost o utopie. Situat la mama dracului investitiile de asigurare a minimului de utilitati erau asa de mari incat nimeni nu s-a incumetat sa investeasca. Dumitrel a semnat acordul deoarece, cred eu ca, a fost pus in situatia de a nu refuza acest lucru. Daca refuza era acuzat de Josan si fratii sai liberali ca nu vrea dezvoltare economica. Cred ca acelasi lucru s-a intamplat si la nivel de Consiliou Local. In orice caz trebuie felicitat din suflet presedintele. Acesta nu stie si nicu nu are cum sa stie ca se intampla in teritoriu. A medaliat primarii pentru numarul de mandate si nu pentru ceea ce au facut. Bravo lui.

Badia 15 decembrie 2011 at 9:16

As dori sa stiu care sunt proiectele depuse de Primaria Aiud, cate si mai ales cate din ele au fost refuzate de catre Boc si gasca lui.

kinte 15 decembrie 2011 at 11:01

Nu inteleg de ce va tot agitati si va tot stresati. Nu va este CLAR ca in rOMANIA nu se face nimic? Si daca toata lumea nu face nimic s-a facut un concurs in care au fost premiati cei care nu fac nimic cel mai bine! Cred ca premiul asta a fost acordat.

Acum sa lasam gluma la o parte. Nu cred ca basescu a stiut pe cine premiaza. Sincer! Aiudul este mort din toate punctele de vedere. Este dureros sa vorbesti asa de ceva ce iubesti. Pacat ca la noi toti liderii politici(doar politici ca nu au fata de lideri) au aceeasi parere: campania electorala se incepe de cand s-au terminat alegerile. Din punctul de vedere al celor de la conducere(nu conteaza ce : primarie, cj, guvern … ) asta inseamna sa il distrugi pe cel care nu are aceeasi orientare politica. Pe asta se bazeaza ei. Nu sa faci ceva folositor ca sa te voteze lumea(pentru ca asta nu se poate…. si sa furi si sa iese ceva bun). Sa faci in asa fel incat sa nu ii mai voteze pe adversarii tai. Daca nu o sa ii voteze pe ei te voteaza pe tine. Mi-e rusine de ce se intampla de fiecare data cand ma gandesc. Toti sunt o apa si un pamant. Ma si distreaza cum fac front comun PSD si PNL impotriva PDL. Fac asta pentru ca vor sa ii dea cu tot dinadinsul jos de la putere(nu imi doresc sa ramana TOTI SUNT LA FEL). Vor sa ii dea jos pentru ca vorba lor „Ma si noi furam. Furam din toate partile da dadeam contracte si la altii(cei din alte partide) da astia fura numa’ ei MA. Pai asa nu se poate. Noi din ce traim”
Mi-e scarba!

Ilie Stan 15 decembrie 2011 at 15:23

Cata furie s-a adunat in golanime la aflarea vestii ca primarul liberal Horatiu Josan a fost decorat. Furia este desigur a ignorantei, a lipsei de educatie si de bun simt. Iar scarba de care pomeneste cineva nu este decat rezultatul partizanatului. Cum sa vina la putere altcineva in locul celui care imi protejeaza afacerile, de la care iau obolul!?…

Kinte 15 decembrie 2011 at 16:06

Am uitat…… la putere nu trebuie sa vina nimeni! La putere sa trebuie sa fim noi, poporul. Ei doar trebuie sa ne reprezinte parerile si dorintele. Practic pentru asta sunt alesi si platiti.
Poate cineva sa imi explice de ce scarba, fata de toata clasa politica, este doar rezultatul partizanatului?
Multumesc!

Kinte 15 decembrie 2011 at 16:08

Scuze pentru greseli 🙂 , am scris de pe telefon

alegatorul aiudean 15 decembrie 2011 at 18:55

surpriza pentru josan ? poate a uitat proverbul <> , nici nu a realizat nimic decit vorbe goale la chefuri.

Marius 16 decembrie 2011 at 8:08

Nu va este clar? Josi, cel care a aut o campanie antitraseism politic, imediat dupa de ce a trecut de la PNTCD la PNL, va migra la PDL. Fac pariu ca inainte de alegeri. In Aiud nu are cine il concura deci… tot el va iesi dar…orange de data asta. Nu e rau dupa galben, nu?! Pe acest trend ar trebui sa vina rosu. Inca asteptam DNA-ul sa isi faca datoria in cazul lui Josan …si a lui Basescu.

aiudeanul 16 decembrie 2011 at 13:43

Oana Badea il bate mar pe Josan, daca vrea. In primul rand ca acolo unde este Oana Badea nu poate fi si Josan iar PDL nu renunta la cea din urma. Ori esti liberal si vrei sa destabilizezi PDL, ori habar nu ai de politica.

Doru Gruia 16 decembrie 2011 at 8:56

Domnul Kinte, cu poporu nostru-n frunte/spargem munte dupa munte. Ai destui ani sa-ti amintesti cantecul asta al brigadierilor comunisti. Poporul! Poporul !, bietul de tine! Cat despre greselile de comunicare, asta nu conteaza, conteaza ca spui si matale ceva, sa spui, fie si o mare prostie, dar s-o spoi. Dara daca ti-ai da numele, sa te stie poporul oare cum ai iesi?!

aiudeanul 16 decembrie 2011 at 13:46

Ca multi altii din popor. E o parere si trebuie auzita pentru ca altfel crede lumea ca toti il aduleaza pe Josan.