Rămâi conectat

Sport

Liga a V-a, etapa a 3-a – Scorul rundei la Biia

Publicat

în

Seria 1: Arena Alba Iulia – AS Crăciunelu 4-0, Viitorul Biia – Perla Jidvei 15-1, Inter Mihalţ – AS Cetatea 0-4, AS Pănade – Partizanii Sânmiclăuş 6-1, Progresul Fărău – Dacia Mihalţ 8-0, Spicul Bucerdea – Langentahl Valea Lungă 1-4, Unirea Cergău – Avântul Sâncel 5-1.
În clasament: 1. Viitorul Biia 9 (23-2), 2. Arena Alba Iulia 9 (21-1), 3. Progresul Fărău 9 (21-4),  4. Unirea Cergău 9 (14-6), 5. AS Pănade 6 (17-6).
Etapa viitoare (duminică, 25 septembrie, ora 17.00): AS Crăciunelu – Viitorul Biia, AS Cetatea – AS Pănade, Dacia Mihalţ – Arena Alba Iulia, Langentahl V. Lungă – Inter Mihalţ, Avântul Sâncel – Progresul Fărău, Partizanii Sânmiclăuş – Unirea Cergău, Perla Jidvei – Spicul Bucerdea.
lSeria a 2-a: Olimpic Berghin – Sportul Livezile 3-1, Voinţa Beldiu – Industria Galda de Jos 1-7, Mureşul Gâmbaş – Iezerul Ighiel 2-0, Fortuna Lunca Mureşului – Şoimii Ciumbrud 0-1, Inter Ciugud – Andreas Alba Iulia 4-3, Del Dodo Alba Iulia – Decebal Cricău 0-0.
În clasament: 1. Şoimii Ciumbrud 9 (7-2), 2. Decebal Cricău 7 (10-1), 3. Olimpic Berghin 6 (9-4). 4. Sportul Livezile 6 (7-5), 5. Inter Ciugud 6 (7-9).
Etapa viitoare (duminică, 25 septembrie, ora 17.00): Sportul Livezile – Fortuna Lunca Mureşului, Industria Galda de Jos – Inter Ciugud, Decebal Cricău – Olimpic Berghin, Iezerul Ighiel – Del Dodo Alba Iulia, Şoimii Ciumbrud – Voinţa Beldiu, Andreas Alba Iulia – Mureşul Gâmbaş.
lSeria a 3-a: ora 11.00, AS Pianu de Sus – Energia Săsciori 0-2, CSO Cugir II – Mureşul Săliştea 0-0, Viitorul Tărtăria – Energy Câlnic 1-3, Mureşul Vinţu – Independenţa Cut 2-2, Colorado Şpring – AS Balomir Şibot 4-0, Sportul Pianu – Hidromecanica Şugag 1-2.
În clasament: 1. Energia Săsciori 9 (14-2), 2. Hidro Şugag 9 (8-3), 3. Energy Câlnic 9 (8-3), 4. Colorado Şpring 6 (7-3), 5. Mureşul Vinţu 4 (5-4).
Etapa viitoare (duminică, 25 septembrie): ora 11.00: Energy Câlnic – AS Pianu de Sus, Independenţa Cut – CSO Cugir II; ora 17.00: AS Balomir Şibot – Viitorul Tărtăria, Energia Săsciori – Mureşul Vinţu de Jos, Hidromecanica Şugag – Colorado Şpring, Mureşul Săliştea – Sportul Pianu.

Publicitate

Sport

FOTO: Unirea Alba Iulia – CSM Deva 0-0 | „Alb-negrii” și-au găsit portar: Dragoș Ciorgovean (Hermanstadt)

Publicat

în

Unirea Alba Iulia a remizat, alb, în primul test de verificare al verii, pe terenul doi al Stadionului „Cetate”, cu divizionara terță CSM Deva. Importantă este prezența între buturile albaiulienilor a portarului Dragoș Ciorgovean (22 de ani, ce aparține de Hermannstadt, ultima dată la Viitorul Șelimbăr), ce poate asigura un compartiment în suferință după plecarea lui Sporea. Iar nou-venit a avut o evoluție relativ „OK”, în condițiile în care formația lui Ștefan Nanu a presat în majoritatea timpului.

În rest, o distribuție extrem de tânără aliniată iarăși de Valentin Sinescu, cu junii A. Moldovan și Sebaș în formula de start, alături de revenirile lui Al Giurgiu și Fetița.

Devenii au avut ințiativa în primul mitan, cea mai periculoasă acțiune fiind șutul Stelea (ce a trecut și pe la ACS Pianu), în minutul 17, ce a lovit transversala. La reluare, Ștefan Nanu a schimbat liniile, albaiulienii au avut puține variante de înlocuire, dar și așa, amfitrionii au avut cea mai clară ocazie. La interval de câteva zeci de secunde, în aceeași fază, au trecut pe lângă deschiderea scorului, în minutul 62, Al. Giurgiu („liberă” respinsă din vinclu de portar), Mâlnă (a reluare puțin alături) și Dehelean (bară)!

Electrica Furnizare Discount

Au evoluat echipele: *Unirea: D. Ciorgovean – Haj, Mardare, V. Codrea, Al. Giurgu – Bârdea, Mâlnă, Dehelean, A. Moldovan – Fetița, Sebaș; rezerve Sîntoma, Jurj, Fl. Marcu, C. Dănilă, N. Itu (potar, 2002, CSO Cugir); absenți F. Morar, Selagea (în turneu în Bulgaria cu Optimum Alba Iulia), Scrob, Pocol. Următorul amical al Unirii, sâmbătă, 7 august, cu Energia Săsciori, pe propriul teren.

*CSM Deva: Bădescu – Kelemen, Plută, Iordache, Doboș – P. Peter, Țoiu, Stelea, Bloj – Kayondo, Sulea (prima repriză); Jianu – Teodorescu, Bogdanovici, Dobre, Branea – Marinca, Casian (ex-Cugir), Petrescu, Vasilescu, Cr. Creciunesc, Roncea (actul secund).

Citește mai mult

Sport

Metalurgistul Cugir – CS Ocna Mureș 2-0 (1-0), într-o partidă amicală, goluri P. Păcurar și Șaucă

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a învins CS Ocna Mureș într-o partidă de verificare disputată pe „Arena CSO”, golurile echipei conduse de Lucian Itu fiind marcate de P. Păcurar (27, cu un șt din careul mic) și Șaucă (59, o execuție superbă la colțul lung, cu un șut din lateral. „Roș-albaștrii” au avut în formula de start doi tineri jucători localnici, ambii din 2004, portarul Perjeriu și mijlocașul Andriuc.

Metalurgistul: Perjeriu – Al. Rus, Vlădia, I. Grozav, Vitinha – Boldea, M. Neagu – Tăban, P. Păcurar, Andriuc – M. Lupu; au mai intrat, la reluare, R. Opric, Șaucă, Udrea, Șuteu, Ianis Mustea (2001, Hermannstadt II), S. Itu, Alin Dobre (n. 2002, Academica Clinceni); absenți R. Voicu, Cocan, L. Contra, Cioargă, Șt. Radu, N. Bănică, L. Itu.

Pentru CS Ocna Mureș au evoluat următorii: A. Anghel – Ov. Truță, D. Lupșan, Haiduc, Al. Kiraly 0 Tegbo, Guț, Socaci, Cl. Marcu – Ceaca, Cioară; au mai intrat Cunțan, Rad, Neșan; absenți V. Ignat, M. Decean, Frențiu, Cioplântă, Moise, T. Cristea (accidentat), Bartoș (ce se va alătura lotului luni); s-a renunțat la portarul Angeru.

Electrica Furnizare Discount

Cugirenii sunt în cantonament centralizat la domiciliu și sunt la al treilea joc de verificare, precedentele fiind cu Retezatul Hațeg (5-1) și „U” Cluj (1-3). Pentru Metalurgistul urmează dubla cu Sticla Arieșul Turda (vineri, 6 august deplaare, și 14 august) și returul cu CS Ocna Mureș (21 august)

Trupa lui Paul Ciucă este la al doilea test, după 8-2 cu Olimpia Aiud (adversar pe care îl va întâlni sâmbătă, 7 august), ocnamureșenii mai jucând în Cupa României cu Voința Stremț (0-2).

Citește mai mult

Sport

FOTO: Mihaela Blaga (CSȘ Blaj), vicecampioană națională la juniori 1 | Alți atleți din Alba, prezenți la Pitești

Publicat

în

Mihaela Blaga (CSȘ Blaj/ AC „Mica Romă” Blaj) a devenit vicecampioană națională la juniori 1, eleva antrenoarei Cristina Man cucerind medalia de argint în proba de 3000 metri obstacole, cu rezultatul 11:35.71.

„Am încheiat sezonul cu o medalie, acesta este cel mai important lucru. Timpul înregistrat, cel mai modest din acest an, este o consecință a oboselii acumulate, noi fiind în pregătire și concursuri din luna mai. Tocmai din acest motiv, al acumulării oboselii, stăm în cumpănă dacă vom participa la Campionatele Balcanice„, a precizat Cristina Man.

Stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești găzduiește cea de-a 96-a ediție a Campionatelor Naționale rezervate juniorilor 1 (U20) – etapa finală.  La întrecerea atletică au mai participat și alți sportivi din județ, după cum urmează:

Electrica Furnizare Discount

*10.000 metri marș: Elisabeta Elena Sunzuiană (LPS Alba Iulia/ CS Unirea Alba Iulia) – locul șase (timpul: 1:01.28,99) – antrenor Mihaela Vlas;

*1500 metri: David George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 13 (4:45.87), antrenor Ioana Bozdog, și Alexandra Maria Hudea (CSȘ Mediaș/ AC „Mica Romă” Blaj) – locul întâi (18:00.44);

*800 metri: Andreea-Maria Bogdan (CSȘ Blaj/ AC „Mica Romă” Blaj) – locul 17 (1:48.17); David George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 11 (2:09.82) și Antonio Gabriel Maier (LPS Alba Iulia, antrenor Mihaela Vlas) – locul 14 (2:11.89).

Mihaela Blaga, o veritabilă speranță a atletismului românesc, a împlinit 17 ani în 4 martie și, tot la Pitești, la mijlocul lunii iulie a luat bronz la Naționalele Under 18, în proba de 2000 metri obstacole.

În 2021, eleva antrenoarei Cristina Man și-a trecut în palmares patru distincții naționale, după ce în luna martie a reușit performanțe extraordinare la Campionatele Naționale de atletism Under 18 (categoria sa de vârstă) de sală, unde a fost în două rânduri medaliată, cu aur în proba de 3000 metri și argint în proba de 1500 de metri, cu PB (record personal). De asemenea, Mihaela Blaga a devenit vicecampioană națională în proba de 3000 de metri obstacole, la tineret (locul 5 în cursa senioarelor), din cadrul Campionatului Național de Seniori și Tineret Under 23, ce s-au desfășurat pe „Cluj Arena”, în iunie, cu rezultatul 11:06.28. La începutul lunii iulie, sportiva îa câştigat, la Cluj-Napoca, în cadrul Campionatelor Internaţionale de atletism ale României, primele sale concursuri la seniori, medalie de aur în proba de 3000 metri obstacole (ce a contat şi pentru Cupa României). În Turcia a debutat la Campionatele Balcanice, a treia cursă de 3000 metri obstacole abordată în carieră (a terminat pe locul al 5-lea, cu PB). Înainte a cucerit Cupa României, în proba de 2000 de metri obstacole.

Citește mai mult

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Știrea Ta

Politică Administrație

Sport

Monden

Opinii Comentarii

Articole Similare