Manifestări creştine în preajma Naşterii Pruncului Iisus
În ultima perioadă, pe raza municipiului Blaj, au avut loc o serie de manifestări creştine închinate sărbătorilor de iarnă, cu precădere sărbătoririi Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos. Principalele instituţii de cultură, biserici, şcoli, Palatul culturii, biblioteci au ţinut să întâmpine măreţul eveniment prin spectacole de colinzi, concerte de Crăciun, serbări şi alte manifestări specifice care au mers la sufletul numeroşilor creştini, mereu prezenţi în locurile mai sus amintite, trăind cu emoţii apropierea măreţului eveniment.
Aş începe cu Concertul de Crăciun susţinut de grupul instrumental „Crescendo” şi grupul vocal „AbeDe”, ambele aparţinând Colegiului Naţional „I.M. Clain” Blaj, în regia şi sub conducerea muzicală a domnului prof. Adrian Solomon, un muzicolog de excepţie, care au prezentat colinde şi cântece de Crăciun din repertoriul românesc şi universal.
Un alt eveniment la care am participat a fost serbarea susţinută de Grădiniţa „Surâsul copiilor”, unde „Bulgăraşul de aur” (3-5 ani) aparţinând Caritas-ului Blaj a susţinut un frumos program de cântece şi recitări care au impresionat profund numerosul public, ei având onoarea ca în sală să fie prezent episcopul greco-catolic Vasile Bizău, părintele Nicolae Anuşcă, preşedintele Caritas România şi Octavian Frâncu, secretar episcopal. Am reţinut şi numele unor copii – Alesia, Nicolle-Maria Roman, Ana Dariana Oltean, Răzvan Andrei Corlaciu, Maria Isabela Stan etc.
A fost o reuşită deplină, factorul determinant fiind educatoarea-instructor, sora Claudia. Toţi copiii au primit daruri de la Moş Crăciun care a fost prezent în sală precum şi de la sponsori din Germania.
Rică ROMAN, Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)