Liga a IV-a, etapa a 13-a: Performanța Alba Iulia s-a apropiat de lider! *Trupa lui Himscinschi a stricat sărbătoarea de la Daia Română

Viitorul Santimbru-Dalia Sport Daia Romana42Performanța Alba Iulia a învins net la Daia Română, în partida care a contat pentru etapa a 13-a a Ligii a 4-a și s-a apropiat la 5 puncte de liderul Mureșul Vințu de Jos ce a suferit la Șpring primul eșec stagional. În runda următoare, este, la Vințu de Jos, confruntarea derby dintre primele două clasate.

În fața unei asistențe record, Dalia Sport și-a inaugurat noul teren, însă sărbătoarea a fost stricată de victoria Performanței.

*Dalia Sport Daia Română – Performanţa Ighiu 0-4 (0-3): R. Morar (18, 56), Bălaș (30), S. Turuș (37)

Buturile oaspeților au fost apărate de Raul Unchiaș (39 ani), fost coleg cu antrenorul Adorian Himcinschi la Unirea Alba Iulia.

*Energia Săsciori – Şurianu Sebeș 0-5 (0-1): Circov (35), Dragomir (55), Diaconu (70), M. Lupșan (78, 85).

Al 8-lea val invincibil pentru Șurianu, ce s-a impus categoric într-un meci al ambițiilor.

*ACS Pianu – Rapid CFR Teiuş 2-3 (2-1): Cujerean (14), Grecu (23)/ A. Breaz (29, 87), B. Popa (70) *În minutul 31, I. Neag (ASC Pianu) a fost eliminat

Victorie dramatică pentru Radu Andone, la debutul pe banca noii sale echipe, Rapid Teiuș.

*CIL Blaj – Inter Ciugud 1-1 (1-0).

Gazdele au deschis scorul prin golgheterul Comănici (4), iar exprimentatul S. Mărginean a restabilit egalitatea după pauză (47). Revenit pe propria arenă, după etapa de suspendare, CIL a dominat primul mitan, iar vizitatorii au fost mai periculoși în actul secund.

*Rezultate: Viitorul Sântimbru – Olimpia Aiud 2-1 (1-1): Al. Cioară (10, 49),  Oniga (25).

Meciul de la Sântimbru a fost unul plin de scântei, Felindean fiind eliminat în minutul 82, iar colegii acestuia Cotoară şi A. Bălan au văzut cartonaşul roşu după fluierul final al arbitrului. În urma prestaţiei de astăzi a brigăzii de arbitri am decis să îmi dau demisia din funcţia de preşedinte al acestei echipe, fiind urmat de delegatul echipei, Nicu Sasu. Au fost acordate 3 cartonaşe roşii în tabăra noastră într-un mod abuziv şi nu ni s-au acordat două penalty-uri clare”, a punctat Neluţu Demeter – preşedintele echipei Olimpia Aiud.

*FC Miceşti – CSO Cugir 5-0 (3-0). Au marcat: Barna (17), Vonya (23), Pop (26), Brânză (85), D. Chirilă (90). Elevii lui Fane Fogoroși s-au distrat cu “lanterna roşie” şi au legat al doilea succes după victoria cu Olimpia Aiud.

*CS Ocna Mureş – Cuprirom Abrud 1-0 (1-0). A marcat: Brudan (18). Radu Coroiu şi-a mobilizat exemplar elevii care au reuşit 10 puncte în 4 etape şi au înregistrat a 3-a victorie consecutivă.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]