Meci amical CSO Cugir – TSV 1880 Wasserburg
În perioada 7-10 iulie, Cugirul va primi vizita unei delegaţii din oraşul înfrăţit Wasserburg (Germania). Sunt aşteptaţi în localitatea de la poalele Drăganei atât reprezentanţi ai administraţiei germane, cât şi membri ai echipei de fotbal „TSV 1880 Wasserburg”. Scopul vizitei este acela de a extinde relaţiile de prietenie existente până acum la nivel cultural, social şi administrativ, şi în domeniul sportiv. Astfel că, sâmbătă, începând cu ora 18.00, pe stadionul CSO Cugir va avea loc un meci amical între echipele celor două oraşe înfrăţite: CSO Cugir- TSV 1880 Wasserburg.
Iniţiativa a aparţinut primarului Michael Kölbl care i-a propus acum un an edilului cugirean, Adrian Teban o colaborare între cluburilor sportive, propunere concretizată prin organizarea în localitatea Wasserburg a unui meci amical, similar celui care va avea loc sâmbătă. „Am avut mai multe dicuţii cu primarul din Wasserburg în legătură cu extinderea colaborării şi la nivelul cluburilor sportive. Am convenit ca în pauzele competiţionale din timpul verii să organizăm meciuri de pregătire între Clubul Sportiv Orăşenesc Cugir şi TSV 1880 Wasserburg”, a precizat edilul şef al Cugirului, Adrian Teban. Trebuie spus că nu doar domeniul sportiv se află în atenţia celor două oraşe înfrăţite. În cadrul vizitei de acum aproximativ două săptămâni, pe care edilul Cugirului a făcut-o în localitatea germană cu ocazia unui eveniment cultural local, s-a discutat despre oportunitatea unor schimburi de experienţă între medicii din Wasserburg şi cei din Cugir. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)