Liga 4: la Unirea, liderul a pierdut primele puncte… Kinder, întâiul eșec | Spicul Daia și Energia Săsciori au spart gheața

Runda a 6-a a fost una a premierelor în Liga 4: CS Zlatna a cedat primele puncte; Kinder Teiuș a pierdut primul joc; Performanța Ighiu a urcat pe podium, profitând de remiza de la Galtiu; Spicul Daia Română și Energia Săsciori au cunoscut bucuria victoriei.

*Kinder Teiuș – Industria Galda de Jos 0-2 (0-1). După ce etapa trecută a provocat primul eșec pentru Viitorul Sântimbru, Industria Galda a mai doborât o redută a imbatibilității, la Teiuș. B. Grigore (Kinder) a fost eliminat în mintul 90+1;

*Performanța Ighiu – Viitorul Vama Seacă 3-1 (3-1). Ighienii au repurtat a 3-a victorie la rând, împotriva unui oponent aflat al al doilea insucces extern consecutiv. În minutul 62, C. Dănilă (Performanța) a fost eliminat;

*Hidromecanica Șugag – Voința Stremț 1-2 (1-2) Duelul orgoliilor pentru Neluțu Budin, la Șugag, unde stremțenii au întors scorul (al doilea gol, Salcău, ex-Sticla Turda) și au bifat al doilea joc la rând câștigat. Hidromecanica rămâne cu un punct, la Săsciori, în ultimele 3 dispute. Tensiune la pauză, când un oficial al gazdelor a avut un conflict cu Al. Rus (Voința), cei doi împăcându-se la final.

*GT Sport Alba Iulia – Energia Săsciori 0-4 (0-2). Săsciorenii au spart gheața, au câștigat primul meci, considerat în deplasare (triplă Greapcă), dar jucat… acasă, iar GT Sport pierde teren, cu un singur punct cucerit în ultimele 4 întâlniri.

*Inter Unirea – CS Zlatna 2-2 (1-1) Meci spectaculos, în care s-a trecut de la 1-0 la 1-2 și o egalare în prelungiri (An. Bălan), în fapt primele puncte pierdute de liderul surpriză.

*Viitorul Sântimbru – CIL Blaj 2-2 (0-1). Cu portarul Radu Damian cel mai bun de pe teren, vizitatorii au condus cu 1-0, sântimbrenii au preluat conducerea prin dubla lui Brânză, însă CIL a egalat imediat.

*Spicul Daia Română – Cuprirom Abrud 5-2 (2-0) În sfârșit dăienii au realizat prima victorie, cucerind totodată primele puncte stagionale. Moții sunt în picaj, cu numai două puncte strânse în ultimele 5 jocuri.

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]