Măgura Cisnădie – CS Universitatea Alba Iulia 1-1 (0-0) | Studenții au stopat șirul eșecurilor în meciurile de verificare

Două zile consecutive Măgura Cisnădie, proaspăt promovată pe a treia scenă, a disputat jocuri de verificare cu echipe din Alba, ambele pe propriul teren. Primul a fost cu Unirea Alba Iulia (scor 2-3), urmat de meciul împotriva formației studențești din Cetatea Marii Uniri, terminat la egalitate, 1-1 (0-0), cu ambele formații încă “în căutări” în această perioadă (în plin proces de pregătire fizică, testări de jucători etc).

Albaiulianul Ionuț Bratima a punctat primul, din penalty, în minutul 60, pentru Măgura, iar egalitatea a fost restabilită de Cl. Oara (74, reluare din apropiere), rezultatul fiind unul just, chiar dacă cele mai multe oportunități au fost în dreptul grupării sibiene.

Până la acest duel, vicecampioana ligii a 4-a înregistrase trei înfrângeri, 0-3 la ASU Poli Timișoara, respectiv 1-4 cu Cetate Deva și Industria Galda, toate împotriva unor oponenți din eșaloanele superioare. CSU Alba Iulia mai are fixat duelul cu Industria Galda de Jos (vineri, 4 septembrie, la ora 18.30, la Vințu de Jos), înaintea primul meci oficial, acela cu Unirea Alba Iulia, în competiția “KO”.

CSU: Dr. Pop – Gergely, Ionicescu, Onacă (fost la Spicul Daia Română), C. Necreală (juinior, 17 ani, AFC Micești) – Ad. Lăcătuș, Goguța, Al. Costea, Buligă – Cl. Oara, B. Ștef; rezerve Iancău, Boancă (ex-Industria Galda), B. Popa (junior, Viitorul Sântimbru), D. Cîmpean (junior, CS Zlatna), B. Macarie (junior, CSȘ Blaj), Davidaș; absenți Apetri, P. Medrea, Bălșan, R. David, Bancu, Tat, Borșai, A. Fulea (va pleca în USA), Negrea, Potopea, Javla, Val. Drăgan, D. Stoia. Antrenor Vasile Ursu.

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 2-3 (1-0), în ultima rundă a turului în play-out | „Roș-albaștrii”, eșec după ce au condus cu 2-0!!!

Eșec neverosimil pentru Metalurgistul Cugir, 2-3 (1-0) pe propriul teren cu Viitorul Cluj, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 și au primit 3 goluri în actul secund în mai puțin de 10 minute În minutul 15, căpitanul gazdelor, Tudor Șaucă a deschis scorul (șut din voleu), iar Vitinha (60, reluare cu capul la […]