Liga a 3-a, Seria a 4-a, CNS Cetate Deva – Performanţa Ighiu 2-1 (1-0) | Eșec dramatic în minutul 90+5, din penalty și ighienii au ratat șansa să urce pe locul secund

CNS Cetate Deva - Performanta ighiu 6Performanța Ighiu a pierdut dramatic în minutul 90+5 la Deva, scor 1-2 (1-0), dintr-un penalty transformat de Mintaș și suferă primul eșec din retur.

Romică David a deschis scorul în minutul 43, iar Făgărășanu a transformat un penalty în minutul 58. Performanța a pierdut ultima oară în etapa a 9-a, 0-1 la Măgura Cisnădie, tot din lovitură de pedeapsă, în data de 23 octombrie 2015, adică acum 5 luni și jumătate.

*Final cu trei eliminări!

În ultimele 10 minute s-au arătat 3 cartonașe roșii, primul pentru Suciu (min. 82) – CNS Deva

Este întâiul eșec al formației conduse de Adorian Himcinschi în 2016, după 4 victorii consecutive și o serie de 10 meciuri fără înfrângere.

*Himcinschi: „Meci șocant, egalul era echitabil”

După aspectul jocului rezultatul echitabil era egal. Am făcut o repriză bună, am controlat ostilitățile, iar în actul secund am suferit, a fost o presiune pe noi și am cedat. Nu am ce comenta arbitrajul, cele două penalty-uri au fost acordate firesc. E greu de digerat acest eșec, în asemenea condiții, în prelungiri, dar asta este… Am pierdut după atâtea luni, dar sper ca acest rezultat să ne aducă cu picioarele pe pământ. Noi credem în continuare în șansele noastre și ne vom bate până la final pentru promovare, o să vedem la sfârșit ce vom reuși.  Nu ne poate lua nimeni dreptul de a visa„, a declarat antrenorul Adorian Himcinschi

Echipa lui Himcinschi a condus cu 1-0 dar a terminat în corzi, primind ambele goluri din lovituri de pedeapsă, suferind și două eliminări: Fetița (84) și Cornea (90+4)

Două echipe neînvinse în primăvară, CNS Cetate Deva şi Performanţa Ighius-au duelat în etapa a 21-a a Seriei a 4-a a Ligii a 3-a.

Vizitatorii au condus la pauză, grație reușitei semnate de golgheterul R. David (43), dar au fost egalați în minutul 58, când Făgărășanu a transformat o lovitură de pedeapsă, finalul aducând două eliminări, câte una din fiecare tabără. Performanța nu și-a atins scopul, dar contează în lupta pentru promovare, una încinsă în continuare

Punctele au avut o miză  extrem de importantă pentru vizitatori, care dacă învingeau urcau pe poziţia secundă a ierarhiei.

La pauză ighienii au condus cu 1-0, grație reușitei semnate de R. David (min. 43), atacant ajuns la al 18-lea gol stagional. În minutul 58 s-a restabilit egalitatea, Făgărășanu transformând un penalty. Din minutul 81, gazdele joacă în inferioritate, Suciu fiind eliminat pentru primirea a două avertimente într-un minut. Trei minute mai târziu și Fetița (Performanța) a văzut cartonașul roșu!

Cu ajutorul colegilor de la hunedoarasport.ro, în cele ce urmează vă prezentăm filmul meciului

Ocazii:

*Min 2 – Lintaru pătrunde și șutează de la 20 de metri din alergare, însă Bodea reține.

Min 6 – Pribac înscrie, însă golul acestuia este anulat pentru offside.

Min 7 – Silviu Turuş şutează din vole de la 25 de metri puțin peste transversală.

Min 15 – R. David pătrunde pe stânga în careu, centrează în spate, S. Turuş reia cu capul peste poartă.

Min 22 – Primul cartonaș galben al meciului îl vede Grunță, de la gazde.

Min 30 – Rodean combină cu Negură, ultimul șutează la colțul lung din careu puțin pe lângă poartă.

Min 39 – R. David șut la colțul lung deviat de Raț în corner.

43 – GOL Performanța Ighiu – O. Turuş îi pasează lui R. David, care pătrunde în careu talonat de Mintaş, șut plasat la colțul lung pe lângă Raț. CNS Cetate Deva – Performanța Ighiu 0-1.

45 – Cartonaș galben Rodean.

Min. 47 – Făgărăşanu centrează de pe dreapta, Lintaru preia la 8 metri, șut din întoarcere puțin peste poartă

Min. 52 – Schimbare la oaspeți. Iese Negură și intră Moga.

Min. 55 – Pribac șutează din vole de la 13 metri lateral stânga, minge deviată în corner

Min. 57 – Penalty pentru Deva. Fault Bodea la Grunță. Portarul oaspeților primește cartonaș galben.

Min. 58 – GOOOOLLLL CNS CETATE DEVA! – Făgărăşanu transformă penalty-ul și restabilește egalitatea pe tabela de marcaj. CNS Cetate Deva – Performanța Ighiu, 1-1

Min. 61 – Cartonaș galben Lintaru.

Min. 64 – Dublă schimbare la gazde. Ies Lintaru și Făgărăşanu intră Suciu și Şaucă.

Min. 67 – Schimbare la oaspeți. Iese S. Turuş intră Szekely.

Min. 69 – Cartonaș galben Kelemen.

Min. 69 – O nouă schimbare la Ighiu. Iese Bărculeț intră Weiner

Min. 75 – Grunță centrează de pe stânga, Şaucă reia cu capul pe lângă poartă.

Min. 77 – Grunță șutează de la 16 metri, mingea deviată este reținută de Bodea.

Min. 79 – Şaucă pătrunde pe dreapta, centrează în careu, Pribac reia cu capul peste poartă.

Min. 80 – Cartonaș gaben pentru Suciu.

Min. 81 – Cartonaș galben Fetița.

Min. 81 – Suciu vede al doilea galben în decurs de un minut și este eliminat.

Min. 82 – Schimbare la oaspeți. Iese R. David intră Oara.

Min. 84 – Se restabilește echilibrul numeric. Fetița vede și el al doilea galben.

Echipe de start:

CNS Deva: Raț – Kelemen, Mintaș, Dosan, Doboș – Vajda, Boldea/ cpt – Grunță, Pribac, Făgărășanu – Lintaru; rezerve Cobliș – Șaucă, Ungureanu, Suciu, Boloș, Chelariu, Lupu. Antrenor Marius Sârbu.

Performanța: R. Bodea – Rodean, Ov. Turuș, Potopea, Cornea – Fetița, Oniche, Negură, B. Bărculeț – S. Turuș, R. David; rezerve Al. Lazăr, Buda, Circov, Cl. Oara, R. Moga, S. Szekely, Weiner. Antrenor Adorian Himcinschi.

[nggallery id=1909]

LPS Sebeș U17, eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită

Eliminare din Cupa României în urma unei înfrângeri la limită pentru LPS Sebeș U17 LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș U17, echipă pregătită de Doru Oancea, a părăsit cu capul sus Cupa României la fotbal.  În meciul eliminatoriu din sferturile de finală ale competiției, găzduit de Baza Sportivă „Pielarul”, LPS Sebeș U17 a fost învinsă la limită […]