Liga a IV-a, etapa a 9-a: Euro Şpring – Dalia Sport Daia Română 1-1 (1-0) | Trupa lui Fogoroși a oferit supriza rundei!

În prima partidă a etapei a 9-a a Ligii a IV-a, Euro Şpring – Dalia Sport Daia RoDalia Sport Daia - Viitorul Spicul Daia 106mână 1-1 (1-0). Elevii lui Florin Berța au remizat pe propiul teren, ratând șansa să urce în fotoliul de lider. Gazdele au deschis scorul în minutul 44, prin Pîntia, iar vizitatorii au egalat în minutul 58, prin. M. Coman.

Echipa lui Ștefan Fogoroși a încurcat planurile gazdelor, furnizând o altă remiză externă, după cea de la Pianu de acum 4 etape.

Dalia Sport traversează o serie excelentă, adunând 5 meciuri fără eșec. În minutul 85, secundul gazdelor Aurelian Rusu a fost eliminat pentru proteste.

În celălalt joc: Olimpia Aiud – CIL Blaj 0-5 (0-3, goluri marcate de Severin (32), Sorcoiu (35), Văidean (37), Comănici (59, 71). Gazdele au avut două eliminări: I. Sas și Ghirca.

*”Motanul” a marcat pentru Soda la Abrud

Cuprirom Abrud – CS Ocna Mureș 3-3 (2-1):

An. Pașca (6), Iuga (14, autogol), Dumitraș (85)/ Kiss (27, 77), Ov. Maier (75). *În. min. 65, S. Voicu (Cuprirom) a fost eliminat.

De la 2-0 s-a ajuns la 2-3, cu gol marcat de Ovidiu Maier pentru oaspeți.

În Liga a IV-a se anunţă o rundă incendiară, în 4 dintre jocuri fiind angrenate primele 5 clasate. Viitorul Sântimbru, liderul-surpriză al eşalonului are o deplasare imprevizibilă lângă „Gară”, unde Rapidul teiuşean condus de Radu Andone se anunţă o nucă greu de spart. De asemenea, un meci al adevărului va fi la Pianu de Jos, în condiţiile în care ambele combatante emit pretenţii, iar jocul direct poate fi relevant pentru parcursul viitor, ASC Pianu şi Mureşul Vinţu de Jos fiind recunoscute drept formaţii preocupate de ofensivă. Formaţiile din Daia Română pot pune probleme în cazul altor două pretendente la şefie, Euro Şpring şi Şurianu Sebeş, echipe ce au de înfruntat cerbicia dăienilor.

Programul etapei a 9-a: *sâmbătă, 17 octombrie, ora 11.00: Euro Şpring – Dalia Sport Daia Română, ora 12.30: Olimpia Aiud – CIL Blaj; ora 16.00: Cuprirom Abrud – CS Ocna Mureş; *duminică, 18 octombrie, ora 11.00: Rapid CFR Teiuş – Viitorul Sântimbru, Gaz Metan Valea Lungă – Inter Ciugud; ora 16.00: AFC Unirea Alba Iulia – Energia Săsciori, Viitorul Spicul Daia Română – Şurianu Sebeş, ASC Pianu – Mureşul Vinţu.

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]