Liderii PSD Baia de Arieş, Mârzan Silviu şi Toader Cristin vor fi excluşi din partid – au negociat cu PNL pentru formarea unei majorități în Consiliul Local

În data de 24 iunie 2016 a avut loc şedinţa de constituire a Consiliului Local Baia de Arieş pentru validarea mandatelor de consilieri locali şi alegerea viceprimarului.

Ioan Dirzu01 Consilierii locali PSD, Mîrzan Silviu şi Toader Cristin au avut manifestări individualiste, în interes personal, fără să respecte disciplina democratică şi hotărârile partidului, cu încălcarea mai multor prevederi din Statutul PSD. Cei doi consilieri PSD au negociat cu PNL Baia de Arieş,respectiv consilierii locali PNL pentru ca dl. Mârzan Silviu să obţină funcţia de viceprimar, încâlcând astfel cerinţele Comitetului Executiv Naţional al PSD şi ale Comitetului Executiv Judeţean al PSD Alba de a nu se realiza majorităţi în consiliile locale prin negocieri între PSD şi PNL:

ELIT

Ca urmare acestui fapt, în prima şedinţă de Comitet Executiv Judeţean al PSD Alba dl.Mîrzan Silviu, preşedinte PSD Baia de Arieş şi dl.Toader Cristin, vicepreşedinte PSD Baia de Arieş isi vor pierde calitatea de membri ai Partidului Social Democrat. Conducerea organizaţiei PSD Baia de Arieş va fi preluată de un preşedinte interimar până la organizarea unei conferinţe extraordinare.

“Nerespectarea de către consilierii PSD a hotărârii luate de conducerea partidului prin care s-a stabilit că PSD susţine candidaţii ALDE şi UNPR pentru formarea de majorităţi în consiile locale şi nerespectarea cerinţei Comitetului Executiv Naţional al PSD, potrivit căreia nu se fac alianţe cu PNL, va atrage după sine sancţini disciplinare, prin excludere din partid” afirmă liderul social-democraţilor Alba, deputat Ioan Dîrzu.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Comentarii

riki 25 iunie 2016 at 10:05

PSD vrea disciplina in parid. Este normal ca cei ce incalca prevederile statutare sa fie exclusi.

ramo 25 iunie 2016 at 10:08

psd alba preia modelul lui tariceanu. Cine negociaza cu pnl va fi exlus din partid. Nu fiecare face ce il taie capu….

UN PSD-IST CURAJOS 25 iunie 2016 at 10:25

Mai Ureche mai lasate de amenintari si fa ceva pentru oameni nu umbla cu fofirlica .Spune la Vadu Motilor .Abrud, Bistra, Metes cu aprobarea cui sa-u facut blaturile. Ce contributie ai tu la rezultatele locale obtinute. D-nul Dragnea stie de smecheriile tale . Zilele iti sunt numarate la conducerea PSD Alba oricum si vrei sa distrugi organizatia. De blatul de la Alba Iulia ce ne spui?

Nelu 25 iunie 2016 at 12:37

Da si cu VINTU DE JOS cum ramine ,oare cei tre care au intrat pe usa din dos a PSD ului nu merita sa zboare fiindca nici ei nu au respectat acel criteriu

bogdan 25 iunie 2016 at 14:15

Cine a fost langa tine Darzule cand ai primit hartia de demitere din PSD ai uitat de cei 11 oameni…..ai uitat disperarea cu care ne cautai sa nu iti intoarcem spatele…..acele vremuri se vor intoarce in curand!!!! De doamna Mih ai uitat????

Alegator 25 iunie 2016 at 16:02

Dirzule ti-ai batut joc de toti oamenii integrii si onesti din partid,te-ai inconjurat de pupincuristi si de penali,asteptam cu nerabdare demiterea ta ai dus partidul la sapa de lemn.

Nelucu 25 iunie 2016 at 17:13

Daca esti curajos, precum zici, de ce nu iti publici numele, Iepurila ?

andrei 25 iunie 2016 at 20:09

la almasu mare PSD+ALDE+PNL au pus VICEPRIMAR PSD

Vali 25 iunie 2016 at 20:56

A auzit cineva de PSD Alba? Acolo sunt oameni cu gandire comunista, primeaza banul si minciuna nu exista spiritul de echipa sau poate nu exista echipa decat ghilotina antrenorului si …medicul e plecat la o bere.

Motul 26 iunie 2016 at 9:00

Interesele lui Urechila nu sunt pe masura asteptarilor alegatorilor din fiecare localitate, deci Urechila lasa amenintarile si respecta tu democratia de partid a PSD. Ai adus in partid numai lepre si penali

Nu zău!? 27 iunie 2016 at 14:20

Nu zău!? Acum, daca obţii un post de Viceprimar de oraş în numele partidului al carui membru esti, te dă afara pt. ca nu ai tradat şi n-ai votat pentru a-l obtine alţii….
No, asta da strategie de partid!
Păcat că nu pot fi excluşi si cei câţiva primari care-i aveţi si să le ia locul cei care va plac voua mai mult !!!

ion 29 iunie 2016 at 8:56

consilierii psd valea lunga sau vindut miza fiind financiara in cazul lui velicea iar in cazul lui bocea miza e a doua casa nationalizata pe care a primit o ca sa sustina consiliul de prosti a lui pusca sper sa ajungeti la puscarie cu totii penalilor